Obowiązujące w Polsce warunki refundacji nowoczesnych terapii: stosowania inhibitorów SGLT-2 (flozyn) i analogów GLP-1 (inkretyn) w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz systemów ciągłego monitorowania glikemii w cukrzycy typu 1 są nieadekwatne do potrzeb pacjentów. Tak uważają specjaliści biorący udział w konferencji Diabetologia 2021. Chorzy na cukrzycę źle leczeni to pacjenci najbardziej narażeni m.in. na choroby sercowo-naczyniowe oraz ciężkie zakażenie SARS-CoV-2 – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD).
Kwas acetylosalicylowy (ang. acetylosalicylic acid – ASA), organiczna acetylowa pochodna kwasu salicylowego, należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W drugiej połowie XX w. została odkryta dodatkowa funkcja kwasu acetylosalicylowego: substancja ta hamuje agregację płytek krwi (wykazuje efekt przeciwpłytkowy).
Ból – subiektywnie przykre oraz jednoznacznie negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniu albo opisywanym w kategoriach takiego uszkodzenia. Wśród licznych leków opioidowych przeciwbólowych znaczące miejsce zajmuje chlorowodorek tramadolu. W artykule przedstawiono charakterystykę tramadolu oraz jego zastosowania w terapii różnych rodzajów bólu.
Zmiany w obrębie kręgosłupa są przedmiotem wielu badań klinicznych, ponieważ stanowią jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych. Ból kręgosłupa można określić chorobą cywilizacyjną, gdyż dolegliwość ta jest związana ze współczesnym siedzącym trybem życia. Doprowadza to do obciążenia układu ruchu oraz częściej występujących napięć, dolegliwości bólowych i wad postawy. Bóle dolnej części kręgosłupa wchodzą w skład złożonych zespołów objawów klinicznych o różnym pochodzeniu, co wpływa na problemy z ich diagnozowaniem.
Cukrzyca jest niekwestionowanym czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19, zwiększa o 50% ryzyko zgonu z powodu infekcji wirusem COVID-19. Według danych światowych, w zależności od regionów/krajów, diabetycy stanowią od 20% do 50% objawowych pacjentów zakażonych koronawirusem COVID-19. Według danych brytyjskich, po uwzględnieniu wieku, płci, etniczności i regionu geograficznego w porównaniu z osobami bez cukrzycy, ryzyko zgonu dla zgonów wewnątrzszpitalnych związanych z chorobą COVID-19 wyniosło 3,5 (iloraz szans OR/odds ratio) u osób z cukrzycą typu 1 (TD1) oraz 2,03 u osób z cukrzycą typu 2 (TD2).
Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału w XI edycji Kongresu PTL, która odbędzie się 3-5 grudnia w formule online. Podczas sesji i dyskusji będzie omawiana m.in. tematyka dotycząca epidemiologii zaburzeń lipidowych w Polsce oraz zaburzeń lipidowych w codziennej praktyce klinicznej. Moderatorami sesji będą: prof. Maciej Banach, prof. Barbara Cybulska, prof. Aleksandra Uruska i prof. Tadeusz Osadnik. Patronem medialnym Kongresu jest wydawnictwo Medyk.
Podczas tegorocznego kongresu European Society of Medical Oncology przedstawiono pracę prognozującą trendy w zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów w Europie w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Przewiduje się, że pomiędzy 2020 a 2040 rokiem zachorowalność na nowotwory w Europie wzrośnie o 21% (w zakresie 5% w przypadku raka jądra do 35% w przypadku międzybłoniaka opłucnej).
W szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu dokonano (3 listopada) przełomowego zabiegu przezskórnej, nieodwracalnej elektroporacji IRE metodą NanoKnife u pacjentki z nowotworem złośliwym trzustki, czyli niszczenia komórek rakowych przy pomocy zmiennego pola elektrycznego. Poza Wrocławiem ta nowoczesna procedura leczenia raka trzustki, dostępna jest w zaledwie kilku ośrodkach w Polsce.Przeprowadzony w dolnośląskiej placówce zabieg to nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia, dostępna dla pacjentów zmagających się m. in. z guzem trzustki, wątroby, nerek czy rakiem prostaty, zaaprobowana przez FDA w 2009 r. System NanoKnife niszczy komórki nowotworowe poprzez oddziaływanie na nie prądem o wysokim napięciu.
