2024-07-25 Artykuł

Przezklatkowe badanie echokardiograficzne (TTE) jest jednym z badań dostępnych w Polsce w ramach opieki koordynowanej w POZ. Jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne, dostarczające wielu danych opisujących zarówno budowę, jak i funkcjonowanie serca. Uzyskane w trakcie badania TTE informacje są potrzebne do diagnozowania wielu chorób i wykorzystywane w opiece nad pacjentami z różnymi patologiami. Jednym z najważniejszych parametrów szacowanych w trakcie omawianego badania jest frakcja wyrzutowa lewej komory (LVEF). LVEF to główna miara funkcji skurczowej lewej komory, informująca o tym, jaka część objętości krwi jest wyrzucana z każdym skurczem serca w stosunku do objętości końcoworozkurczowej. W pracy omówiono wskazania do wykonania badania TTE, informacje, które mogą zostać dzięki niemu uzyskane oraz zaprezentowano prawidłowe wartości wybranych parametrów u zdrowych dorosłych osób. Przedstawiono obrazy z TTE uzyskane podczas badania 40-letniej pacjentki diagnozowanej w poradni kardiologicznej z powodu zgłaszanego uczucia kołatania serca.

Najczęściej badanie TTE jest wykonywane, gdy:


  • Pacjent zgłasza nowe objawy mogące wskazywać na chorobę serca, która może być leczona z wykorzystaniem informacji uzyskanych w trakcie jego wykonania
. Do takich objawów należą: uczucie kołatania serca, omdlenia (ang. syncope; krótkotrwała utrata przytomności spowodowana przejściowym zmniejszeniem perfuzji mózgowej), stany przedomdleniowe (ang. presyncope; nagłe uczucie utraty przytomności bez jej faktycznej utraty, która występuje w omdleniu), duszność wysiłkowa lub bóle w klatce piersiowej związane z wysiłkiem fizycznym, albo bóle niecharakterystyczne. Na obecność schorzenia kardiologicznego mogą wskazywać także arytmie stwierdzone w badaniach EKG lub nowo zdiagnozowane zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (bloki przedsionkowo-komorowe) lub śródkomorowego.
  • Pacjent ma już rozpoznane schorzenie sercowo-naczyniowe, np. występuje u niego nadciśnienie tętnicze (ang. hypertension – HT), napadowe migotanie przedsionków lub przewlekły zespół wieńcowy i pozostaje w kontroli kardiologicznej.

Copyright © Medyk sp. z o.o