Na opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia listopadowej liście refundacyjnej znalazły się nowe, innowacyjne terapie stosowane w chorobach rzadkich. Dostęp do skutecznego leczenia już w pierwszej linii uzyskają m.in. pacjenci chorujący na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL). Najnowsza lista refundacyjna, w której terapie celowane znajdują się także w pierwszej linii leczenia, pokazuje zmieniające się podejście w tym zakresie.
Wśród standardów leczenia mamy wiele terapii celowanych, czyli metod leczenia o zupełnie innym mechanizmie działania niż stosowane dotychczas leki cytostatyczne. Są to leki bardziej skuteczne i mniej toksyczne. Drugi ważny element to przechodzenie leków celowanych, które jeszcze kilka lat temu były głównie zarezerwowane dla chorych z oporną, nawrotową chorobą, do pierwszej linii leczenia. Obecne podejście jest trochę inne – im skuteczniej leczymy na początku, tym mamy dłuższy czas wolny od nawrotu choroby czy dłuższe całkowite przeżycie – powiedziała podczas XVII Forum Rynku Zdrowia prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii.
Do innowacyjnej terapii wenetoklaksem w połączeniu z obinutuzumabem dostęp w pierwszej linii będą mieli chorzy na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL). W drugiej linii leczenia terapię tę otrzymają również pacjenci, u których progresja choroby nastąpiła po 24 miesiącach od zakończenia leczenia.
Dorośli pacjenci chorujący na pierwotną małopłytkowość immunologiczną, u których występują przeciwwskazania do wykonania splenektomii, uzyskają dostęp do leczenia cząsteczką eltrombopag.
Kolejną ważną nowością, która znalazła się na liście refundacyjnej, jest szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Od listopada będzie dostępna w aptekach dla osób powyżej 9. r.ż. za połowę ceny. Wirus HPV odpowiedzialny jest nie tylko za rozwój raka szyjki macicy, ale także odbytu, prącia czy nowotworów regionu głowy i szyi. Eksperci od lat podkreślają wagę szczepień prewencyjnych młodego pokolenia, które to minimalizują ryzyko zachorowania na powyższe rodzaje nowotworów w przyszłości.
Populacja chorych na zaawansowanego raka kolczystokomórkowego skóry uzyskała dostęp do nowoczesnej terapii cząsteczką cemiplimab. Korzyści z zastosowania tej terapii polegają na zapobieganiu przez dłuższy czas progresji nowotworu.
Bardzo się cieszymy, że listopadowa lista refundacyjna przyniosła wiele dobrych wieści, m.in. w obszarze chorób rzadkich, i że głos pacjentów po raz kolejny stanowił ważną składową decyzji przy jej opracowywaniu. Wierzymy, że dzięki wspólnej pracy zarówno Ministerstwa Zdrowia, ekspertów, jak i organizacji pacjentów wypracowane mogą zostać najlepsze rozwiązania, które doprowadzą do zapewnienia dostępu do leczenia na światowym poziomie. Listopadowa lista refundacyjna jest tego przykładem. W tym miejscu chcieliśmy szczególnie podziękować ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu, dzięki któremu ten dialog jest możliwy – podsumowuje Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o