2021-03-18

Europejski Dzień Mózgu

Dla chorych na SM sprawność intelektualna równie ważna jak ruchowa

Aż 67% pacjentów z SM odczuwa zaburzenia funkcji poznawczych wywołanych atrofią mózgu, czyli zanikiem tkanki mózgowej. Tak wynika z przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundację SM-walcz o siebie raportu „Optymalizacja opieki nad pacjentami z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego (SPMS) w Polsce”.  Problem ten dotyczy w szczególności osób z postępującą postacią stwardnienia rozsianego (SPMS), która predysponuje do szybkiego rozwoju tych zaburzeń. Pacjenci z SPMS to ostatnia grupa chorych z SM w Polsce bez dostępu do skutecznej i dedykowanej tej grupie terapii, która może wpłynąć na zatrzymanie progresji choroby i tym samym atrofii mózgu.

reklama GP_bezplatna
2021-03-17

Przewlekła choroba nerek jest obecnie na drugim miejscu pod względem częstości występowania, jeśli chodzi o przewlekłe schorzenia w Polsce. Liczba chorych stale rośnie. Spowolnienie progresji choroby i przesunięcie w czasie dializoterapii to główne zalety nowoczesnej terapii już dostępnej dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Nowy na rynku ketoanalog aminokwasów jest refundowany i pozwala również oczekującym na przeszczep nerki na przedłużenie czasu leczenia zachowawczego zanim znajdzie się dawca nerki.

2021-03-16 ARTYKUŁ
1 lutego 2021 r. opublikowane zostały zalecenia konsultantów krajowych z trzech dziedzin: medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii we współpracy z Radą Medyczną przy Premierze RP dotyczące postępowania u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu. Ponieważ eksplozja informacji paramedycznych każdego dnia zalewa nas potokiem nowych niesprawdzonych i wątpliwie skutecznych metod leczenia COVID-19, próba zebrania aktualnej wiedzy opartej na faktach w jednym dokumencie wydaje się jak najbardziej właściwym podejściem.
2021-03-15 ARTYKUŁ

Kwas acetylosalicylowy (ASA) jest obecnie jednym z najstarszych leków, który mimo udowodnionych działań niepożądanych, okazał się w medycynie niezastąpiony. Poza działaniem przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, wykazuje szereg innych, zależnych od dawki korzystnych właściwości, w tym dobrze poznany efekt przeciwpłytkowy. Wieloletnie stosowanie kwasu acetylosalicylowego u osób z chorobą niedokrwienną serca odsłoniło m.in. jego właściwości przeciwnowotworowe i antyproliferacyjne, przez co nadal cieszy się wysokim zainteresowaniem zarówno  lekarzy, jak i świata naukowego. Intensywne badania nad wielokierunkowym działaniem kwasu acetylosalicylowego przyczyniły się do poszerzenia jego zastosowania o wskazania inne niż kardiologiczne, obejmujące leczenie chorób reumatycznych, zapalnych oraz profilaktykę nowotworów.

2021-03-12

Warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciwko COVID-19 podawanej w pojedynczej dawce, opracowanej przez Janssen, aby zapobiec infekcji COVID-19 u osób w wieku 18 lat i starszych, jest zgodne z pozytywną opinią Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków. Obowiązuje we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Dane uzyskane w czasie fazy 3. badania ENSEMBLE wykazały, że szczepionka jest dobrze tolerowana i wykazuje 67-procentową skuteczność u uczestników, którzy otrzymali szczepionkę w porównaniu z uczestnikami, którym podano placebo. Początek ochrony obserwowano od 14. dnia i utrzymywał się 28 dni po szczepieniu. Dane wykazały również, że szczepionka była skuteczna w 85% w zapobieganiu ciężkiej chorobie we wszystkich badanych regionach i wykazywała ochronę przed hospitalizacją i śmiercią związaną z COVID-19 począwszy od 28. dnia po szczepieniu.

2021-03-12 ARTYKUŁ

Wyciągi z dziurawca zwyczajnego od dawna są stosowane w medycynie ludowej w leczeniu wielu schorzeń, w tym w zaburzeniach depresyjnych. Badania potwierdzają terapeutyczne korzyści stosowania dziurawca w leczeniu łagodnej oraz umiarkowanej postaci depresji. Ponadto wykazały, że preparaty dziurawca są tak samo skuteczne jak syntetyczne leki przeciwdepresyjne. Badania kliniczne pokazują, że wyciągi z dziurawca są skuteczniejsze niż placebo w krótkotrwałym leczeniu łagodnych oraz umiarkowanych zaburzeń depresyjnych.

2021-03-10 ARTYKUŁ

Niedożywienie występuje u wielu pacjentów z chorobą nowotworową i stanowi jeden z głównych objawów kacheksji. Zespół kacheksja jest to zespół objawów charakteryzujący się poważną, długotrwałą, niezamierzoną i postępującą utratą masy ciała, który w małym stopniu odpowiada na konwencjonalne leczenie żywieniowe i może być związany z anoreksją, astenią i odczuwaniem wczesnej sytości. Z metabolicznego punktu widzenia charakteryzuje się zwiększeniem przemian metabolicznych białek, węglowodanów i tłuszczów.

