2021-05-13

Miesiąc świadomości raka pęcherza

Kampania edukacyjna RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!

Rak pęcherza to 4. najczęściej wykrywany wśród mężczyzn i 12. wśród kobiet nowotwór, diagnozowany rocznie u ok. 7300 osób w Polsce i przyczyna śmierci ok. 4000 pacjentów. Przyczyny tworzenia się nowotworu pęcherza nie są do końca znane, ale wiadomo, że głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu. Do głównych przyczyn zalicza się też ekspozycję na substancje chemiczne, narażenie na promieniowanie w przeszłości, przewlekłe zapalenie pęcherza. Nie jest też wykluczone zachorowanie u osób, których te kryteria nie dotyczą. Czterokrotnie częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

reklama GP_bezplatna
2021-05-12

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. W 2021 r. tematem przewodnim jest profilaktyka chorób dziąseł. Polskie Towarzystwo Periodontologiczne w tym dniu zorganizowało konferencję prasową, podczas której eksperci przedstawili najnowsze doniesienia dotyczące profilaktyki chorób dziąseł. Podczas wydarzenia poruszono również istotny aspekt dotyczący wpływu infekcyjnych chorób występujących w jamie ustnej na przebieg i powikłania COVID-19. Najczęstszą postacią chorób dziąseł jest ich zapalenie wywołane odkładaniem się płytki nazębnej, co wynika z zaniedbań higienicznych, np. niewłaściwego lub niezbyt częstego czyszczenia uzębienia, skutkującego stanem zapalnym dziąseł. Prowadzone od lat badania wskazują, że miejscowy proces toczący się w tkankach przyzębia stanowi czynnik ryzyka dla wielu chorób ogólnych.

2021-05-11

Tyle się mówi o naszych sercach. Ale czy naprawdę umiemy słuchać, co mają nam do powiedzenia? Czy w pogoni za codziennymi sprawami umiemy zatrzymać się i poświęcić chwilę naszemu zdrowiu? – te pytania stawia aktor Wojciech Malajkat w etiudzie edukacyjnej, zwracając uwagę Polaków na najczęstszą arytmię serca – migotanie przedsionków i jej związek z udarem mózgu. W tym niestandardowym spektaklu uczestniczą również wybitni kardiolodzy: prof. Janina Stępińska i prof. Przemysław Mitkowski. Wideo edukacyjne powstało w ramach projektu „W rytmie arytmii. STOP UDAROM”, a jego premiera ze względu na związek migotania przedsionków z udarem mózgu odbywa się z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej.

2021-05-07

Wirtualna poradnia

Problematyka HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową

Wprawdzie dane NIZP-PZH pokazują wyraźnie, że liczba wykrytych zakażeń HIV znacząco spadła w ubiegłym roku (934 nowo wykryte zakażenia HIV w 2020 r. wobec 1615 w 2019 r.), ale organizacje prowadzące punkty konsultacyjno-diagnostyczne nie mają wątpliwości, że wiąże się to z mniejszą o około połowę liczbą przeprowadzanych testów. Skąd więc czerpać wiedzę, jeśli nie z bezpośrednich kontaktów ze specjalistami? Dzięki nowemu projektowi wrocławskiego Stowarzyszenia Podwale Siedem możliwe będą też spotkania online z ekspertami zajmującymi się problematyką HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową w wirtualnej poradni TY, TO TU! tytotu.pl. Projekt jest jednym z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci, prowadzonego przez Gilead Sciences Polska.

2021-05-06

Istnieje grupa pacjentów z rakiem kolczystokomórkowym, która nie kwalifikuje się do wycięcia chirurgicznego zmiany nowotworowej. Jedyną szansą dla tej grupy pacjentów jest cemiplimab, czyli innowacyjna terapia za pomocą przeciwciał monoklonalnych. Pacjenci z rakiem kolczystokomórkowym skóry przez całe swoje zawodowe życie  nieświadomie pracowali w warunkach szkodliwych, dziś trzeba im pomóc. To głównie osoby starsze, które powinny być objęte specjalną troską systemu ochrony zdrowia. Przez dziesiątki lat uczciwie pracowały na roli, a teraz pozostawione są bez refundowanego leczenia ich choroby zawodowej, jaką jest rak kolczystokomórkowy skóry – zaapelowały w liście do Ministra Zdrowia organizacje pacjenckie oraz organizacje skupiające rolników, sadowników oraz inne grupy narażone zawodowo na promieniowanie UV wywołujące raka kolczystokomórkowego skóry. 

2021-04-30

Zespół polskich kardiologów przeprowadził pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej zabiegi kardiologii inwazyjnej przy wsparciu robota. Zastosowany w Nowym Sączu system Corindus CorPath GRX to jedyne tego typu urządzenie posiadające znak CE i zatwierdzone przez amerykańską FDA. Wdrożenie robotyzacji zrewolucjonizowało organizację pracowni kardiologii zabiegowej, znacząco zwiększając precyzję i skuteczność zabiegów oraz bezpieczeństwo pracy zespołu medycznego.

2021-04-29 ARTYKUŁ

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów na obszarze państw Unii Europejskiej (EU-27), w tym w Polsce. W zapobieganiu przedwczesnej śmiertelności z powodu tych schorzeń kluczową rolę odgrywa właściwa kontrola czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Pacjentom powinny być przekazywane zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia: stosowania odpowiedniej diety, wykonywania regularnej aktywności fizycznej oraz niepalenia tytoniu (elementy terapii niefarmakologicznej), a także, jeśli jest to wskazane, należy wdrażać optymalną farmakoterapię. W przypadku hipercholesterolemii leczenie farmakologiczne obejmuje w pierwszej kolejności włączenie statyn (inhibitorów reduktazy HMG-CoA). 

2021-04-29

Johnson & Johnson poinformował, że New England Journal of Medicine opublikował dane z badania klinicznego ENSEMBLE fazy 3 dla jednodawkowej szczepionki przeciwko COVID-19, opracowanej przez Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson (Janssen). Publikacja analizy pierwotnej następuje po ogłoszonych w styczniu ogólnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa, które wykazały, że badanie osiągnęło wszystkie pierwszo- i drugorzędowe punkty końcowe oraz, że jednodawkowa szczepionka COVID-19 zapobiegła hospitalizacji i zgonom wszystkich uczestników badania już po 28 dniach od szczepienia.

2021-04-29

46. Zjazd Psychiatrów Polskich

24-26 czerwca, Szczecin

W związku z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Komitet Naukowy podjął decyzję o zmianie formuły 46. Zjazdu Psychiatrów Polskich ze stacjonarnej na hybrydową. Termin Zjazdu pozostaje bez zmian, tj. 24-26 czerwca 2021 r. Miejsce Zjazdu zostało przeniesione do Radisson Blu Hotel, plac Rodla 10, Szczecin. Czasopismo "Gabinet Prywatny" jest patronem medialnym Zjazdu. O wszelkich zmianach organizatorzy będą informować informować  za pośrednictwem wiadomości e-mail lub strony www.zjazdptp.com.pl  
Rejestracja internetowej: ZAREJESTRUJ SIĘ
Aktualny cennik: TUTAJ

 

2021-04-27 ARTYKUŁ

Stały dostęp dożylny ma ogromne znaczenie we współczesnej opiece medycznej. Znaczna liczba  dzieci przewlekle chorych, w tym onkologicznych, wymaga ciągłego dostępu naczyniowego. Zwykle pacjenci są w tym czasie pod opieką specjalistycznych poradni, czy też oddziału, jednak nie rezygnują z opieki lekarza rodzinnego. Wykonanie dostępu centralnego jest podstawową procedurą u dzieci wymagających intensywnej terapii, leczenia onkologicznego, suplementacji czynników krzepnięcia u chorych na hemofilię, żywienia pozajelitowego czy też częstych transfuzji, badań krwi lub dializ. Celem pracy jest przedstawienie wybranych powikłań związanych z obecnością centralnego cewnika żylnego oraz możliwość ich rozpoznania dzięki zastosowaniu właściwych procedur z zakresu diagnostyki obrazowej.

