W czasie jesienno-zimowym najczęściej diagnozuje się infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych – przeziębienie, grypa, zapalenie gardła, oskrzeli, zatok. W czasie infekcji zaleca się inhalacje z odpowiednio dobranych stężeń wody morskiej. Inhalacje powodują zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok oraz zwiększają aktywność układu śluzowo-rzęskowego nabłonka dróg oddechowych. Ponadto poprzez rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny wspomagają jej usuwanie i przyspieszają powrót pacjenta do zdrowia.
W aptekach dostępne są odpowiednio stężone roztwory chlorku sodu oraz roztwory soli występujących w wodzie morskiej (chlorek sodu, chlorek magnezu, siarczan magnezu, siarczan wapnia, siarczan potasu, węglan wapnia, bromek magnezu i inne).
Woda morska jest dobrym źródłem wielu składników korzystnie wpływających na organizm. W zależności od pochodzenia może zawierać sód, potas (biorący udział w procesie regeneracji nabłonka dróg oddechowych) magnez (zmniejsza stan zapalny), wapń, fosfor, jod, żelazo, siarkę i bor, a także mangan o właściwościach antyalergicznych czy miedź działającą przeciwbakteryjnie.
Roztwory soli dzielimy na:
• izotoniczne (IRS, izotoniczny wodny roztwór soli) – roztwór chlorku sodu 0,9%, nazywany solą fizjologiczną;
• hipertoniczne (HRS, hipertoniczny roztwór soli) – stężenie 2,2% NaCl.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o