Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

40-lecie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało z inicjatywy 19 czerwca 1981 r. W tamtym okresie dla osób z cukrzycą nie było niczego: leków, materiałów edukacyjnych, specjalistów, nie wspominając o możliwości odpowiedniego do stanu zdrowia odżywiania. Pacjenci postanowili wziąć sprawy we własne ręce i zjednoczyć się dla własnego dobra. Obecnie stowarzyszenie nadal istnieje i należy do największych w Polsce organizacji pacjentów: ma prawie 60 000 członków (osób z cukrzycą i ich bliskich) zrzeszonych w około 350 oddziałach i kołach na terenie całego kraju.

Pokonaj zaćmę, popraw widzenie

Kampania edukacyjna

Nasze społeczeństwo powoli traci wzrok – to wyniki raportów przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Wskazują to także statystyki Ministerstwa Zdrowia. Okuliści obserwują niechęć pacjentów do wykonywania operacji w trakcie pandemii. Lekarze apelują, by podjąć leczenie już teraz i cieszyć się doskonałym wzrokiem niż odkładać to na później. Rozpoczynając proces edukacji pacjentów oraz ich najbliższych, Polskie Towarzystwo Okulistyczne startuje z kampanią społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Dotyczy ona jednego z najważniejszych problemów ostatnich kilkunastu miesięcy – spadającej liczby wykonywanych operacji zaćmy. Twarzą i wsparciem merytorycznym działań został ceniony specjalista prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

reklama

Polscy naukowcy ułatwiają diagnostykę chorób serca

Choroby układu krążenia są przyczyną blisko połowy wszystkich zgonów w Polsce. Kluczowe jest ich wykrywanie na bardzo wczesnym etapie, co wciąż stanowi wyzwanie. Opracowane przez polskich badaczy przełomowe rozwiązanie Health Discoverer Platform pozwala określić ryzyko wystąpienia wybranych schorzeń kardiologicznych. Im szybsza diagnoza i wdrożone leczenie, tym większe szanse ma pacjent na powrót do zdrowia i uniknięcie groźnych powikłań. Do tej pory ogromną trudnością dla kardiologów był brak możliwości efektywnej analizy dokumentacji pacjentów. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozwiązali ten problem.

reklama

84. Wiosenna Konferencja PTK, XIII Konferencja „Kardiologii Polskiej”

11-12 czerwca online

Ze względu na kolejny rok pandemii COVID-19 wydarzenie również w tym roku odbędzie się w trybie online. Podczas konferencji zostaną przedstawione wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology). Coroczne spotkanie środowiska kardiologicznego będzie się koncentrować się na aktualnych problemach związanych z leczeniem chorób sercowo-naczyniowych. Program naukowy 84. konferencji został stworzony przez wybitnych specjalistów kardiologii. 

SM – ograniczony dostęp do leków II linii

Leki podstawowe nie zawsze są wystarczająco skuteczne, a trwanie przy terapii eskalacyjnej czasem zupełnie mija się z celem – to tylko jeden z wniosków debaty „Więzi. Kontakty. Relacje. Koalicja na rzecz osób z SM”, która zainaugurowała polskie obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego (30 maja). Podczas tego wydarzenia Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprezentowało listę 11 postulatów, które pozwolą poprawić los chorych na SM. Jedną z najważniejszych kwestii, która wybrzmiała w czasie debaty PTSR, był ograniczony dostęp do leków II linii.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Hematoonkologia to część medycyny, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Jednocześnie jednak rosną potrzeby zarówno pacjentów, jak i lekarzy w zakresie dostępu do nowoczesnych, skutecznych terapii. Prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory krwi wzrasta z wiekiem, biorąc więc pod uwagę starzejące się społeczeństwo, można przewidywać, że pacjentów hematoonkologicznych z roku na rok będzie coraz więcej. O innowacyjnych terapiach, które mogą przedłużyć i podnieść jakość życia chorych, a także przynieść korzyść dla systemu ochrony zdrowia i płatnika, rozmawiali eksperci podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi.

Dieta w terapii chorób serca i naczyń

webinar 27 maja, 18-20

Polskie Towarzystwo Lipidologiczne we współpracy z Fundacją "Życie w zdrowiu" organizuje drugi webinar kontynuujący temat diety w terapii zaburzeń lipidowych i chorób serca i naczyń. Webinar jest darmowy i dostępny dla wszystkich, niezależnie od wykonywanego zawodu czy powiązań ze światem medycznym. Program znajduje się pod linkiem https://ptlipid.pl/webinar-dieta-program/. Webinar odbędzie się  27 maja w godzinach 18–20 na stronie https://ptlipid.pl/webinar-dieta. Patronem medialnym spotkania jest wydawnictwo Medyk.

Autoimmunologiczne zapalenie stawów

Podwyższona temperatura ciała, ból mięśni, osłabienie i brak apetytu – na pierwszy rzut oka to objawy zwykłej infekcji. Mogą jednak zwiastować chorobę o wiele cięższą: reumatoidalne zapalenie stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które w Polsce dotyczy ok. 300 tys. osób, a w przypadku ciężkiego przebiegu i nieadekwatnego leczenia może prowadzić do postępującej niepełnosprawności i inwalidztwa. W przebiegu choroby dochodzi także do rozwoju powikłań narządowych, dotyczących serca, nerek czy płuc. Do typowych objawów RZS zalicza się ból i obrzęk symetrycznych stawów (często drobnych stawów rąk) oraz uczucie sztywności porannej stawów. Wszystkie te objawy ograniczają codzienne funkcjonowanie pacjentów.

Zarządzanie w dobie pandemii

Forum Kadry Zarządzającej i Ochrony Zdrowia Innova Med Management

Po serii konferencji, które odbywały się niemal w całej Polsce od 2016 r., w 2021 r. odbędzie się kolejna edycja cyklu  Forum Kadry Zarządzającej i Ochrony Zdrowia Innova Med Management - Zarządzanie w dobie pandemii. Organizatorzy przygotowali program z zakresu zarządzania oraz prawa, przyjmując teoretyczno-prawno-praktyczną formułę. Każda konferencja odbędzie się w hotelu o wysokim standardzie. Spotkania odbywające się w lipcu i sierpniu organizowane będą w mniejszych grupach o charakterze edukacyjno-wypoczynkowym, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego

Budowanie przyszłości z lekarzami rodzinnymi!

19 maja obchodzimy Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego (World Family Doctor Day). W tym roku Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych (WONCA) określiła hasło tego dnia: „Budowanie przyszłości z lekarzami rodzinnymi!” (Building the Future with Family Doctors!). Podano także filary mające umożliwić ten proces, a są nimi: działanie w ramach zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, współpraca z pacjentami, docenianie oraz korzystanie z nowych technologii, a także zaangażowanie każdego w dyskusje i prace na rzecz medycyny rodzinnej. 

Redakcja "Gabinetu Prywatnego" oraz Zarząd i pracownicy wydawnictwa Medyk z okazji tego święta życzą wszystkim lekarzom rodzinnym sukcesów zawodowych, możliwości wykonywania praktyki lekarskiej w dobrze zorganizowanym systemie ochrony zdrowia i powrotu do normalnych warunków pracy z pacjentami. 

 

 

reklama
Gabinet Prywatny wersja tradycyjna

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK