Hydroksymocznik jest jednym z najdłużej stosowanych leków przeciwnowotworowych w hematologii, zarejestrowanym w leczeniu chorób mieloproliferacyjnych (przewlekłej białaczki szpikowej, czerwienicy prawdziwiej, nadpłytkowości samoistnej, mielofibrozy), jak również niedokrwistości sierpowatokrwinkowej. Może być stosowany także jako składnik kremów u chorych na łuszczycę. Lek wykazuje działanie cytotoksyczne i antymitotyczne,
co pozwala na szybkie i skuteczne obniżenie wybranych parametrów morfotycznych krwi. Nie udało się dotąd wynaleźć leku o właściwościach zbliżonych do hydroksymocznika, który działałby w sposób bardziej selektywny i mniej toksyczny dla szpiku, przez co hydroksykarbamid pozostaje nadal lekiem pierwszego rzutu w leczeniu początkowych stadiów wyżej wymienionych chorób. Do zalet terapii hydroksymocznikiem zaliczamy przede wszystkim możliwość ambulatoryjnego przyjmowania leku, dobrą sterowność w zakresie dawkowania, niską cenę i wysoką dostępność na rynku.
Na leczenie chorób przewlekłych Polska wydaje rocznie aż 60 mld zł. Według statystyk profilaktyka zdrowotna może ograniczyć te wydatki nawet o 20%. W programie prewencyjnym „Profilaktyka 40 Plus” zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia mają nastąpić zmiany, by zwiększyć efektywność tego programu. Kluczowym wyzwaniem jest zachęcanie obywateli do udziału w takich inicjatywach.
– Inwestowanie w edukację dotyczącą zdrowych nawyków, takich jak regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta czy unikanie używek, jest znacznie tańsze niż leczenie zaawansowanych chorób przewlekłych – zaznacza dr Piotr Leszczyński, specjalizujący się w profilaktyce i edukacji zdrowotnej,dyrektor medyczny LongLife.
Dzięki postępom medycyny osoby z chorobą Parkinsona mogą być leczone coraz skuteczniej. Współczesne terapie pozwalają przez długi czas kontrolować objawy choroby, choć warunkiem powodzenia jest wczesne rozpoczęcie leczenia. W Polsce dostęp do farmakoterapii choroby Parkinsona jest dobry, znacznie gorzej wygląda organizacja opieki nad tymi chorymi. Pacjenci, zwłaszcza ci będący w zaawansowanym stadium choroby, wymagają bezwzględnie opieki wielodyscyplinarnej, a z tym jest duży problem. Rozwiązaniem, korzystnym dla pacjentów, opiekunów, jak też dla systemu byłaby opieka koordynowana. Czy nadchodzący rok 2025 przyniesie bardzo oczekiwane przez pacjentów i lekarzy jej wdrożenie?
Za nami obchody Światowego Dnia AIDS. Jak obecnie wyglądają statystyki dotyczące zakażeń HIV? W 2023 r. na świecie żyło z HIV 39,9 mln osób. Wirusem zakaziło się 1,3 mln nowych osób, a 630 tys. zmarło na choroby związane z AIDS. W ubiegłym roku w Polsce wykryto 2879 nowo zakażeń, natomiast od początku 2024 r. do końca października tego roku odnotowano kolejne 1972 zakażenia. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB 322 osoby zakaziły się w Polsce w 2023 r. w wyniku kontaktów homoseksualnych, a 214 osób – w wyniku kontaktów heteroseksualnych. Dodatkowo 36 zgłosiło zakażenie poprzez przyjmowanie narkotyków w iniekcjach, a 25 – poprzez zakażenia wertykalne (matka-dziecko). Większość osób, u których wykryto zakażenie HIV, znalazła się w grupie „brak danych o źródle zakażenia”.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, we współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej oraz firmą Merck, organizuje program edukacyjny "Opieka koordynowana w chorobach tarczycy". Program poprzedzony zostanie webinarem inicjującym, który wprowadzi jego uczestników w specyfikę tego projektu. Bezpłatna rejestracjapod adresem: https://tiny.pl/qmnyzj-2
Organizatorzy zapraszają do udziału w webinarze oraz w programie, których celem jest podniesienie jakości opieki nad pacjentami z chorobami tarczycy poprzez lepszą koordynację działań diagnostycznych i terapeutycznych.