Celem corocznej międzynarodowa akcji Movember jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim dotykających ich nowotworów układu moczowo-płciowego. Choroby urologiczne to wciąż temat tabu, co sprawia, że zbyt często diagnozowane są w zaawansowanym stadium. Drugim najczęstszym nowotworem urologicznym i jednocześnie czwartym najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn jest rak pęcherza moczowego. Z tego powodu Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, organizator kampanii RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ! włącza się do akcji Movember i zachęca do badań profilaktycznych które pozwalają na wykrycie tej choroby we wczesnym stadium, a w konsekwencji – na skuteczną terapię i całkowite wyleczenie.
Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału w XI edycji Kongresu PTL, która odbędzie się 3-5 grudnia. To trzydniowe wydarzenie, podczas którego uczestnicy mogą liczyć na dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne, dużą ilość wiedzy oraz najnowszych informacji przeznaczonych zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Tegoroczna edycja Kongresu pozostaje niezmieniona, czyli w pełni online oraz bez opłaty wstępnej. Patronem medialnym Kongresu jest wydawnictwo Medyk.
W obliczu rozwijającej się w Polsce epidemii otyłości oraz jej tragicznych w skutkach następstw, na początku 2021 r. zostało powołane do życia Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, którego członkami zostali lekarze różnych specjalności, dietetycy, fizjoterapeuci i inni profesjonaliści medyczni, reprezentujący środowisko zajmujące się leczeniem choroby otyłościowej. Niepokojące wyniki badań wskazują, że choroba u większości osób nią dotkniętych nie jest rozpoznawana, a zatem nie jest także leczona. Zaledwie niewielki odsetek chorych jest leczony zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej, a od większości pacjentów oczekuje się „samouleczenia” w wyniku tzw. odchudzania, co nie tylko nie przynosi korzystnych efektów medycznych, ale wręcz jest szkodliwe i prowadzi do dalszego rozwoju choroby. Celem Towarzystwa jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy opartej na faktach medycznych na temat diagnostyki i leczenia tej choroby.
Diagnoza „udar mózgu” jest szokiem zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Każdego roku udar mózgu stwierdza się w Polsce nawet u 75 tys. osób. Potężny ciężar opieki nad pacjentem często spoczywa na najbliższych. Wspólnie zmagają się z nową sytuacją, która wymaga zmian w dotychczasowym życiu. Celem kampanii edukacyjnej Życie po udarze jest wsparcie pacjentów i ich bliskich, a tym samym zwiększanie świadomości skutków choroby, znaczenia kompleksowej opieki nad osobami, które zostały dotknięte udarem mózgu oraz dostarczenie praktycznej wiedzy nt. procesu ich powrotu do sprawności i niezależności.
Osoby z przewlekłą chorobą płuc codziennie borykają się z postępującymi objawami schorzenia, które utrudniają im normalne funkcjonowanie. Od listopada rusza bezpłatna infolinia, gdzie pacjenci z POChP oraz ich bliscy będą mogli skonsultować się z pulmonologiem i uzyskać wsparcie psychologa. Inicjatorem infolinii jest Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Mechanicznej – JEDNYM TCHEM! Do dyspozycji pacjentów będzie 16 lekarzy pulmonologów z poszczególnych województw, którzy będą dyżurować w określone dni tygodnia. Pacjenci czy ich bliscy mogą zadawać im pytania związane z chorobą, zaburzeniami oddechowymi, niepokojącymi objawami czy z wentylacją mechaniczną.
Na opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia listopadowej liście refundacyjnej znalazły się nowe, innowacyjne terapie stosowane w chorobach rzadkich. Dostęp do skutecznego leczenia już w pierwszej linii uzyskają m.in. pacjenci chorujący na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL). Najnowsza lista refundacyjna, w której terapie celowane znajdują się także w pierwszej linii leczenia, pokazuje zmieniające się podejście w tym zakresie.
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że schorzenie to dotyka blisko dwóch miliardów ludzi na świecie. W Polsce, według danych NFZ, nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków. Jak szacują specjaliści, do 2030 r. otyły będzie co trzeci Polak. Negatywny proces przyspiesza – trzykrotnie od lat 80. XX wieku. WHO uznało otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, nazywając ją epidemią, gdyż na świecie co roku z powodów powiązanych z otyłością i nadwagą umiera 2,6 mln ludzi.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o