2021-12-08 Aktualności

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) rozpoczyna III edycję programu: „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Udział w dwóch poprzednich edycjach wzięły 122 szpitale, a 46 placówek otrzymało certyfikację. Powyższe dane jasno wskazują na potrzebę edukacji i podwyższenia jakości żywienia klinicznego w polskich szpitalach. Rejestracja ruszyła 1 grudnia, potrwa do 31 stycznia 2022 r.

reklama GP_bezplatna
2021-12-08 Aktualności

Firma Roche ogłosiła, że Komisja Europejska przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu pralsetynibu, jako monoterapii w leczeniu osób dorosłych z fuzją RET (rearranged during transfection) w zaawansowanym niedrobnokomórkowym raku płuca, nieleczonych wcześniej inhibitorem RET. Zatwierdzenie opiera się na wynikach badania I/II fazy ARROW, w którym lek pralsetynib doprowadził do trwałych odpowiedzi u osób z zaawansowanym NDRP z fuzją RET. Każdego roku na świecie diagnozuje się ok. 37 500 osób z NDRP z fuzją RET. Choroba często dotyka osoby z minimalną lub żadną historią związaną z paleniem, które są zazwyczaj młodsze niż przeciętny wiek pacjenta, u którego diagnozuje się raka płuc.

 

2021-12-07 Aktualności

Prezesem Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w VIII kadencji została Agnieszka Jankowska-Zduńczyk,  prezesem Młodych Lekarzy Rodzinnych – Łukasz Reczek. Członkowie Zarządu Głównego KLRwP to:  Magdalena Betiuk-Kwiatkowska, Honorata Błaszczyk, Włodzimierz Bołtruczuk, Sławomir Chlabicz, Wiesława Fabian, Elżbieta Pawlak-Ganczarska, Danuta Garbacka-Makowiecka, Mariusz Gawrych, Samuel Grabiec, Artur Jakubiak, Bożena Janicka, Rafał Kacorzyk, Sebastian Kędzierski, Karolina Kiedrowicz, Dominik Lewandowski, Paweł Lewek, Hubert Malec, Beata Modlińska, Lech Panasiuk, Ewa Rudnicka-Drożak, Tomasz Sobalski, Marcin Straburzyński, Michał Sutkowski, Anna Szadura, Tomasz Tomasik, Elżbieta Tomiak, Marianna Turek, Adam Windak, Stanisław Zamirowski.

Gratulujemy i życzymy nowemu Zarządowi sukcesów w pracy!

2021-12-06 Aktualności

W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża arytmii z użyciem nowatorskiej technologii HELIOSTARTM (Biosense Webster Inc. Irvine, USA). U trzech pacjentów w wieku od 63 do 78 lat z migotaniem przedsionków użyto nowoczesnego balonowego cewnika ablacyjnego. Nowatorska technologia pozwala na izolację ujść żył płucnych poprzez aplikację energii prądu o częstotliwości radiowej jednoczasowo z wielu elektrod umieszczonych na obwodzie cewnika balonowego. Zdaniem kardiologów to szansa na skuteczniejsze i precyzyjniejsze leczenie migotania przedsionków.

2021-12-03 Aktualności

W 2021 r. obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania samorządu lekarskiego w Polsce. 2 grudnia minął wiek od utworzenia izb lekarskich. W tym czasie dwukrotnie działalność izb lekarskich była zawieszana. Za pierwszym razem w wyniku decyzji nazistowskich władz okupacyjnych podczas II wojny światowej, a następnie na mocy dekretu z 1950 roku wydanego przez władze Polski Ludowej. Odrodzenie przyszło w 1989 roku.

2021-12-02 Aktualności

Grypa, krztusiec czy AIDS nie zniknęły wraz z pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2. Choroby zakaźne wymagają stałego nadzoru epidemiologicznego, w którym kluczowe znaczenie ma diagnostyka wykorzystująca nowoczesne metody molekularne. Ważne są też działania zapobiegające transmisji zakażeń, w tym szczepienia ochronne.

2021-12-01 Aktualności

Wystartował plebiscyt „Lekarz z empatii”. Plebiscyt ma za zadanie uhonorować lekarki i lekarzy, którzy w swojej codziennej niełatwej i odpowiedzialnej pracy wyróżniają się pełną empatii postawą, wierzą w terapeutyczny sens dialogu z pacjentem i w to, że często empatyczny lekarz sam może być lekiem. Laureatów poznamy na wiosnę 2022 roku, a wyłoni ich Kapituła Plebiscytu, w której skład wchodzą przedstawiciele wiodących organizacji pacjenckich oraz mediów. Kandydatów do tytułu może za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.lekarzzempatii.pl zgłosić każdy, kto będąc pacjentem, otrzymał od lekarza nie tylko fachową pomoc, ale też coś więcej: gotowość wysłuchania i cierpliwego wytłumaczenia celu oraz przebiegu podejmowanego leczenia. Z okazji inauguracji plebiscytu przeprowadzono badanie na temat znaczenia relacji lekarz – pacjent, a analiza wyników pozwoliła określić 4 kluczowe wskaźniki empatii.

