W szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu dokonano (3 listopada) przełomowego zabiegu przezskórnej, nieodwracalnej elektroporacji IRE metodą NanoKnife u pacjentki z nowotworem złośliwym trzustki, czyli niszczenia komórek rakowych przy pomocy zmiennego pola elektrycznego. Poza Wrocławiem ta nowoczesna procedura leczenia raka trzustki, dostępna jest w zaledwie kilku ośrodkach w Polsce.Przeprowadzony w dolnośląskiej placówce zabieg to nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia, dostępna dla pacjentów zmagających się m. in. z guzem trzustki, wątroby, nerek czy rakiem prostaty, zaaprobowana przez FDA w 2009 r. System NanoKnife niszczy komórki nowotworowe poprzez oddziaływanie na nie prądem o wysokim napięciu.
Polega to na wprowadzeniu do organizmu elektrod, które w mikrosekundowych odstępach czasu zsynchronizowanych z czynnością pracy serca pacjenta emitują precyzyjnie nakierowane na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu, dochodzącym do 3000V.
Rak trzustki jest nowotworem trudno poddającym się leczeniu. W terapii, poza eliminacją guza i przedłużeniem życia pacjenta, walczymy także o poprawę jego komfortu – tłumaczy dr n. med.Tomasz Sędziak, specjalista chirurg, onkolog, który przeprowadził pierwszy zabieg elektroporacji we wrocławskim szpitalu EuroMediCare. – Procedura medyczna, którą właśnie wykonaliśmy, jest o wiele mniej inwazyjna od klasycznej operacji, podczas której otwierany jest brzuch, a więc mniej obciążająca dla organizmu człowieka. Jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, przezskórnie, pod kontrola USG, dzięki czemu mamy możliwość obrazowania obszarów poddawanych elektroporacji w czasie rzeczywistym. Okres gojenia i powrót pacjenta do dobrego stanu jest bardzo krótki, dużo krótszy niż w przypadku klasycznej operacji.
Technicznie rzecz biorąc, procedura polega na zwalczaniu komórek nowotworowych za pomocą bardzo krótkich impulsów prądu elektrycznego o wysokim napięciu, przepływających pomiędzy cienkimi igłami, umieszczonymi w strategicznych punktach, w okolicy guza. Prąd tworzy w błonie komórki nowotworowej mikroskopijne otwory. Proces ten doprowadza do obumarcia komórek rakowych, które na dalszym etapie są usuwane przez układ odpornościowy pacjenta.
Ponieważ prąd przepływa tylko pomiędzy igłami i jego impulsy są bardzo krótkie, występuje nikłe ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek, nerwów czy naczyń krwionośnych, przebiegających w okolicy trzustki – dodaje dr n. med.Tomasz Sędziak. To czyni z tej metody jedyną opcję leczenia w miejscach, w których leczenie operacyjne jest niemożliwe lub bardzo ryzykowne.
Główną zaletą metody NanoKnife jest możliwość leczenia guzów trzustki, wątroby, które uważane są za potencjalnie nieoperacyjne. Użycie procedury IRE w połączeniu z późniejszą chemioterapią zwiększa szansę na przedłużenie życia. Co istotne, w przeciwieństwie do tradycyjnej terapii, zabiegi przy użyciu NanoKnife można powtarzać. Ponadto procedura ta daje szansę na zmniejszenie guza nowotworowego do rozmiarów umożliwiających w określonych przypadkach medycznych przeprowadzenie klasycznej operacji chirurgicznej.
Według statystyk, rak trzustki jest siódmym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym w Europie. Choruje na niego ponad 95 000 ludzi. Na świecie nowotwory trzustki rozpoznaje się rocznie u ok. 450 000 osób. W Polsce notuje się blisko 3000 nowych zachorowań rocznie. Najczęstszym objawem raka trzustki, rozwijającym się bardzo długo bezobjawowo, jest żółtaczka, której może towarzyszyć świąd skóry. Na obraz kliniczny nowotworu mogą składać się też: ciemno zabarwiony mocz, obfite i gliniaste stolce, a w badaniu klinicznym, guz nadbrzusza i obrzęk kończyn dolnych. Przy raku trzonu trzustki dominującym objawem jest także nieustępliwy ból, który nasila się po jedzeniu lub przy pozycji leżącej, często promieniując do pleców.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o