Interdyscyplinarność jest dziś uważana za klucz do sukcesu terapeutycznego. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych (PZZP). Jego szybkie zdiagnozowanie i skuteczne leczenie nie jest możliwe bez udziału lekarza rodzinnego.
Zapalenie zatok przynosowych to powszechne schorzenie i jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji lekarskich. Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie naszej placówki w ostatnim roku problemy z zatokami miało 14% Polaków*. Objawy choroby znacząco wpływają na jakość życia pacjentów. Skarżą się oni m.in. na trudności ze swobodnym oddychaniem przez nos, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz na pulsujący i przeszywający ból głowy, który nasila się przy pochylaniu do przodu.
W tym miejscu należy wspomnieć, że bóle głowy pochodzenia zatokowego są prawdopodobnie częstsze niż się sądzi. Oszacowano bowiem, że 5–6 na 10 bólów głowy uznanych za migrenę ma w rzeczywistości pochodzenie zatokowe. Warto to wziąć pod uwagę przed skierowaniem pacjenta do neurologa.
Jak leczyć zapalenie zatok?
Nasza ankieta wykazała również, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nieco ponad 50% chorych przyjmowało antybiotyki z powodu zapalenia zatok. Trzeba pamiętać, że w większości przypadków ostre zapalenie zatok ma podłoże wirusowe i nie wymaga przepisania antybiotyku. Jednak terapia choroby nie zawsze jest łatwa. U niektórych pacjentów, mimo prawidłowego leczenia, zapalenie zatok może bowiem nawracać lub przejść w postać przewlekłą. W takich sytuacjach konieczne jest skierowanie chorego do otolaryngologa, który wykona badanie endoskopowe i tomografię komputerową oraz stwierdzi przyczynę choroby.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o