 

2021-12-01 Aktualności

W maju br. zaczęło obowiązywać rozporządzenie UE 2017/745  w sprawie wyrobów medycznych (MDR), które nałożyło na dystrybutorów, importerów i producentów wyrobów medycznych nowe obowiązki. Cały czas natomiast trwają prace nad wdrożeniem do polskiego prawa nowej ustawy o wyrobach medycznych, która jest niezbędna, aby rozporządzenie MDR mogło być prawidłowo stosowane w naszym kraju. Pierwsze czytanie projektu znajduje się w porządku dziennym
43. posiedzenia Sejmu. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zawiera zapisy, które będą miały negatywny wpływ na wiele grup uczestników systemu ochrony zdrowia, tj. pacjentów, szpitale, lekarzy, farmaceutów, techników dentystycznych, protetyków, podologów oraz przedsiębiorców zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi.

2021-11-30 Aktualności

7 na 10 chorych na miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) w III stopniu klinicznego zaawansowania, jest leczonych niezgodnie z polskimi i międzynarodowymi wytycznymi. Brak zastosowania standardów terapeutycznych przez lekarzy, czyli jednoczasowej radiochemioterapii, zamyka  pacjentom drogę do leczenia konsolidującego immunoterapią, która jest w Polsce refundowana i w istotnym stopniu wydłuża przeżycie chorych. Zdaniem autorów raportu „Jednoczasowa radiochemioterapia w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego, nieoperacyjnego raka płuca” niezbędne jest wprowadzenie zmian systemowych.

2021-11-29 Aktualności

W Polsce, w związku z pandemią COVID-19, znacząco spadła wykrywalność zakażeń HIV. W szpitalach zakaźnych wielu jest seropozytywnych pacjentów diagnozowanych w bardzo późnym, niebezpiecznym dla życia stadium zakażenia, a czasem już z rozwiniętym AIDS. W najbliższych latach ich liczba może wzrosnąć – alarmuje prof. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. O testach na HIV przypomina w tym roku w Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku i Warszawie wyświetlana na fasadach budynków czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” oraz citylighty z tym samym przesłaniem. W komunikacji miejskiej w Warszawie oraz aglomeracji śląskiej obejrzeć można spoty pod wspólnym tytułem „HIV – jestem taki jak Wy”.

2021-11-26 Aktualności

1 na 7 dzieci na świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. W Polsce specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje aż 630 tys. dzieci. Choć zaburzenia zdrowia psychicznego można skutecznie leczyć, większość latami pozostaje niezdiagnozowana. Niestety stan profilaktyki i dostępności specjalistycznych usług w zakresie zdrowia psychicznego jest w Polsce dramatyczny. 

2021-11-24 Aktualności

Zmniejszenie liczby zachorowań oraz dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich to główne cele kampanii „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”. W ramach rozpoczynającej się kolejnej edycji programu, jej organizatorzy oraz partnerzy – organizacje pacjentów i klinicyści, przeanalizowali dotychczasowe działania w tym obszarze i opracowali dziewięć postulatów dalszych zmian w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Ich realizacja pozwoli pacjentom wkraczać na ścieżkę leczenia w sposób bardziej zaplanowany, w dobrze dobranym towarzystwie specjalistów, z „paszportem molekularnym” w ręku.

2021-11-23 Aktualności

Otyłość jest chorobą, którą wielu Polaków nadal lekceważy. W postrzeganiu większości społeczeństwa pozostaje ona wyłączenie defektem estetycznym czy problemem, z którym należy poradzić sobie samemu. Osoby otyłe często obarczamy winą za rozwój tej choroby. Warto przełamać bariery związane z chorobą otyłościową i zrozumieć jej prawdziwe przyczyny, a także poznać możliwości leczenia.

2021-11-18 Aktualności

18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia (Smokeout Day). Niemal wszyscy wiemy, że palenie papierosów powoduje raka płuca czy krtani oraz jest szkodliwe dla serca, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest także najpoważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego. Dlatego Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, organizator kampanii RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!, zachęca do zerwania z nałogiem tytoniowym i przypomina, że obecnie dostępne są różne metody skutecznie wspierające ten wysiłek.

2021-11-17 Aktualności

Jednoskładnikowa antykoncepcja nowej generacji nie zawiera estrogenu, lecz sam progestagen. Jest bezpieczniejsza, wykazuje mniej działań niepożądanych niż antykoncepcja dwuskładnikowa oraz nie powoduje ryzyka wystąpienia udaru czy zakrzepicy. Ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej rekomendowany jest przez ekspertów w czasie pandemii COVID-19 ze względu na zdarzenia prozakrzepowe u wybranych pacjentek wysokiego ryzyka.

Copyright © Medyk sp. z o.o