Co najmniej 20% pacjentów z rozpoznaniem choroby Devica (NMOSD) początkowo zostało zdiagnozowanych jako osoby chorujące na stwardnienie rozsiane (SM). To dlatego, że jeszcze do niedawna uważano NMOSD za odmianę stwardnienia rozsianego – o ciężkim, opornym na leczenie przebiegu. Dziś już wiadomo, że są to dwie odrębne jednostki chorobowe, różniące się m.in. mechanizmem powstawania, niektórymi objawami, rokowaniem oraz odpowiedzią na leczenie.
Skrót NMOSD pochodzi od angielskiej nazwy neuromyelitis optica spectrum disorder, oznaczającej grupę chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego. Schorzenie to opisał po raz pierwszy, pod koniec XIX w., francuski lekarz Eugeniusz Devic. Ze względu na podobieństwo objawów, przez wiele dekad uważano zespół Devica za odmianę stwardnienia rozsianego. Dopiero w 2004 r. amerykańscy neuroimmunolodzy odkryli rzeczywisty mechanizm prowadzący do wystąpienia tej choroby – inny niż mechanizm odpowiedzialny za rozwój SM.
W Polsce każdego roku rodzi się około 50 dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Szacuje się, że w naszym kraju żyje 1500-2000 osób z SMA. Rdzeniowy zanik mięśni jest chorobą genetycznie uwarunkowaną, u podłoża której leży mutacja w genie SMN1. Jest to choroba autosomalna recesywna, co oznacza, że aby u pacjenta wystąpiły objawy choroby, muszą spotkać się dwie takie mutacje – jedna oddziedziczona od ojca, druga od matki – mówi dr n. med. Anna Łusakowska z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynatorka Polskiego Rejestru Pacjentów z SMA.
Konferencja "Ginekologia i Położnictwo Interdyscyplinarnie" to trzecia edycja ogólnopolskiego wydarzenia zrzeszającego studentów, doktorantów i lekarzy z całej Polski. Konferencja skierowana jest do młodych naukowców, ma umożliwić ambitnym, młodym ludziom prezentację wyników swoich badań, zgłębienia wiedzy z zakresu nauk biomedycznych oraz promocję nauki. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Jego Magnificencja Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr n. med. Zbigniew Gaciong oraz Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. dr n. med. Rafał Krenke. Wydawnictwo Medyk objęło konferencję patronatem medialnym.
Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W Polsce to szósty nowotwór pod względem częstości występowania i stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Każdego roku ten nowotwór zabija ponad 300 000 kobiet, w tym około 2000 w Polsce. W Wielkiej Brytanii, dzięki powszechnym szczepieniom HPV, udało się zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o blisko 90% w zaszczepionej kohorcie. W Polsce od 1 listopada 2021 r. szczepionka przeciw określonym typom HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego) jest refundowana dla wszystkich osób powyżej 9. r.ż.
Pacjentki z zaawansowanym, nowo zdiagnozowanym rakiem jajnika od stycznia 2022 r. będą mogły być leczone inhibitorem PARP (niraparibem), niezależnie od obecności mutacji w genach BRCA1, BRCA2. To nowoczesny lek, który wydłuża okres remisji choroby. W Polsce co roku ok. 3700 kobiet zapada na raka jajnika, a ok. 2600 umiera. To jeden z najtrudniejszych w leczeniu kobiecych nowotworów, w 70% przypadków rozpoznawany w stadiach zaawansowanych, gdyż długo nie daje specyficznych objawów. Podstawą leczenia zaawansowanego raka jajnika jest operacja chirurgiczna.
Fundacji Parent Project Muscular Dystrophy wystosowała list do mediów, dotyczący trudnej sytuacji polskich pacjentów – chłopców chorujących na dystrofię mięśniową Duchenne’a (DMD). W Polsce nie ma refundacji leku ataluren. Lek ten działa na przyczynę choroby, daje szanse na przedłużenie okresu samodzielności, znacznie lepszy stan funkcjonowania i samopoczucia. Proces refundacyjny trwa od ponad 5 lat. Dla chorych na DMD każdy dodatkowy dzień oczekiwania na leczenie to nieodwracalna strata nie do powetowania. Lek należy podać jak najwcześniej, jeszcze w momencie, gdy pacjent chodzi, wtedy jego skuteczność jest większa. Rodzice chorych chłopców postanowili szukać pomocy także u Papieża Franciszka.
Osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) są aktywne społecznie i niezwykle inteligentne. W większości kończą studia – wiele trudnych kierunków, a potem kończą jeszcze studia podyplomowe, robią doktoraty. Osiągają spore sukcesy, nie tylko na polu edukacyjnym i zawodowym – niektórzy biorą udział w różnych wyprawach, zdobywają góry, skaczą ze spadochronem. Dlatego warto się dla nich starać – zapewnia Katarzyna Kozłowska, przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych, mama 26-letniej Weroniki z SMA typu 3.
