2021-07-08

Jest przełom w leczeniu przerzutowego, opornego na kastrację raka gruczołu krokowego. Badania dowodzą, że terapia 177Lu-PSMA-617, opracowana przez firmę Novartis, znacząco poprawia czas przeżycia całkowitego (OS) i czas wolny od progresji radiologicznej (rPFS). Badania potwierdziły, że stosując 177Lu-PSMA-617 wraz z najlepszą terapią standardową, ryzyko zgonu spada aż o 38%. W przypadku opornego na kastrację raka prostaty (CRPC) guz wykazuje oznaki wzrostu, takie jak rosnące stężenie antygenu gruczołu krokowego (PSA), pomimo stosowania terapii hormonalnej obniżającej poziom testosteronu. W przerzutowym CRPC (mCRPC) guz rozprzestrzenia się na inne części ciała, na przykład na sąsiednie organy lub kości, i nie reaguje na leczenie hormonalne. Pięcioletni wskaźnik przeżycia dla pacjentów z mCRPC wynosi ok. 30%. Pomimo postępów w leczeniu raka prostaty, nadal istnieje duże zapotrzebowanie na nowe terapie celowane, które poprawiłyby wyniki leczenia pacjentów z przerzutowym rakiem prostaty opornym na kastrację.

reklama GP_bezplatna
2021-07-07

Komitet Organizacyjny i Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dziękuje za udział w 46. Zjeździe Psychiatrów Polskich, który odbył się w formule hybrydowej w Szczecinie, w dniach 24-26 czerwca 2021 r. "Gabinet Prywatny" był patronem medialnym tego wydarzenia.

2021-07-07

Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Zapytaj o SM”, prawie 79% osób ze stwardnieniem rozsianym deklaruje, że przygotowuje się do wizyty u specjalisty, m.in. robiąc notatki na temat występujących objawów i sporządzając listę pytań. Jednocześnie blisko 90% ankietowanych osób z SM zdarzyło się nie zadać ważnego pytania na temat przebiegu choroby podczas wizyty u lekarza specjalisty. Powodem jest m.in. dyskomfort związany z poruszaniem krępujących tematów, a także stres wynikający z autorytetu lekarza i postrzeganie pewnych aspektów choroby jako zbyt błahych do rozmowy ze specjalistą. Poprzez prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do osób z SM chcemy pokazać, że warto inicjować partnerski dialog na temat potrzeb i oczekiwań związanych z terapią i radzeniem sobie z chorobą, a otwarta i szczera komunikacja oraz zaangażowanie może przynieść wiele korzyści – deklarują wspólnie inicjatorzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zapytaj o SM”, przedstawiciele Fundacji PTSR, Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i Fundacji SM-Walcz o siebie.

2021-07-07

Satralizumab dopuszczony do stosowania w UE

Lek dla dorosłych i młodzieży z przeciwciałami AQP4-IgG

Komisja Europejska zatwierdziła satralizumab w leczeniu chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych oraz rdzenia kręgowego (ang. neuromyelitis optica spectrum disorders, NMOSD) u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, u których występują przeciwciała przeciwko akwaporynie-4 (AQP4-IgG). Lek może być stosowany w ramach monoterapii lub w połączeniu z terapią immunosupresyjną. Satralizumab podaje się podskórnie co cztery tygodnie, może być stosowany w warunkach domowych, po odpowiednim przeszkoleniu.

2021-07-02

Radioterapia – metoda kojarzona głównie z leczeniem chorych na nowotwory złośliwe – może pomóc również pacjentom z trigeminalgią, czyli neuralgią nerwu trójdzielnego. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pionierem w leczeniu takich pacjentów z wykorzystaniem promieni jonizujących. Radiochirurgia stereotaktyczna, czyli jedna z innowacyjnych technik radioterapii, to propozycja dla chorych na neuralgię nerwu trójdzielnego, którzy nie reagują na leki i – z różnych przyczyn – nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. 

2021-07-01

Pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry nadal pozostają bez dostępu do refundowanej terapii. Jedyny zarejestrowany lek stosowany w najcięższej postaci AZS nie pojawił się na najnowszej (lipcowej) liście refundacyjnej. Jesteśmy rozczarowani. Do ostatniej chwili liczyliśmy, że zgodnie z deklarowaną wolą Ministerstwa, dupilumab znajdzie się na lipcowej liście. Tymczasem chorzy pozbawieni dostępu do efektywnego leczenia skazywani są na kolejne miesiące życia w bólu i cierpieniu. Jedyna możliwa forma pomocy i nadzieja dla chorych z ciężką postacią AZS po raz kolejny staje się dla nich tylko marzeniem. Pacjenci znowu będą budzić się z myślą, że istnieje lek, który pozwoliłby im normalnie żyć, lecz nie mają do niego realnego dostępu. Mimo apelu, pod którym podpisało się ponad 8 tysięcy osób, nasze wołania i prośby nie zostały na ten moment do końca wysłuchane. () – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

2021-07-01

Zachorowanie na wściekliznę wiąże się z praktycznie 100% śmiertelnością. Najwięcej zakażeń u ludzi odnotowuje się w Azji, Afryce oraz Amerykach Południowej i Środkowej. Jedyną skuteczną formę profilaktyki stanowią szczepienia. Wbrew pozorom, powinniśmy pamiętać o nich nie tylko przed podróżą – według danych NIZP-PZH w Polsce od 1 stycznia do 31 maja 2021 r. styczność i narażenie na kontakt z chorobą miały 1633 osoby. Na wściekliznę nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo – jedynym ratunkiem przy podejrzeniu zarażenia wirusem wścieklizny jest jak najszybsze podanie surowicy i wykonanie serii szczepień.  