Okrelizumab to obecnie jedyny lek zarejestrowany do stosowania zarówno w rzutowo-remisyjnej, jak i pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego. Ponieważ jest to lek podawany raz na 6 miesięcy we wlewie dożylnym, przeprowadzanym w ośrodku medycznym, dużą zaletą tej terapii jest fakt, że lekarz ma pewność, iż pacjent przyjął go we właściwy sposób i we właściwej dawce. Jak przyznał prof. Stephen Hauser z Wydziału Neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (UCSF), uznany na arenie międzynarodowej autorytet w dziedzinie neuroimmunologii, w USA już około połowa pacjentów z SM jest leczonych okrelizumabem. Jednym z największych dotychczasowych osiągnięć prof. Hausera było odkrycie mechanizmów odpornościowych uczestniczących w powstawaniu patologicznych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym w przebiegu stwardnienia rozsianego. Doprowadziło to do opracowania przełomowych terapii opartych na limfocytach B. Pierwszym lekiem z klasy leków anty-CD20, które celują w nieprawidłowo działające limfocyty B, był okrelizumab, a czas obserwacji efektów tej terapii wynosi już 11 lat. Najnowsze dane dotyczące skuteczności wczesnego leczenia okrelizumabem prof. Hauser zaprezentował podczas wrześniowego kongresu ECTRIMS. Prof. Hauser był także gościem specjalnym tegorocznego XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w Białymstoku, gdzie wygłosił wykład „The Quest to Solve MS”.
Polacy są coraz bardziej przekonani o medycznych właściwościach marihuany. Jak wynika z najnowszego raportu „Wiedza i postawy Polaków wobec medycznej marihuany". Prawie 70% badanych wierzy, że ma ona działanie lecznicze, a jedynie 4% jest przeciwnego zdania. Polacy widzą zastosowanie konopi przede wszystkim w walce z przewlekłym bólem (70% badanych uważa, że marihuana medyczna pomaga w leczeniu długotrwałego bólu) i opiece paliatywnej. Równocześnie zauważalna jest coraz większa otwartość na marihuanę medyczną – aż 70% respondentów zdecydowałoby się na terapię konopną, gdyby zalecił to lekarz.
– W naszym społeczeństwie wciąż krąży wiele mitów dotyczących stosowania konopi w medycynie. Mimo to raport pokazuje to, co my widzimy od dawna – coraz więcej Polaków ufa marihuanie medycznej i jej właściwościom zdrowotnym, a co za tym idzie sięga po ten sposób terapii. Zwróćmy uwagę na to, że ponad 2/3 badanych uważa, że medyczna marihuana jest lekiem – komentuje mgr farm. Anita Jeglińska, prezes Polskiego Towarzystwa Terapii Konopnych PACT.
MSD Polska została nagrodzona prestiżowym medalem Prix Galien za kampanię edukacyjno-informacyjną „Wygrajmy z HPV”. Kapituła polskiej edycji konkursu uznała ją za najlepszą kampanię promującą zdrowie w 2024 r. Kampania, która trwa od jesieni 2022 r., ma na celu aktywizację wokół profilaktyki chorób zależnych od wirusa HPV nie tylko lekarzy (pediatrów, ginekologów, onkologów, lekarzy rodzinnych), ale także szeroką opinię publiczną oraz administrację. W ramach kampanii powstał portal HPV.PL, który dostarcza kluczowych informacji na temat profilaktyki HPV. Tylko w 2024 r. do tej pory stronę odwiedziło prawie 220 tys. użytkowników, z czego 80% stanowiły kobiety. Dodatkowo o inicjatywie przypominają pacjentom plakaty i ulotki, które trafiły do ok. 2 tys. gabinetów lekarskich oraz punktów szczepień. Akcję wspierały także liczne kreatywne inicjatywy, takie jak podświetlenie na fioletowo budynków w Warszawie i Katowicach w trakcie Tygodnia Świadomości HPV w 2024 r.
Zakażenie RSV, po grypie i Covid-19, należy do najbardziej powszechnych chorób zakaźnych dróg oddechowych w Polsce. Do 2. r.ż. ponad 90% dzieci ulega zakażeniom RSV, połowa z nich ma objawy z dolnych dróg oddechowych. W grupie dzieci do 3. r.ż. do wtórnego zakażenia dochodzi w ok. 70% przypadkach. Co roku RSV na całym świecie wywołuje 34 mln przypadków ostrej infekcji dróg oddechowych, 3 mln hospitalizacji i 50 tys. zgonów małych dzieci. Jak wskazują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, szczepienia to najlepszy sposób profilaktyki tej ciężkiej choroby.
RSV to syncytialny wirus oddechowy wywołujący zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a infekcja może przebiegać od postaci skąpoobjawowej, po ciężki przebieg obejmujący zaburzenia oddychania, włącznie ze zgonem. Według dostępnych danych zapalenie płuc rozwija się u 66% pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji RSV, 21% chorych może wymagać wentylacji mechanicznej, a 15–18% leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM). Śmiertelność podczas hospitalizacji szacuje się na poziomie 5–6%.
Kongres – zaplanowany wyłącznie w formie stacjonarnej – będzie unikalną okazją do spotkań na żywo z czołowymi specjalistami i liderami w dziedzinie lipidologii. To także możliwość wymiany doświadczeń, aktualizacji wiedzy oraz uczestnictwa w wyjątkowych warsztatach i panelach dyskusyjnych, które pomogą doskonalić kompetencje zawodowe.