Zaburzenia lipidowe, najnowsza wiedza, dziesiątki merytorycznych wykładów oraz paneli dyskusyjnych – tak w skrócie można przedstawić XI edycję Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. PTL, organizator Kongresu, postawiło sobie bardzo ważny cel – edukację lekarzy oraz pacjentów na temat zaburzeń lipidowych.Ponad 20 sesji tematycznych podzielono na sesje dostępne dla wszystkich oraz te przeznaczone dla osób uprawnionych do wydawania recept. Wiele uwagi poświęcono analizie wytycznych diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce, które zawierają wszelkie potrzebne informacje dla lekarzy, by skutecznie diagnozować oraz leczyć.
Niezależne badanie przeprowadzone przez Amerykańską Federację ds. Żywności i Leków (FDA) wykazało skuteczność preparatu Evusheld wobec wariantu Omicron.
Przedstawiciele Johnson & Johnson ogłosili, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dotyczącą stosowania szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 jako dawki przypominającej u osób dorosłych (w wieku min. 18 lat) po upływie co najmniej dwóch miesięcy po szczepieniu jednodawkową szczepionką Janssen przeciwko COVID-19 bądź jako dawki przypominającej w ramach modelu polegającego na łączeniu szczepionek (tzw. mix-and-match), podawanej po zaszczepieniu dopuszczoną do obrotu dwudawkową szczepionką mRNA przeciwko COVID-19 (tzw. heterologiczny schemat szczepienia).
Firma Johnson & Johnson ogłosiła wstępne wyniki badania, przeprowadzonego pod kierunkiem dr. Dana Baroucha z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Obejmowało ono podgrupę uczestników sponsorowanego przez Janssen badania COV2008. Wyniki dowodzą, że dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 (Ad26.COV2.S), podana 6 miesięcy po 2 dawkach BNT162b2, spowodowała zwiększenie reakcji immunologicznej ze strony przeciwciał i limfocytów T. Dowodzi to potencjalnych korzyści płynących z heterologicznego (tj. mieszanego) schematu szczepień (tzw. modelu mix-and-match).
Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) rozpoczyna III edycję programu: „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Udział w dwóch poprzednich edycjach wzięły 122 szpitale, a 46 placówek otrzymało certyfikację. Powyższe dane jasno wskazują na potrzebę edukacji i podwyższenia jakości żywienia klinicznego w polskich szpitalach. Rejestracja ruszyła 1 grudnia, potrwa do 31 stycznia 2022 r.
Firma Roche ogłosiła, że Komisja Europejska przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu pralsetynibu, jako monoterapii w leczeniu osób dorosłych z fuzją RET (rearranged during transfection) w zaawansowanym niedrobnokomórkowym raku płuca, nieleczonych wcześniej inhibitorem RET. Zatwierdzenie opiera się na wynikach badania I/II fazy ARROW, w którym lek pralsetynib doprowadził do trwałych odpowiedzi u osób z zaawansowanym NDRP z fuzją RET. Każdego roku na świecie diagnozuje się ok. 37 500 osób z NDRP z fuzją RET. Choroba często dotyka osoby z minimalną lub żadną historią związaną z paleniem, które są zazwyczaj młodsze niż przeciętny wiek pacjenta, u którego diagnozuje się raka płuc.
Prezesem Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w VIII kadencji została Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, prezesem Młodych Lekarzy Rodzinnych – Łukasz Reczek. Członkowie Zarządu Głównego KLRwP to: Magdalena Betiuk-Kwiatkowska, Honorata Błaszczyk, Włodzimierz Bołtruczuk, Sławomir Chlabicz, Wiesława Fabian, Elżbieta Pawlak-Ganczarska, Danuta Garbacka-Makowiecka, Mariusz Gawrych, Samuel Grabiec, Artur Jakubiak, Bożena Janicka, Rafał Kacorzyk, Sebastian Kędzierski, Karolina Kiedrowicz, Dominik Lewandowski, Paweł Lewek, Hubert Malec, Beata Modlińska, Lech Panasiuk, Ewa Rudnicka-Drożak, Tomasz Sobalski, Marcin Straburzyński, Michał Sutkowski, Anna Szadura, Tomasz Tomasik, Elżbieta Tomiak, Marianna Turek, Adam Windak, Stanisław Zamirowski.
Gratulujemy i życzymy nowemu Zarządowi sukcesów w pracy!
W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża arytmii z użyciem nowatorskiej technologii HELIOSTARTM (Biosense Webster Inc. Irvine, USA). U trzech pacjentów w wieku od 63 do 78 lat z migotaniem przedsionków użyto nowoczesnego balonowego cewnika ablacyjnego. Nowatorska technologia pozwala na izolację ujść żył płucnych poprzez aplikację energii prądu o częstotliwości radiowej jednoczasowo z wielu elektrod umieszczonych na obwodzie cewnika balonowego. Zdaniem kardiologów to szansa na skuteczniejsze i precyzyjniejsze leczenie migotania przedsionków.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o