2024-12-12 Aktualności

Na leczenie chorób przewlekłych Polska wydaje rocznie aż 60 mld zł. Według statystyk profilaktyka zdrowotna może ograniczyć te wydatki nawet o 20%. W programie prewencyjnym „Profilaktyka 40 Plus” zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia mają nastąpić zmiany, by zwiększyć efektywność tego programu. Kluczowym wyzwaniem jest zachęcanie obywateli do udziału w takich inicjatywach.

– Inwestowanie w edukację dotyczącą zdrowych nawyków, takich jak regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta czy unikanie używek, jest znacznie tańsze niż leczenie zaawansowanych chorób przewlekłych – zaznacza dr Piotr Leszczyński, specjalizujący się w profilaktyce i edukacji zdrowotnej,dyrektor medyczny LongLife.

Jednym z możliwych kierunków, których rozwój może przynieść wymierne efekty jest tzw. medycyna stylu życia. To zyskujące na znaczeniu podejście, które koncentruje się na wdrażaniu nawyków prozdrowotnych jako kluczowego elementu profilaktyki. Jej zasady obejmują nie tylko regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę, ale również odpowiednie zarządzanie stresem, dbanie o regenerację, budowanie pozytywnych relacji społecznych i unikanie szkodliwych używek. Programy oparte na tych fundamentach wspierają nie tylko zdrowie jednostki, ale także całe społeczeństwa, obniżając koszty opieki zdrowotnej i zwiększając wydajność na rynku pracy. Na przykład w Finlandii wdrożenie zasad medycyny stylu życia w ciągu 30 lat zmniejszyła śmiertelność z powodu chorób serca aż o 80%, dzięki kompleksowej strategii medycyny prewencyjnej.

– Przykład Finlandii pokazuje, że zintegrowane działania profilaktyczne w długim okresie mogą przynieść spektakularne efekty. Takie programy nie tylko ratują zdrowie i życie ludzi, ale także redukują obciążenia finansowe systemów zdrowotnych. W Polsce wdrożenie podobnych rozwiązań mogłoby przynieść wielowymiarowe korzyści, zarówno dla pacjentów, jak i dla budżetu państwa – dodaje Piotr Leszczyński.

Program „Profilaktyka 40 Plus”, który – jak niedawno zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia – będzie kontynuowany w nadchodzących latach. Dotychczasowe dane wskazują na istotny potencjał takich inicjatyw, jednak ich skuteczność zależy od aktywnego udziału społeczeństwa.

– Cieszy fakt, że program „Profilaktyka 40 Plus” będzie kontynuowany, ponieważ to krok w dobrym kierunku dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Kluczowe jest jednak, aby skutecznie edukować i zachęcać ludzi do korzystania z tych możliwości, ponieważ sama dostępność badań to za mało, by osiągnąć realne efekty. Inwestycja w profilaktykę zawsze się opłaca – podsumowuje Piotr Leszczyński.

Copyright © Medyk sp. z o.o