W tegorocznym programie kongresu znajdą się m.in.:
Udział w kongresie umożliwi dostęp do najnowszych odkryć, badań i rekomendacji, które bezpośrednio wpłyną na codzienną praktykę lekarską oraz jakość opieki oferowanej pacjentom.
Podczas XVII Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2024 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy" (15-16 listopada, Kraków) ogłoszono stanowisko ekspertów Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące roli nowoczesnych metod monitorowania glikemii w zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym u pacjentów z cukrzycą. Systemy ciągłego monitorowania glikemii, poprzez dostarczanie danych o stężeniu glukozy w czasie rzeczywistym, umożliwiają precyzyjne monitorowanie wahań glikemii i podejmowanie szybkich decyzji terapeutycznych. Pacjenci korzystający z nich mogą uniknąć niebezpiecznych epizodów hipoglikemii i hiperglikemii, które są szczególnie groźne w przypadku chorób kardiologicznych. Systemy te pozwalają również lepiej dostosować leczenie farmakologiczne oraz motywować pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej.
– Dynamiczne zwiększanie się liczby osób z cukrzycą typu 2 to jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego. Wprowadzenie systemów ciągłego monitorowania glikemii może odegrać ważną rolę w zmniejszeniu obciążenia zdrowotnego i społecznego związanego z chorobą. Precyzyjna kontrola glikemii w populacji pacjentów z chorobami serca i naczyń może znacząco zmniejszyć liczbę powikłań i hospitalizacji, jak również obniżyć koszty terapii – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala im. prof. W. Orłowskiego CMKP.
Rozpoczęły się prace Okrągłego Stołu Społecznego STOP OTYŁOŚCI w ramach Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości. Zespołowi przewodniczy Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Celem jest jednoczenie działań środowiska społecznego, pacjenckiego i obywatelskiego w obszarze redukcji otyłości w Polsce. Instytucjami założycielskimi Partnerstwa są: Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, a koordynatorem Partnerstwa jest Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
W czerwcu 2024 r. ukazał się raport pt. Otyłość. Skala zjawiska i konsekwencje. Założenia do planu strategicznego redukcji otyłości w Polsce", prezentujący kompleksowo zjawisko otyłości w Polsce wraz z propozycją założeń do krajowego planu strategicznego redukcji otyłości w Polsce.
Szacuje się, że w Polsce POChP może występować u ok. 2 mln osób, w tym ok. 80% przypadków tej choroby w naszym kraju ma postać łagodną lub umiarkowaną, ale w tym okresie najszybciej postępuje utrata funkcji płuc. Większość z nich jednak pozostaje nierozpoznana. Celem Światowego Dnia POChP jest zwrócenie uwagi na tę chorobę, która nadal pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, mimo że dużo wiadomo na temat sposobów jej zapobiegania, a przypadku wykrycia – sposobów leczenia. Hasło tegorocznych obchodów „Poznaj funkcję swoich płuc” zwraca uwagę na znaczenie spirometrii, czyli badania czynnościowego układu oddechowego. Chociaż jest ono najważniejszym badaniem diagnostycznym służącym rozpoznaniu POChP, można je również stosować do pomiaru stanu zdrowia płuc przez całe życie w innych chorobach i zdrowiu. Umożliwia to wczesną diagnozę i szybkie wdrożenie właściwego leczenia wielu chorób płuc.
– Wczesna diagnoza i właściwe leczenie mogą pomóc w zahamowaniu postępu choroby i poprawie jakości życia pacjenta. Szybkie wykrycie POChP to podstawa, ponieważ choroba ta jest przewlekła i nieodwracalna. Odpowiednie leczenie może jednak pomóc w kontrolowaniu objawów i zapobieganiu dalszemu pogorszeniu stanu zdrowia. Kluczowym badaniem w rozpoznaniu POChP jest spirometria z próbą rozkurczową – mówi dr hab. n. med. Piotr Boros, prof. IG, Zakład Fizjopatologii Oddychania, Poradnia Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Organizatorzy cyku PLAGI POLSKIE 2024 zapraszają na ostatnią w tym roku konferencję, która odbędzie się w Lublinie 26 listopada 2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 w Hotelu Arche przy ul. Zamojskiej 30. Konferencja jest bezpłatna i ma charakter interdyscyplinarny. Pomysłodawcą i kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Krzysztof J. Filipiak.
Podczas lubelskiego wydarzenia będą omawiane różnorodne tematy związane z praktyką lekarza rodzinnego, w tym diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych, nowe metody terapeutyczne, a także narzędzia i strategie poprawy opieki nad pacjentami. Zaplanowano wykłady z takich dziedzin jak: kardiologia, nefrologia, pulmonologia, diabetologia czy choroby metaboliczne. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi. Patronem medialnym konferencji jest "Gabinet Prywatny".
Szczegóły i rejestracja: www.plagi.edu.pl
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o