Choroby układu krążenia, układu trawiennego, nowotwory dotykają coraz większą część populacji. Mimo przyspieszającego rozwoju medycyny na wiele z nich wciąż nie ma skutecznych terapii. Do rejestracji nowych leków niezbędne są badania kliniczne. Dostęp do najnowocześniejszych terapii chciałby mieć każdy, jednak do wzięcia udziału w ściśle kontrolowanych badaniach byłaby skłonna tylko co druga osoba. Czy brak rzetelnej wiedzy wśród pacjentów opóźnia proces rejestracji leków ratujących i poprawiających komfort ich życia?
Mogłoby się wydawać, że wydłużenie życia to najważniejszy cel terapii niewydolności serca. Tymczasem z punktu widzenia pacjenta niezmiernie istotny jest wskaźnik jakości życia. Musimy brać pod uwagę nie tylko to, o ile maksymalnie uda nam się wydłużyć choremu życie, ale także to, czy nasz pacjent będzie w stanie samodzielnie funkcjonować i jak będzie się czuł na co dzień. To bardzo ważne aspekty i w terapii niewydolności serca nie wolno nam o tym zapominać. Na szczęście, wydłużenie i jednoczesna poprawa jakości życia to już jak najbardziej realne możliwości w terapii niewydolności serca – mówi prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Firma Bayer przeprowadziła 1 kwietnia swoje pierwsze Forum Przełomowych Innowacji (Breakthrough Innovation Forum), podczas którego skupiła się na długoterminowych możliwościach w opiece zdrowotnej oraz w rolnictwie, wykorzystujących nowo powstające technologie. Wydarzenie było następstwem niedawnych aktualizacji krótko- i średniookresowych planów działania Pharma i Crop Science firmy Bayer i dostarczyło dalszych informacji o postępach wprowadzania przełomowych innowacji w dziedzinie nauk o życiu.
Dzięki inicjatywie Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, szpitale w Polsce otwierają się na innowacje dla pacjentów z Ukrainy. Od 31 marca Ministerstwo Zdrowia wdrożyło najnowszą aplikację – LikarPL, która ułatwi kontakt obywateli Ukrainy z lekarzami w polskich placówkach medycznych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, w ramach których Instytut Matki i Dziecka dostarczył gotowe rozwiązanie, pozwalające na płynną komunikację i zniwelowanie bariery językowej.
Konferencja odbędzie się stacjonarnie w salach Teatru im. Jana Kochanowskiego. Sesje wykładowe będę też transmitowan online. Program naukowy 85. Wiosennej Konferencji PTK & XIV Konferencji „Kardiologii Polskiej” został stworzony przez wybitnych specjalistów kardiologii. Tradycyjnie znajdzie się w nim dokładne omówienie wytycznych ESC ogłoszonych w 2021 r.
Zakończyła się pierwsza edycja plebiscytu na mistrzów komunikacji z pacjentami. 56 laureatów tytułu „Lekarz z Empatii”, to lekarze i lekarki, którym udało się z sukcesem przejść przez dwuetapową procedurę Plebiscytu. W I etapie musieli zostać zauważeni i docenieni przez samych pacjentów, którzy zgłosili swoje kandydatury i napisali rekomendację uzasadniającą zgłoszenie. Do udziału w Plebiscycie zostało zgłoszonych 326 lekarzy. Ci z nich, którzy zdobyli 44 punkty i więcej, a także wyrazili chęć uczestnictwa w Plebiscycie, otrzymali status Nominowanego.
Moderna złożyła do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wniosek w celu zmiany dopuszczenia do obrotu w procedurze użycia w sytuacji wyjątkowej (EUA) tak, aby możliwe było podanie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (mRNA-1273) u osób dorosłych w wieku od lat 18, które otrzymały pierwszą dawkę przypominającą którejkolwiek z dopuszczonych lub zatwierdzonych szczepionek przeciwko COVID-19.
Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała status przełomowej terapii (Breakthrough Therapy Designation) nowemu preparatowi badanemu BI 1015550 w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). BI 1015550 jest doustnym inhibitorem fosfodiesterazy 4B (PDE4B), który może być stosowany w leczeniu włóknienia płuc – nieodwracalnego bliznowacenia tkanki płucnej, które niekorzystnie wpływa na czynność płuc – oraz stanu zapalnego związanego z postępującymi włókniejącymi śródmiąższowymi chorobami płuc (interstitial lung diseases, ILD).
Na świecie żyje ok. 50 mln chorych na epilepsję, w Polsce ok. 400-500 tys. Epilepsja (inaczej padaczka) jest przewlekłym zaburzeniem czynności mózgu i najczęstszą chorobą układu nerwowego u dzieci. Około 75% przypadków zachorowań ujawnia się jeszcze przed 19. r.ż., z czego najwięcej już w okresie niemowlęcym. W celu zmniejszenia liczby wyniszczających mózg napadów padaczkowych wykorzystuje się farmakoterapię.
Australijscy badacze postanowili ocenić zysk z wczesnego rozpoznawania nowotworów. W tym celu przeanalizowali dane ponad 700 tys. osób, które w latach 1985-2014 zachorowały na nowotwór. Scenariusz pierwszego badania zakładał, że u wszystkich chorych z rozsianym nowotworem rozpoznanie postawiono przed pojawieniem się przerzutów, tj. z chorobą ograniczoną do guza pierwotnego i regionalnych węzłów chłonnych.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z 14 marca br. w sprawie określenia wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach, który trafia właśnie do konsultacji społecznych, to bardzo ważny krok w kierunku zapewnienia pacjentom polskich szpitali optymalnej opieki żywieniowej. Temat ten jest obecny w debacie publicznej już od wielu lat, cieszy więc szansa na wprowadzenie istotnej zmiany w standardzie żywienia w szpitalnictwie. Jeśli jednak zmiana ta ma być realna i przynieść wymierne korzyści pacjentom będącym w procesie leczenia, to naszym zdaniem rozporządzenie powinno znacznie konkretniej odnosić się do poszczególnych aspektów żywienia szpitalnego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) endometrioza może dotyczyć ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym na świecie. Statystyki podają także, że częstość występowania endometriozy waha się pomiędzy 6-15% ogólnej populacji kobiet. W Polsce już u ok. 1 mln kobiet w wieku rozrodczym zdiagnozowano endometriozę. Choroba ta najczęściej związana jest z nawracającymi, dotkliwymi bólami, a nieleczona może prowadzić do niepłodności i innych poważnych schorzeń. Przez brak odpowiedniej wiedzy, niezrozumienie społeczne oraz złożoność samej choroby, endometrioza jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Ratunkiem jest dostępniejsza diagnostyka, multidyscyplinarna opieka medyczna i nowoczesne terapie.
W zeszłym roku ponad 4,1 tys. Ukraińców uzyskało w Polsce zezwolenia na pracę w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. W tym roku przedstawicieli zawodów medycznych ze Wschodu może być więcej. Lekarze, dentyści, pielęgniarki i ratownicy medyczni z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, mogą w uproszczonym trybie uzyskać zgodę na wykonywanie zawodu w naszym kraju. Część wymaganych dokumentów mogą dostarczyć dopiero w ciągu pół roku po zakończeniu konfliktu zbrojnego – wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia. Resort udziela zgody na wykonywanie zawodu maksymalnie na 5 lat.
Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyczyć może nawet 1 na 10 dorosłych osób na świecie. Wiele spośród nich nie wie, że w ich organizmie rozwija się choroba. Szacuje się, że przez brak odpowiedniej edukacji w zakresie profilaktyki chorób nerek, do 2040 r. PChN będzie piątą, najczęstszą przyczyną zgonu na świecie. Celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Nerek jest wypełnienie luki w wiedzy społeczeństwa na temat chorób nerek.
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek, definiowaną jako uszkodzenie narządu utrzymujące się dłużej niż 3 miesiące, choruje ok. 4 mln osób.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o