Dzięki inicjatywie Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, szpitale w Polsce otwierają się na innowacje dla pacjentów z Ukrainy. Od 31 marca Ministerstwo Zdrowia wdrożyło najnowszą aplikację – LikarPL, która ułatwi kontakt obywateli Ukrainy z lekarzami w polskich placówkach medycznych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, w ramach których Instytut Matki i Dziecka dostarczył gotowe rozwiązanie, pozwalające na płynną komunikację i zniwelowanie bariery językowej.
O procesie tworzenia aplikacji wspomina dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie: Jako instytucja jesteśmy dumni, że działania kliniczne oraz zaangażowanie naszych lekarzy w trafną identyfikację potrzeb pacjentów umożliwiły stworzenie prototypu narzędzia, które zostało docenione przez Ministerstwo Zdrowia. Uważam, że LikarPL jest aplikacją, której współcześnie brakowało. Cieszę się, że Instytut po raz kolejny udowadnia, że wspieranie innowacji jest dla nas ważnym celem i nieustannie szukamy możliwości wykorzystania potencjału nowych technologii.
Aplikacja składa się z dwóch modułów – dla pacjenta i lekarza. W części dedykowanej pacjentowi można znaleźć formularz, który zastąpi standardowy wywiad medyczny o ogólnym stanie chorego. Ankietę można wypełnić na komputerze lub telefonie. Jest dostępna w czterech językach (ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim). Przygotowane narzędzie umożliwi lekarzom lepsze przygotowanie się do wizyty. Drugi moduł aplikacji zawiera translator do tłumaczenia rozmowy w czasie rzeczywistym, wspierając płynną komunikację między lekarzem i pacjentem.
Instytut Matki i Dziecka, oprócz projektu rozwiązania, jest odpowiedzialny także za dalszy pilotaż wdrożonego narzędzia w module skierowanym do kobiet w ciąży i dzieci, czyli szczególnej grupy pacjentów, potrzebujących specjalistycznego wsparcia. Wspominany moduł platformy będzie dostępny niebawem.
Jak wspomina Radosław Nowak, kierownik Działu ds. Sztucznej Inteligencji i Innowacji Technologii Medycznych IMiD: „Instytut Matki i Dziecka nie zatrzymuje się na projekcie LikarPL. Dzięki powołanej komórce zajmującej się wdrażaniem innowacyjnych projektów, Instytut stawia mocny akcent na wspieranie pacjentów poprzez wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań i wyrobów medycznych opartych na sztucznej inteligencji. Wierzymy, że dzięki współpracy ze startupami i innowatorami będziemy w stanie zapewnić pacjentom jeszcze lepszą opiekę, zwiększając przy tym komfort pracy naszych specjalistów.
Aktualna wersja aplikacji dostępna jest na stronie https://likar.mz.gov.pl/
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o