2024-11-20 Aktualności

Rozpoczęły się prace Okrągłego Stołu Społecznego STOP OTYŁOŚCI w ramach Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości. Zespołowi przewodniczy Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Celem jest jednoczenie działań środowiska społecznego, pacjenckiego i obywatelskiego w obszarze redukcji otyłości w Polsce. Instytucjami założycielskimi Partnerstwa są: Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, a koordynatorem Partnerstwa jest Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

W czerwcu 2024 r. ukazał się raport pt. Otyłość. Skala zjawiska i konsekwencje. Założenia do planu strategicznego redukcji otyłości w Polsce", prezentujący kompleksowo zjawisko otyłości w Polsce wraz z propozycją założeń do krajowego planu strategicznego redukcji otyłości w Polsce.

W tej chwili lista organizacji pozarządowych, które przystępują do Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości STOP OTYŁOŚCI i będą działać ramach Okrągłego Stołu Społecznego STOP OTYŁOŚCI, obejmuje blisko m.in.: Federację Diabetyków, Fundację na Rzecz Leczenia Otyłości FLO, Fundację POLSKIEDZIECI.ORG, Fundację Alivia,  Fundację Zdrowie i Edukacja Ad Meritum, Instytut Praw Pacjenta i Edukacja Zdrowotnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce",  Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Zarząd Główny, Portal mojacukrzyca.org,  Po pierwsze Pacjent, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka oraz Związek Powiatów Polskich.

– Chcielibyśmy zmienić myślenie decydentów wszystkich resortów o zdrowiu jako kapitale. Potrzebne są nam rozważne i odważne decyzje, które perspektywicznie zatrzymają epidemię otyłości w Polsce i zbudują kulturę zdrowia. Otyłość jest najbardziej niewidoczną, choć tak istotną chorobą, mającą ponad 200 powikłań. Okrągły Stół Społeczny STOP OTYŁOŚCI to strategicznie pierwszy z naszych zespołów eksperckich, pokazujący wagę czynnika społecznego w tak wielosektorowych i perspektywicznych strategiach jak redukcja otyłości. Mierzenie się z tym ważnym i złożonym wyzwaniem jak otyłość potrzebuje realnego odgórnego przywództwa politycznego oraz silnej oddolnej mobilizacji wsparcia, czyli mocnego merytorycznego głosu obywatelskiego, społecznego i pacjenckiego – powiedziała dr n. ekonon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Treść raportu:

https://stop-otylosci.pl/wp-content/uploads/2024/09/Otylosc._Skala_zjawiska_i_konsekwencje.pdf

Copyright © Medyk sp. z o.o