2021-06-29

Twardzina układowa jest rzadką, autoimmunologiczną chorobą, atakującą tkankę łączną. Ze względu na charakterystyczne objawy skórne określana bywa jako choroba, która zabiera twarz. Może również dotykać płuc, powodując śródmiąższową chorobę płuc. Wyniki badania przeprowadzonego na grupie ponad 70 pacjentów chorujących na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc-ILD) pokazały, że ma ona duży wpływ na kondycję psychiczną pacjenta i jego relacje rodzinne. Blisko połowie badanych (45%) niepokój związany z chorobą towarzyszy każdego dnia. Z okazji Światowego Dnia Twardziny warto zwrócić uwagę na konieczność kompleksowej opieki nad pacjentem z tą chorobą.

2021-06-28

Fenyloketonuria (PKU) jest wrodzoną chorobą metaboliczną, dziedziczoną od obojga rodziców, którzy nie mają objawów choroby, lecz są nosicielami zmienionego genu. W Polsce jeden na siedem/osiem tysięcy noworodków rodzi się z fenyloketonurią. Oznacza to, że każdego roku przybywa w naszym kraju ok. 50 dzieci z PKU. Osoby chorujące na fenyloketonurię oraz ich bliscy tworzą społeczność #Fenymenalni.

2021-06-24

21 sesji, 29 godzin wykładów i warsztatów oraz blisko 500 uczestników – zakończyła się doroczna Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego & Konferencja „Kardiologii Polskiej”. Ze względu na kolejny rok pandemii COVID-19, wydarzenie odbyło się w trybie online. Jednym z najważniejszych punktów w programie konferencji było przedstawienie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology). Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Prezes Agencji Badań Medycznych i Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Czasopismo "Gabinet Prywatny" było jednym z patronów medialnych konferencji. 

2021-06-22

Nowa lista refundacyjna

Od 1 lipca 2021 r.

Ukazało się Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2021 r. W programach lekowych pojawią się trzy nowe substancje czynne: dacomitinib i lorlatinib (leczenie niedrobnokomórkowego raka pluc) oraz dexamethasonum (leczenie cukrzycowego obrzęku plamki). 

2021-06-21

Już po raz 13. z inicjatywy Stowarzyszenia „UroConti” rusza Światowy Tydzień Kontynencji (World Continence Week; WCW) w Polsce. Inkontynencja moczu (łac. Incontinentia urinae; nietrzymanie moczu - NTM) to według kryteriów WHO jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego świata. Ma status choroby cywilizacyjnej i choć brak jednoznacznych danych epidemiologicznych, przyjmuje się, że w krajach rozwiniętych dotyka przynajmniej 6-8% społeczeństwa. Nasze statystyki dotyczące nietrzymania moczu są bardziej niedoszacowane niż światowe, bo intymny charakter schorzenia utrudnia zebranie rzetelnych danych. Przyjmuje się, że problem dotyczy ok. 2,5 mln Polaków.

2021-06-17

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało z inicjatywy 19 czerwca 1981 r. W tamtym okresie dla osób z cukrzycą nie było niczego: leków, materiałów edukacyjnych, specjalistów, nie wspominając o możliwości odpowiedniego do stanu zdrowia odżywiania. Pacjenci postanowili wziąć sprawy we własne ręce i zjednoczyć się dla własnego dobra. Obecnie stowarzyszenie nadal istnieje i należy do największych w Polsce organizacji pacjentów: ma prawie 60 000 członków (osób z cukrzycą i ich bliskich) zrzeszonych w około 350 oddziałach i kołach na terenie całego kraju.

2021-06-16 ARTYKUŁ

Rwa kulszowa nazywana jest chorobą cywilizacyjną, wynikającą ze zmian zwyrodnieniowych kręgów i krążków międzykręgowych, do których najczęściej przyczynia się wymuszona pozycja w pracy, np. za kierownicą, czy za biurkiem, ale także podnoszenie i przenoszenie ciężarów. Jej głównym objawem jest charakterystyczny ból promieniujący do nogi, któremu często towarzyszy ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Rwa kulszowa w większości przypadków może być leczona zachowawczo.

2021-06-14 ARTYKUŁ

Bezsenność należy do najczęstszych problemów zdrowotnych. W terapii bezsenności zalecane są metody niefarmakologiczne. Jednak jeśli nie przynoszą one efektów, zaburzenia snu są ciężkie i powodują pogorszenie jakości życia, może być konieczne włączenie leczenia farmakologicznego. Do leków zarejestrowanych w terapii bezsenności należą niebenzodiazepinowe leki nasenne (NBDZ, Z-leki) oraz niektóre benzodiazepiny. Nowym lekiem w grupie NBDZ stosowanym w leczeniu bezsenności jest eszopiklon, który cechuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa oraz dobrą tolerancją, szczególnie wśród osób po 65. r.ż.

Copyright © Medyk sp. z o.o