2021-03-10

W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4 mln osób. Pandemia SARS-CoV-2 w znaczący sposób pogorszyła rokowania tej grupy pacjentów. Najwyższy czas położyć nacisk na poprawę prewencji pierwotnej i wtórnej oraz wczesnej diagnostyki i optymalnej terapii przewlekłej choroby nerek – mówi prof. Andrzej Oko, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Zdaniem ekspertów najpowszechniej występujące schorzenia to system naczyń połączonych. Cukrzyca skutkuje zmianami w układzie krążenia, ale także w nerkach, jako tzw. cukrzycowa choroba nerek. Nadciśnienie tętnicze może być zarówno przyczyną choroby nerek (PChN), jak i jej powikłaniem. Otyłość sprzyja rozwojowi przewlekłej choroby nerek, a jeśli pacjent ma PChN, to jest narażony na powikłania sercowo-naczyniowe.

2021-03-09 ARTYKUŁ

Ultrasonografia to szybka, bezpieczna i nieinwazyjna metoda obrazowania, która jest coraz częściej stosowana przez lekarzy rodzinnych jako poszerzenie zakresu badania przedmiotowego i uzupełnienie badania podmiotowego. W pracy przedstawiono zalety ultrasonografii jako metody dającej szybką możliwość weryfikacji wątpliwości klinicznych oraz inne przydatne zastosowania. Autorzy zwracają także uwagę na wady i trudności związane z obrazowaniem ultrasonograficznym przez lekarza pierwszego kontaktu.

2021-03-05

Mastocytoza to grupa rzadkich chorób wynikających z nadmiernego wytwarzania mastocytów, znanych też jako komórki tuczne. Niespecyficzne symptomy sprawiają, że mastocytoza wciąż stanowi wyzwanie diagnostyczne. W celu postawienia prawidłowego rozpoznania – często niezbędna jest ścisła współpraca lekarzy różnych specjalności: hematologów, alergologów, gastroenterologów i dermatologów. Rozpoznanie mastocytozy układowej nie jest łatwe, gdyż pacjent może mieć dominujące objawy ze strony przewodu pokarmowego, układu kostnego czy zaburzenia hematologiczne. Dosyć charakterystyczna jest wysypka barwnikowa, która występuje u 80% dorosłych i często jest wskazówką do dalszego działania. U każdego pacjenta z podejrzeniem mastocytozy układowej należy wykonać badanie histologiczne szpiku oraz szereg specjalistycznych badań dodatkowych. Wyróżnia się postać indolentną (tlącą się) mastocytozy, która może wymagać leczenia objawów zespołu aktywacji komórek tucznych (jeśli występują) oraz postać zaawansowaną, gdzie konieczne jest leczenie hematologiczne ze względu na uszkodzenie narządów przez naciek komórkami tucznymi. W tym ostatnim przypadku stosuje się chemioterapię lub leczenie celowane  – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, z Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, Szpitala im. A. Mielęckiego w Katowicach.

2021-03-05 ARTYKUŁ
W Polsce rozpoznanie stwardnienia rozsianego (SM) wciąż stawiane jest zbyt późno, dlatego lekarze rodzinni powinni być wyczuleni na skargi, szczególnie młodych pacjentów, dotyczące różnych objawów neurologicznych. SM to choroba
ludzi młodych, rozpoczyna się najczęściej w wieku 20-30 lat.
2021-03-05

Badania przesiewowe jaskry od 7 do 13 marca

„Polscy Okuliści Kontra Jaskra”

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania będzie można bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku jaskry. Z badań skorzystać mogą te osoby, które nie odwiedziły okulisty przez ostatni rok i nie mają tej choroby zdiagnozowanej. Akcja „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” to projekt zainicjowany i realizowany od 2017 r. przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. W akcję zaangażowały się 74 placówki z 15 województw.

2021-03-05

Nowatorski cykl konferencji online „Z sercem do…” przeznaczony jest dla lekarzy POZ oraz specjalistów medycyny rodzinnej. Pomysłodawcą i Kierownikiem Naukowym cyklu jest prof. Krzysztof J. Filipiak z I Kliniki i Katedry Kardiologii WUM, kardiolog, hipertensjolog, internista i farmakolog kliniczny. W ramach dziesięciu spotkań swoje prelekcje wygłoszą wybitni specjaliści repezentujący najbardziej cenione ośrodki z całego kraju. Webinaria „Z sercem do…” mają charakter interdyscyplinarny. W ramach  programów spotkań zaplanowane zostały tematy z pogranicza kardiologii oraz dziesięciu wybranych obszarów medycyny. Szkolenia mają zapewnić lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej dostęp do aktualnej wiedzy niezbędnej w codziennej pracy z pacjentami.

2021-03-04

Rozpoczęcie przez EMA przeglądu etapowego szczepionki Sputnik V

Informacja Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) rozpoczął przegląd etapowy (rolling review) szczepionki Sputnik V (Gam-COVID-Vac), opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleya. Decyzja Komitetu dotycząca rozpoczęcia przeglądu etapowego oparta jest na wynikach badań laboratoryjnych oraz klinicznych z udziałem osób dorosłych. Badania te potwierdziły skuteczność szczepionki w zakresie wyzwalania produkcji przeciwciał oraz komórek odpornościowych przez organizm osoby zaszczepionej.

2021-03-03

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu, który zainicjowany został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Ochrona słuchu dla wszystkich! Badania. Rehabilitacja. Komunikacja.” Według szacunków WHO 466 mln ludzi na świecie ma bardzo poważne wady słuchu, zaś różne inne zaburzenia słyszenia dotykają około miliarda osób. Prognozy przewidują, że w najbliższych latach liczba ta znacznie wzrośnie wraz ze starzejącymi się społeczeństwami zachodnimi.

Copyright © Medyk sp. z o.o