Konferencja odbędzie się stacjonarnie w salach Teatru im. Jana Kochanowskiego. Sesje wykładowe będę też transmitowan online. Program naukowy 85. Wiosennej Konferencji PTK & XIV Konferencji „Kardiologii Polskiej” został stworzony przez wybitnych specjalistów kardiologii. Tradycyjnie znajdzie się w nim dokładne omówienie wytycznych ESC ogłoszonych w 2021 r.
Zakończyła się pierwsza edycja plebiscytu na mistrzów komunikacji z pacjentami. 56 laureatów tytułu „Lekarz z Empatii”, to lekarze i lekarki, którym udało się z sukcesem przejść przez dwuetapową procedurę Plebiscytu. W I etapie musieli zostać zauważeni i docenieni przez samych pacjentów, którzy zgłosili swoje kandydatury i napisali rekomendację uzasadniającą zgłoszenie. Do udziału w Plebiscycie zostało zgłoszonych 326 lekarzy. Ci z nich, którzy zdobyli 44 punkty i więcej, a także wyrazili chęć uczestnictwa w Plebiscycie, otrzymali status Nominowanego.
Moderna złożyła do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wniosek w celu zmiany dopuszczenia do obrotu w procedurze użycia w sytuacji wyjątkowej (EUA) tak, aby możliwe było podanie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (mRNA-1273) u osób dorosłych w wieku od lat 18, które otrzymały pierwszą dawkę przypominającą którejkolwiek z dopuszczonych lub zatwierdzonych szczepionek przeciwko COVID-19.
Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała status przełomowej terapii (Breakthrough Therapy Designation) nowemu preparatowi badanemu BI 1015550 w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). BI 1015550 jest doustnym inhibitorem fosfodiesterazy 4B (PDE4B), który może być stosowany w leczeniu włóknienia płuc – nieodwracalnego bliznowacenia tkanki płucnej, które niekorzystnie wpływa na czynność płuc – oraz stanu zapalnego związanego z postępującymi włókniejącymi śródmiąższowymi chorobami płuc (interstitial lung diseases, ILD).
Na świecie żyje ok. 50 mln chorych na epilepsję, w Polsce ok. 400-500 tys. Epilepsja (inaczej padaczka) jest przewlekłym zaburzeniem czynności mózgu i najczęstszą chorobą układu nerwowego u dzieci. Około 75% przypadków zachorowań ujawnia się jeszcze przed 19. r.ż., z czego najwięcej już w okresie niemowlęcym. W celu zmniejszenia liczby wyniszczających mózg napadów padaczkowych wykorzystuje się farmakoterapię.
Australijscy badacze postanowili ocenić zysk z wczesnego rozpoznawania nowotworów. W tym celu przeanalizowali dane ponad 700 tys. osób, które w latach 1985-2014 zachorowały na nowotwór. Scenariusz pierwszego badania zakładał, że u wszystkich chorych z rozsianym nowotworem rozpoznanie postawiono przed pojawieniem się przerzutów, tj. z chorobą ograniczoną do guza pierwotnego i regionalnych węzłów chłonnych.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z 14 marca br. w sprawie określenia wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach, który trafia właśnie do konsultacji społecznych, to bardzo ważny krok w kierunku zapewnienia pacjentom polskich szpitali optymalnej opieki żywieniowej. Temat ten jest obecny w debacie publicznej już od wielu lat, cieszy więc szansa na wprowadzenie istotnej zmiany w standardzie żywienia w szpitalnictwie. Jeśli jednak zmiana ta ma być realna i przynieść wymierne korzyści pacjentom będącym w procesie leczenia, to naszym zdaniem rozporządzenie powinno znacznie konkretniej odnosić się do poszczególnych aspektów żywienia szpitalnego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) endometrioza może dotyczyć ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym na świecie. Statystyki podają także, że częstość występowania endometriozy waha się pomiędzy 6-15% ogólnej populacji kobiet. W Polsce już u ok. 1 mln kobiet w wieku rozrodczym zdiagnozowano endometriozę. Choroba ta najczęściej związana jest z nawracającymi, dotkliwymi bólami, a nieleczona może prowadzić do niepłodności i innych poważnych schorzeń. Przez brak odpowiedniej wiedzy, niezrozumienie społeczne oraz złożoność samej choroby, endometrioza jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Ratunkiem jest dostępniejsza diagnostyka, multidyscyplinarna opieka medyczna i nowoczesne terapie.