2021-04-26 ARTYKUŁ

Rocznie na świecie HCC rozpoznaje się u ponad 750 tys. osób (większość przypadków dotyczy Azji, a niemal połowa wszystkich przypadków odnotowywana jest w Chinach). Liczba przypadków w Stanach Zjednoczonych wzrosła od 1980 r. ponad trzykrotnie. W Europie liczba przypadków raka wątroby również rośnie – co roku odnotowuje się ponad 80 tys. przypadków i około 77 tys. zgonów. W Polsce, tak jak w innych krajach cywilizowanych, liczba przypadków HCC wzrasta. To jeden z najczęściej występujących nowotworów.

2021-04-23 ARTYKUŁ

SARS-CoV-2 – koronawirus, który zmienił świat

Rola lekarza rodzinnego w opanowaniu pandemii COVID-19

Koronawirusy to duża grupa wirusów RNA. Mogą one wywoływać infekcję dróg oddechowych, przebiegającą łagodnie jak zwykłe przeziębienie, jak też pod postacią ciężkiego zapalenia płuc mogącego zakończyć się zgonem. Od czasu wybuchów epidemii SARS i MERS zaczęto zwracać na nie większą uwagę. Pod koniec 2019 r. w Chinach zaobserwowano tajemnicze przypadki ciężko przebiegających zapaleń płuc. Analiza przypadków wykazała, że ich czynnikiem sprawczym był koronawirus SARS-CoV-2. Chorobę, którą wywołuje, nazwano COVID-19. Wirus bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały świat, co zaowocowało ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia 11 marca 2020 r. pandemii COVID-19. Okazała się ona ogromnym wyzwaniem dla całego świata, przede wszystkim dla systemów opieki zdrowotnej, w tym również dla lekarzy rodzinnych i Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

2021-04-22 ARTYKUŁ

Zespół dziecka potrząsanego jest grupą schorzeń spowodowanych zamierzonym urazem, będących jednocześnie formą przemocy. Najczęściej dotkniętą grupą są pacjenci do 3. r.ż. Uszkodzenia obejmują ośrodkowy układ nerwowy, kościec, w szczególności kości czaszki, kręgosłupa, kończyny górnej i dolnej oraz żeber, a także zmiany na dnie oka. Diagnoza zespołu dziecka potrząsanego opiera się na badaniach radiologicznych połączonych z badaniem fizykalnym i wywiadem z opiekunami prawnymi.

2021-04-22

Nowa lista leków refundowanych

Obwiązuje od 1 maja 2021 r.

Ukazało się Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 kwietnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2021 r. Wprowadzono trzy nowe programy lekowe dotyczące: leczenia raka z komórek Merkla awelumabem (ICD-10 C44), leczenia chorych na ostrą białaczkę szpikową (ICD-10 C 92.0), leczenia agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej (ICD-10:C96.2, C94.3, D47.9).

2021-04-21

Choroba Fabry’ego to ultrarzadka choroba genetyczna, jedna z niewielu chorób rzadkich, którą dzisiejsza medycyna potrafi skutecznie leczyć. Objawia się piekącym bólem stóp i dłoni, brakiem potliwości, przegrzewaniem się organizmu przy wyższej temperaturze i wysiłku fizycznym, charakterystycznymi zmianami na skórze (angiokeratoma) czy zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego. Do tego dochodzą poważne problemy układu sercowo-naczyniowego, układu moczowego (m.in. zaburzenia pracy nerek) czy układu nerwowego (m.in. wielokrotne udary mózgu). W Polsce z chorobą Fabry’ego żyje ok. 100–150 osób. Kwiecień jest miesiącem świadomości choroby Fabry'ego.

Copyright © Medyk sp. z o.o