2021-03-01

Telemonitoring urządzeń wszczepialnych

Kontrola stymulatora serca

W Polsce każdego roku wszczepia się kilkadziesiąt tysięcy stymulatorów serca. W 2020 r. w Polsce wszczepiono około 45 tys. stymulatorów serca. Kontrole urządzeń i stanu pacjentów w normalnych warunkach odbywają się cyklicznie, ale w czasie pandemii COVID-19 wielu chorych obawiało się o prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo wizyt. Zdaniem ekspertów pacjenci objęci telemonitoringiem urządzeń wszczepialnych mogli czuć się bezpieczniej, ponieważ ta forma opieki chroniła ich przed przeoczeniem zagrażającego życiu pogorszenia stanu zdrowia.

reklama GP_bezplatna
2021-02-26

Ostatniego dnia lutego przypada Dzień Chorób Rzadkich. Zalicza się do nich blisko 8 tys. schorzeń. Większość z nich trudno się diagnozuje, leki wynaleziono na zaledwie około 200 z nich. Dostęp do leczenia jest bardzo ograniczony. W Polsce na choroby rzadkie cierpi ok. 2 do 3 mln osób. W Polsce refundowanych jest ok. 20 terapii, a pozostali pacjenci, mogą liczyć jedynie na tzw. leczenie objawowe. Nie bez powodu zatem leki stosowane w leczeniu chorób rzadkich nazywa się sierocymi.

2021-02-25

Maski ochronne – przegląd

Kampania "Chrońmy się"

Szaliki i przyłbice nie chronią przed zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje noszenie masek, które są najskuteczniejsze. Porównanie dostępnych na rynku masek ochronnych przygotowali specjaliści Batist Medical w ramach kampanii społecznej „Chrońmy się”. Wybór właściwej maski zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywana.

2021-02-24

Statystyki występowania depresji niepokojąco wzrosły w czasie pandemii i okazuje  się, że może na nią cierpieć już co 4 osoba średnio na świecie. W Polsce od kilku lat odnotowuje się wzrost przypadków; w 2020 r. problem dotyczył 3,8 mln osób. Depresję mogą wywoływać różne czynniki, w tym psychologiczne,  jak przedłużający się stres, presja społeczna czy środowiskowa. Częściej dotyczy ona kobiet niż mężczyzn; w ostatnim czasie często także młodych osób. Według ekspertów-psychologów zawsze jest to ucieczka przed presją. Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie  psychiczne jest niezaprzeczalny. O stanie zagrożenia informowali już eksperci w marcu 2020 r., odnotowując wzrost objawów depresji i lęku w różnych krajach.

2021-02-19

Pacjenci z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego to ostatnia grupa chorych z SM, która na chwilę obecną nie ma dostępu do leczenia, mimo że istnieje terapia o udowodnionej klinicznie wysokiej skuteczności, dedykowana właśnie tym pacjentom. Obecnie refundowane w ramach programów lekowych terapie modyfikujące przebieg choroby w postaci rzutowo-remisyjnej nie wykazują skuteczności u pacjentów z SPMS. Dlatego zarówno chorzy, jak i środowisko medyczne postulują o jak najszybszą refundację siponimodu – terapii o udowodnionej i powszechnie uznanej skuteczności w postaci SPMS.

2021-02-18

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 marca 2021 r.

Ukazał się projekt Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2021 r. Wycofane zostały 34 opakowania leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, natomiast do listy włączono do 19. Nowymi substancjami dodanymi do wykazu są: silodosinum i tafluprostum. Obniżenie cen dotyczy 478 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, natomiast zwiększenie – 153.

2021-02-17

W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry (7-13 marca), Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych już po raz piąty zapraszają gabinety okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Problem jaskry może dotyczyć w Polsce 800 tys. osób, z czego tylko połowa została zdiagnozowana. W 90% przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. 

2021-02-17

Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19

Wniosek o warunkowe dopuszczenie do obrotu

Johnson & Johnson  ogłosiła 16 lutego 2021 r., że firma Janssen-Cilag International N.V. złożyła warunkowy złożyła warunkowy wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu (cMAA) kandydata firmy Janssen na jednodawkową szczepionkę przeciwko COVID-19. Wniosek opiera się na kluczowych wynikach dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa badań klinicznych fazy 3 ENSEMBLE. Po przyznaniu warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu firma musi spełnić określone zobowiązania w określonych ramach czasowych, w tym dostarczyć dodatkowe dane. 

