2024-04-24 ARTYKUŁ

W 2024 r. przeprowadzimy w największych polskich ośrodkach akademickich trzecią edycję naszej flagowej konferencji „PLAGI POLSKIE”. Sam tytuł konferencji – trochę biblijnie –nawiązywał do 10 plag egipskich, a my w Komitecie Naukowym konferencji wpadliśmy na pomysł, aby poświęcić nasze spotkania 10 plagom polskim, czyli najczęściej występującym i najczęściej spotykanym w praktyce lekarza rodzinnego chorobom i czynnikom ryzyka. Już pierwsze przeźrocza naszej konferencji pokazywały tę właśnie ideę, chociaż nawet na nich docelowe populacje naszych pacjentów są niedoszacowane.

reklama GP_bezplatna
2024-04-23 ARTYKUŁ

Znaczenie prawidłowej suplementacji

wybranych witamin i składników mineralnych u dzieci z deficytową dietą i atopią

Stosowanie zasad prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia sprzyja odpowiedniemu rozwojowi dziecka. Wszystkie składniki diety powinny być zbilansowane, jednakże niektóre składniki odżywcze mają szczególne znaczenie w rozwoju dziecka i dlatego ich optymalne spożycie jest istotne. Niedobory pokarmowe u dzieci mogą być całkowicie wyeliminowane poprzez dietę prawidłowo skomponowaną i dobraną odpowiednio do wieku, płci i stanu zdrowia. W stanach niedoborów żywieniowych trudnych do wyrównania dietą powinno się stosować suplementy diety. Suplementy diety stosowane u dzieci mogą odgrywać dużą rolę w zmniejszaniu zaburzeń stanu zdrowia nie tylko wynikających z nieprawidłowego żywienia (deficytowa dieta), lecz także z gorszego wchłaniania lub wykorzystania składników odżywczych przez organizm, co może mieć podłoże patofizjologiczne, na przykład w chorobach układu pokarmowego, takich jak alergia pokarmowa. Poza tym niedobory żywieniowe, w szczególności witaminy D, mogą powodować rozwój chorób atopowych u dzieci, jak i zaostrzać ich przebieg.

2024-04-22 ARTYKUŁ

Cukrzyca typu 2 oraz choroby serca i naczyń są główną przyczyną hospitalizacji w krajach wysoko rozwiniętych. Zapobieganie powikłaniom metabolicznym i naczyniowym cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji współczesnej diabetologii jest działaniem priorytetowym. Jeszcze niedawno leczenie przeciwcukrzycowe prowadzone w warunkach ambulatoryjnych skupiało się wyłącznie na metforminie, akarbozie oraz pochodnych sulfonylomocznika lub tiazolidynodionu. Pojawienie się na rynku nowych doustnych leków hipoglikemizujących, jak również leków inkretynowych pozwoliło uniknąć insulinoterapii lub odroczyć etap, w którym insulina staje się niezbędna do uzyskania kontroli cukrzycy. Okazuje się, że niektóre z tych leków wyraźnie obniżają ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, jak również częstość hospitalizacji z powodu niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową zarówno u osób z rozpoznaną cukrzycą typu 2, jak i bez współistniejącej cukrzycy. Lekiem, który jako pierwszy połączył diabetologię z kardiologią, jest empagliflozyna – kompetencyjny inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT-2). Kardioprotekcyjne właściwości wykazują również analogi glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) oraz podwójni agoniści glukozozależnego polipeptydu insulinotropowego (GIP) i receptorów glukagonopodobnego peptydu-1.

2024-04-19 ARTYKUŁ

W omawianym artykule przeanalizowano zastosowanie probiotyków w leczeniu różnorodnych przypadków biegunek. Podkreślono istotę różnorodności szczepów probiotycznych i konieczność korzystania z preparatów o potwierdzonej skuteczności. Mimo braku jednoznacznych wytycznych zaleca się elastyczne podejście do doboru probiotyku, uwzględniając potrzeby pacjenta i opinie specjalisty. Artykuł podkreśla także potrzebę dalszych badań w celu lepszego zrozumienia wpływu probiotyków na zdrowie oraz opracowania optymalnych strategii ich stosowania.

2024-04-18 ARTYKUŁ

24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi, inaczej ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi (ABPM), jest jednym z badań wykorzystywanych do diagnozowania i monitorowania skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego. Badanie jest szczególnie przydatne w celu identyfikacji pacjentów z tzw. nadciśnieniem białego fartucha (WCH) oraz chorych z nadciśnieniem maskowanym, inaczej ukrytym (MH). Wykonanie ABPM może dostarczać wielu dodatkowych informacji pomocnych w postępowaniu farmakologicznym w przypadku nadciśnienia tętniczego, np. dotyczących wielkości spadku ciśnienia tętniczego w czasie snu i wahań wartości ciśnień w ciągu całej doby. W pracy przedstawiono wskazania do wykonania ABPM w praktyce klinicznej, metodologię właściwego przeprowadzenia badania oraz zasady interpretacji jego wyników.

2024-03-08 ARTYKUŁ

Bezsenność krótkotrwała to najczęstsze zaburzenie snu. Stanowi poważny problem w polskiej populacji, dotyka głównie osób w podeszłym wieku, ale nie tylko. W dzisiejszym świecie bezsenność krótkotrwała dotyka również osoby młodsze, które narażone są na narastające tempo życia, stres, problemy ekonomiczne, inflację czy konflikty zbrojne. Szereg czynników takich jak choroby somatyczne, czynniki socjoekonomiczne, zaburzenia psychiczne, praca zmianowa pogarszają jakość snu. Bezsenność krótkotrwała prowadzi do obniżenia komfortu życia, ale jest również przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Wiążą się z nią choroby kardiologiczne, metaboliczne, a to może prowadzić do wzrostu ryzyka zgonu. Pogarsza również życie seksualne i wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie Zarejestrowanymi lekami w leczeniu bezsenności są benzodiazepiny oraz leki niebenzodiazepinowe – leki z grupy Z.

2024-03-07 ARTYKUŁ

Jednym z najczęstszych działań niepożądanych stosowanych leków jest polekowe uszkodzenie wątroby. Czynnikiem wywołującym może być teoretycznie każdy lek, jednak w przypadku stosowania insuliny ludzkiej i jej analogów, w tym insuliny lizpro, zjawisko to występuje wyjątkowo rzadko. Artykuł przedstawia przypadek chorego z wcześniejszym alkoholowym uszkodzeniem wątroby, u którego po zastosowaniu insuliny lizpro zaobserwowano istotny wzrost aktywności aminotransferaz w surowicy krwi. Przebieg kliniczny był bezobjawowy, zastąpienie insuliny lizpro krótko działającą insuliną ludzką doprowadziło do szybkiego spadku ich aktywności poniżej poziomów wyjściowych.

2024-03-06 ARTYKUŁ

Dobór odpowiedniego leku przeciwcukrzycowego w przypadku współwystępowania cukrzycy typu 2 i przewlekłej choroby nerek jest bardzo ważny. Powinien on obniżać poziom glukozy we krwi i nie pogarszać funkcji nerek. Podstawą zapobiegania i leczenia cukrzycy typu 2 jest zdrowy tryb życia. W pracy omówiono, jakie leki przeciwcukrzycowe są najlepsze na poszczególnych etapach leczenia u pacjentów ze współwystępującą cukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek. Są to przede wszystkim  inhibitory SGLT-2 oraz agoniści GLP-1, które mają udowodnione działanie protekcyjne na nerki.

2024-03-05 ARTYKUŁ

Withania somnifera, znana również jako ashwagandha lub indyjski żeń-szeń, jest tradycyjnie stosowanym surowcem zielarskim w ajurwedzie – tradycyjnej medycynie indyjskiej. Jej składniki wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, immunomodulujące, przeciwdrobnoustrojowe i cytotoksyczne. Badania przedkliniczne i kliniczne wskazują, że ekstrakty z korzenia i liści osłabiają skutki stresu, zmniejszają poczucie lęku, jak również łagodzą objawy depresji i bezsenności. Działają kardioprotekcyjnie i neuroprotekcyjnie. Suplementacja W. somnifera może być zatem stosowana w łagodzeniu stresu, lęku i bezsenności oraz w celu ogólnej poprawy odporności organizmu i wspomaganiu aktywności umysłowej.

2024-03-04 ARTYKUŁ

W przypadku arytmii jedną z podstawowych metod wykorzystywanych w diagnostyce i ocenie efektywności leczenia jest 24-godzinne monitorowane czynności serca – monitorowanie Holter EKG. Wskazania do wykonania tego badania obejmują przede wszystkim: podejrzenie występowania tachyarytmii, bradyarytmii, poszukiwanie epizodów migotania lub trzepotania przedsionków, monitorowanie skuteczności i bezpieczeństwa zastosowanych terapii przeciwarytmicznych oraz stratyfikację ryzyka nagłej śmierci sercowej w szczególnych grupach pacjentów. W codziennej praktyce klinicznej najczęściej wykonywane jest badanie Holter EKG 2- lub 3-odprowadzeniowe. Rzadziej wykonuje się badanie holterowskie 12-odprowadzeniowe. Aktualnie wykorzystanie monitorowania Holter EKG jest dostępne nie tylko w oddziałach szpitalnych i w poradniach kardiologicznych, ale także w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach opieki koordynowanej.

2024-01-05 ARTYKUŁ

Migrena to powszechne schorzenie występujące na całym świecie, dotykające zarówno osób dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Jest to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się napadami bólu głowy, którym często towarzyszy nadwrażliwość na różne bodźce środowiskowe, takie jak światło, dźwięki czy zapachy. Skuteczne leczenie migreny obejmuje zastosowanie farmakologicznych środków z grupy tryptanów, leków przeciwbólowych oraz wsparcie psychologiczne, rehabilitację i inne metody, na przykład akupunkturę. Migrena istotnie wpływa na jakość życia pacjentów, oddziałuje również na członków rodziny oraz  współpracowników, jak też na efektywność pracy.

W artykule przedstawiono zarys epidemiologii migreny w Polsce i na świecie oraz omówiono miejsce sumatryptanu z naproksenem w terapii migreny.

2024-01-03 ARTYKUŁ

Autoimmunologiczna choroba tarczycy (ang. Autoimmunology tyreid disease, AITD) obejmuje wszystkie typy przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia, do których nomenklaturowo, klasycznie należy choroba Hashimoto oraz choroba Gravesa-Basedowa. Problem diagnostyczny polega na wzajemnym przenikaniu się objawów chorobowych – nadczynność nie jest zarezerwowana dla choroby Gravesa-Basedowa  (choroba Hashimoto może przebiegać na początku z nadczynnością), heterogenność objawów wymaga podejścia interdyscyplinarnego z zaczerpnięciem wiedzy z wielu dziedzin medycznych, począwszy od immunologii, przez dermatologię i psychiatrię, aż do molekularnych patomechanizmów, przy akceptacji „chimeryczności” polegającej na braku objawów klinicznych oraz przeciwciał, szczególnie w początkowym okresie choroby u znacznego odsetka pacjentów.

2024-01-02 ARTYKUŁ

Lecznicze zastosowanie srebra jako miejscowego środka przeciwdrobnoustrojowego rozpowszechniło się w Europie dopiero w XIX w., chociaż już w starożytności używano go do zachowania stabilności wody pitnej. Powszechne stosowanie srebra w produktach medycznych i konsumenckich rozpoczęło się od udokumentowania jego działania przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom. Obecnie metale te, stanowiące alternatywę dla powszechnie stosowanych antybiotyków, przeżywają renesans dzięki nanotechnologii, która dostarcza materiałów o zwiększonej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Nanocząstki (NPs), w tym najpowszechniej stosowane nanocząsteczki srebra (AgNPs) i złota (AuNPs), charakteryzują się wysoką aktywnością przy braku lub niskiej toksyczności dla komórek ludzkich.

2023-12-29 ARTYKUŁ

Rośliny wspomagające system odpornościowy zawierają substancje czynne, które wykazują zdolność aktywowania czynności układu immunologicznego. Ponadto hamują stany zapalne oraz działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Na rynku dostępne są zarówno świeże i suszone surowce, jak i gotowe, standaryzowane preparaty roślinne.

Do grupy naturalnych immunostymulatorów zalicza się (obok preparatów pochodzenia bakteryjnego oraz pozyskiwanych z grzybów) liczne surowce roślinne i pozyskiwane z nich przetwory i ekstrakty. Mimo nie do końca poznanego potencjału terapeutycznego, z powodzeniem są one stosowane w prewencji chorób zakaźnych oraz w niedoborach odporności.

2023-10-27 ARTYKUŁ

Celem niniejszego artkułu jest spojrzenie na współczesne nazwy chorób okiem językoznawcy i filologa klasycznego zajmującego się badaniem łacińskiej i polskiej terminologii medycznej, mającego wieloletnie doświadczenie w nauczaniu medycznego języka łacińskiego i polskiego.

Analizując rozwój polskiej terminologii medycznej, można stwierdzić, że przy tworzeniu tego typu nazewnictwa, tak jak w większości terminologii specjalistycznych, kierowano się potrzebą nadawania nazw nowym zjawiskom wraz z ich odkrywaniem, a w przypadku medycyny przede wszystkim koniecznością porozumiewania się lekarza z pacjentem. Językiem medycyny przez wieki był język łaciński i wywarł on wielki wpływ na medyczną terminologię polską, pomimo tego że podejmowano próby całkowitego zastąpienia nazw łacińskich polskimi. Konsekwencją tego jest bardzo często występująca podwójna terminologia: rodzima i zapożyczona, obowiązująca powszechnie i zrozumiała wśród lekarzy na całym świecie.

Copyright © Medyk sp. z o.o