W zeszłym roku ponad 4,1 tys. Ukraińców uzyskało w Polsce zezwolenia na pracę w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. W tym roku przedstawicieli zawodów medycznych ze Wschodu może być więcej. Lekarze, dentyści, pielęgniarki i ratownicy medyczni z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, mogą w uproszczonym trybie uzyskać zgodę na wykonywanie zawodu w naszym kraju. Część wymaganych dokumentów mogą dostarczyć dopiero w ciągu pół roku po zakończeniu konfliktu zbrojnego – wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia. Resort udziela zgody na wykonywanie zawodu maksymalnie na 5 lat.
Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyczyć może nawet 1 na 10 dorosłych osób na świecie. Wiele spośród nich nie wie, że w ich organizmie rozwija się choroba. Szacuje się, że przez brak odpowiedniej edukacji w zakresie profilaktyki chorób nerek, do 2040 r. PChN będzie piątą, najczęstszą przyczyną zgonu na świecie. Celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Nerek jest wypełnienie luki w wiedzy społeczeństwa na temat chorób nerek.
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek, definiowaną jako uszkodzenie narządu utrzymujące się dłużej niż 3 miesiące, choruje ok. 4 mln osób.
Rak wątrobowokomórkowy jest jednym z najczęstszych nowotworów na świecie. Szczególnie wysoka zachorowalność na ten nowotwór występuje w krajach azjatyckich. Diagnostyka tego nowotworu nie zawsze jest prosta, a w początkowy stadium trudno go odróżnić od marskiej wątroby.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badanie, w którym porównali microRNA w ślinie 20 chorych na raka wątrobowokomórkowego i 19 chorych z marskością wątroby.
Światowy Dzień Chorób Rzadkich to najważniejsze święto dla osób chorujących na choroby rzadkie. Dzień ten został ustanowiony w 2008 r. przez parasolową organizację pacjentów EURORDIS. Organizatorzy na dzień obchodów wybrali 29 lutego, czyli najrzadziej występujący dzień w kalendarzu. Ta wyjątkowa data symbolizuje rzadkość, z jaką występują poszczególne choroby zaliczane do grupy chorób rzadkich. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorób Rzadkich zorganizowane będą jak zawsze ostatniego dnia lutego – 28 lutego 2022 r. Towarzyszące temu wydarzeniu uroczystości traktowane są jako wyraz wsparcia dla blisko 300 mln chorych na choroby rzadkie z całego świata.
Decyzja o obniżeniu wycen na świadczenie domowej wentylacji mechanicznej została już podjęta. W Biuletynie Informacji Publicznej AOTMiT opublikowane zostało Obwieszczenie Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 11 lutego 2022 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z obszaru świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Stowarzyszenie JEDNYM TCHEM! nie ustaje w wysiłkach, aby pacjenci mieli zagwarantowany dostęp do aparatury dzięki, której mogą zaczerpnąć oddech
Elżbieta Kożuch, pacjentka chorująca na POChP i korzystająca z domowej respiratoterapii, członkini stowarzyszenia, zwraca się również z prośbą do Ministra Zdrowia, aby nie odbierał jej i innym chorym ostatniej nadziei na normalne życie.
Firma Vertex Pharmaceuticals poinformowała o wydaniu przez Ministerstwo Zdrowia pozytywnej decyzji refundacyjnej dla leków na mukowiscydozę: KAFTRIO® (iwakaftor/tezakaftor/eleksakaftor) w leczeniu skojarzonym z iwakaftorem, ORKAMBI® (lumakaftor/iwakaftor) i SYMKEVI® (tezakaftor/iwakaftor) w leczeniu skojarzonym z iwakaftorem. Leki zostaną wprowadzone na listę refundowanych leków 1 marca 2022 r. i będą dostępne dla chorych na mukowiscydozę kwalifikujących się do terapii w ramach programu lekowego.
Wraz z dostępem do innowacyjnych terapii, rośnie nadzieja na pokonanie choroby lub wydłużenie życia, na powrót do swoich ról społecznych, na lepszą jakość życia. Każda nowa refundacja przybliża nas do osiągniecia celu, jakim jest podniesienie efektywności terapii onkologicznych w Polsce. I choć wciąż polscy pacjenci czekają dłużej niż chorzy z innych krajów UE na udostępnienie nowych terapii, to obserwujemy zwiększenie dynamiki rozszerzania dostępności nowoczesnego leczenia w Polsce.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o