2021-02-16

Astma ze względu na wysoki wskaźnik zachorowalności staje się chorobą społeczną, a wzrost zapadalności na nią wpisuje się w trend epidemii chorób alergicznych. Do tej pory astmie nie poświęcano w Polsce należytej uwagi, a pandemia COVID-19 jeszcze mocniej uwydatniła konsekwencje nieprawidłowości w leczeniu, braków systemowych oraz niskiej świadomości społecznej. Eksperci systemu ochrony zdrowia, klinicyści w obszarze leczenia astmy oraz

przedstawiciele organizacji pacjentów tworzący Koalicję na rzecz Leczenia Astmy, jednogłośnie podkreślają, iż leczenie astmy oskrzelowej powinno stać się jednym z priorytetów polskiego systemu ochrony zdrowia.

2021-02-12

Wentylacja mechaniczna w warunkach domowych jest możliwa już nie tylko dla osób z POChP, ale również dla pacjentów z zaburzeniami oddychania po COVID-19. Jak podkreślają eksperci i pacjenci ze Stowarzyszenia Jednym Tchem! kluczowe są zmiany w regulacji tego świadczenia. Do pacjentów wymagających wspomagania oddechu respiratorem w warunkach pozaszpitalnych dołączają pacjenci wymagający mechanicznego wspomagania oddechu w wyniku powikłań pocovidowych.

2021-02-11

Światowy Dzień Chorego

Rzadkie schorzenie – choroba Pompego

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym dniu warto zwrócić uwagę na to, że wiele osób nie bada się regularnie oraz ignoruje różne dolegliwości, ponieważ wydają się one nieszkodliwe. Osłabienie nóg i bioder, problemy ze wstawaniem z pozycji siedzącej, trudności z wchodzeniem po schodach, duszności podczas ćwiczeń i poranne bóle głowy – to niektóre z objawów glikogenozy typu II, znanej jako choroba Pompego. To jedna z rzadkich chorób mięśni, którą trudno zdiagnozować.

2021-02-10

Każdego roku ok. 350 tys. osób na świecie dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Co czwarty przypadek diagnozowany u osób dorosłych to ostra białaczka szpikowa (AML – ang. accute myeloid leukemia). Rozpoznanie ostrej białaczki szpikowej można stwierdzić na podstawie obecności minimum 20% komórek blastycznych we krwi obwodowej lub w szpiku. Najczęstsze oznaki i objawy AML to: duszność, siniaki, gorączka, osłabienie i infekcja. Zwykle AML rozwija się szybko i nasila się, jeśli nie jest leczona. Kluczowe dla powodzenia terapii w tej chorobie jest więc szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

2021-02-08

Doświadczeni polscy specjaliści, nowoczesna diagnostyka molekularna oraz skuteczne, zgodne z europejskimi standardami metody leczenia – to elementy niezbędne, by poprawić jakość i długość życia pacjentek zmagających się z rakiem jajnika. Nie można już dłużej zwlekać z ich pełnym wykorzystaniem, zwłaszcza jeśli mówimy o ciągle najgorzej rokującym nowotworze złośliwym u kobiet. Koincydencja czasu, zaangażowanych ludzi i narzędzi daje nadzieję na długo wyczekiwane zmiany. #KoalicjaDlaŻycia ogłasza akcję #Jajnik21 – 2021 rokiem kobiet z rakiem jajnika.

2021-02-04

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Nowotwory w Unii Europejskiej i w Polsce

Co 9 sekund rozpoznaje się w Unii Europejskiej nowy przypadek zachorowania na raka. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy tu 3,5 mln osób. Rak jest drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów w państwach wspólnoty europejskiej. Zachorowalność i śmiertelność z powodu nowotworów stanowi ogromny ciężar dla systemów opieki zdrowotnej i społecznej, obciąża budżety rządowe oraz negatywnie wpływa na wydajność oraz wzrost gospodarki, w tym na zdrowie pracowników w UE.

2021-02-03

Rozpoczęcie przygotowywania pacjenta do rekonwalescencji powinno mieć miejsce już w dniu przyjęcia na OIT, a nie po jego wypisaniu z oddziału. Zbyt późne lub niewystarczające przygotowanie pacjenta do rekonwalescencji poszpitalnej przyczynia się do szeregu niepożądanych zjawisk, zarówno dla samego chorego, jak i systemu ochrony zdrowia. Negatywny wpływ można dostrzec w jakości życia pacjenta, zdolności do powrotu na rynek pracy czy w końcu w samym aspekcie zdrowotnym powodującym np. ponowne hospitalizacje w wyniku powikłań. Dlatego też żywienie medyczne powinno stanowić integralny element terapii i planu leczenia, jaki opracowuje lekarz. Obchodzony w dniach 8-12 lutego Międzynarodowy Tydzień Świadomości Żywienia Dojelitowego jest dobrą okazja do przybliżenia tematu żywienia medycznego jako integralnego elementu leczenia.

Copyright © Medyk sp. z o.o