Wstępna analiza wyników III fazy badań oxfordzkiej szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19 wykazała 100% skuteczność preparatu w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci po upływie 22 dni od otrzymania pierwszej dawki. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Południowej Afryce, których wstępne wyniki zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma "Lancet".
Lekarz i farmakolog kliniczny – ukończył studia medyczne na AM w Krakowie, studia doktoranckie w Instytucie Farmakologii PAN. Przez wiele lat kierował badaniami funduszu Marii Skłodowskiej-Curie. Pracował w Narodowym Instytucie Leków. Autor i współautor wielu prac naukowych. Laureat nagród naukowych, członek polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych. Reprezentował Polskę w kilku grupach roboczych KE dotyczących leków.
Jak wspomina prof. Krzysztof Filipiak: to smutny dzień dla nas wszystkich, przyjaciół Jacka, ale i smutny dzień dla polskiej farmakologii klinicznej. Pandemia zabrała dzisiaj Tytana wiedzy o lekach, naszego nauczyciela – prof. dra hab. med. JACKA SPŁAWIŃSKIEGO. Tak jak mityczni tytani, Jacek należał do pokolenia przedolimpijskich olbrzymów, jeszcze zanim wynaleziono bogów olimpijskich – współczesnych profesorów farmakologii (...).
Ustawowe kryteria kwalifikacji do programu lekowego II linii, umożliwiające skuteczniejsze leczenie stwardnienia rozsianego (SM) są w Polsce zbyt restrykcyjne – zgodnie uważają eksperci. Przekonują, że złagodzenie kryteriów wejścia do II linii może w wielu wypadkach zahamować utratę sprawności pacjentów i spowolnić rozwój choroby.
Jak tłumaczył prof. Krzysztof Selmaj, przewodniczący doradczej komisji medycznej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR), ostatnie 25 lat przyniosło bezprecedensowy rozwój terapii SM. System leczenia tej choroby w Polsce bazuje na dwóch programach lekowych - B.29 (I linia) oraz B.46 (II linia).
Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency) wydała 29 stycznia pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw COVID-19. EMA rekomenduje dopuszczenie do obrotu szczepionki AstraZeneca dla osób powyżej 18. r.ż. oraz rekomenduje podawanie dwóch dawek szczepionki, przy czym druga dawka powinna być podana pomiędzy 4. a 12. tygodniem od podania pierwszej. W najbliższych tygodniach dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa będą spływały z wciąż trwających badań klinicznych i będą sukcesywnie publikowane. AstraZeneca podejmuje również wysiłki, aby zwiększyć zdolność produkcyjną do trzech miliardów dawek jeszcze w 2021 r.
Pandemia COVID-19 jest największym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia od dziesięcioleci. To jednocześnie okazja do zastanowienia się nad kierunkiem rozwoju systemu ochrony zdrowia, który powinien stawiać pacjenta, a nie instytucje, w centrum uwagi. W przygotowanym przez Pracodawców Medycyny Prywatnej i firmę doradczą Deloitte raporcie „Zdrowie Polaków po pandemii. Co możemy zrobić razem.” znajdują się kluczowe zadania, jakie stoją przed systemem ochrony zdrowia w Polsce, w szczególności z punktu widzenia potrzeb pacjentów. Przedstawione zostały również dobre praktyki, których wdrożenie może usprawnić system opieki zdrowotnej.
Firma Samsung Electronics ogłosiła, że aplikacja Samsung Health Monitor – pozwalająca użytkownikom śledzić swój stan zdrowia będzie niebawem dostępna w Polsce oraz w kolejnych 31 krajach. Za jej pomocą właściciele Galaxy Watch3 i Galaxy Watch Active2 będą mogli skorzystać z opcji monitorowania ciśnienia krwi i wyników EKG. W dowolnym miejscu i czasie będą więc mieli dostęp do aktualnych informacji dotyczących ich stanu zdrowia.
Aplikacja Samsung Health Monitor otrzymała oznakowanie „CE” w grudniu 2020 r., co umożliwiło rozszerzenie usługi na 28 krajów europejskich. Znakiem „CE” wyróżniane są produkty spełniające określone przez Unię Europejską wymogi w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska.
Doustne szczepienie przeciwko rotawirusom jest już finansowane przez państwo w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych na 2021 rok. Każde dziecko urodzone po 1 stycznia br. otrzyma je bezpłatnie w ramach powszechnych szczepień obowiązkowych. Doustna 3-dawkowa szczepionka zawiera 5 różnych wariantów genetycznych rotawirusa. Pierwszą dawkę można podać dziecku w wieku od 6 tygodni, lecz nie później niż w 12. tygodniu życia. Można ją podawać z innymi szczepieniami wskazanymi w Programie Szczepień Ochronnych podczas tej samej wizyty szczepiennej. Należy zachować przerwy między dawkami wynoszące przynajmniej 4 tygodnie. Zaleca się, aby trzydawkowy cykl szczepień podać przed ukończeniem przez dziecko 22. tygodnia życia. W razie konieczności trzecią (ostatnią) dawkę można podać przed ukończeniem 32. tygodnia życia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia na niedosłuch i inne problemy ze słuchem cierpi ok. 1,5 mld ludzi na świecie. W samej Polsce sytuacja dotyczy 6% populacji, a eksperci szacują, że do 2050 r. wartość procentowa może sięgnąć nawet 9%. Chociaż na kłopoty z narządem słuchu uskarżają się przede wszystkim osoby starsze, zjawisko to obserwuje się coraz częściej także wśród młodych. Zdaniem lekarzy do pogorszenia słuchu przyczyniać się mogą powszechnie używane słuchawki.
Wielu pacjentów z przewlekłymi chorobami dermatologicznymi (m.in. łuszczycą, łuszczycowym zapaleniem stawów, atopowym zapaleniem skóry, chorobami tkanki łącznej, autoimmunologicznymi chorobami pęcherzowymi, zapaleniem naczyń, pierwotnymi chłoniakami skóry, piodermią zgorzelinowa, pokrzywką przewlekłą spontaniczną) stosuje długotrwale leki immunomodulujące i/lub immunosupresyjne albo też terapie biologiczne. Pandemia COVID-19 wpłynęła również na zdrowie osób chorych dermatologicznych, miedzy innymi poprzez utrudnienie dostępu do specjalistycznej opieki dermatologicznej. Wprowadzenie na rynek szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 stanowi istotny przełom w walce z pandemią. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa szczepień, zarówno u lekarzy, jak i pacjentów przewlekle stosujących leki oddziałujące na układ immunologiczny.
Wykonywanie badań kontrolnych (cytologia oraz test HPV) w kierunku raka szyjki macicy to jeden z najważniejszych kroków w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania – podkreśla organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), która z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (18-22.01.) wydała Elementarz „Co to jest HPV?”. Większość przypadków raka szyjki macicy ma swoją genezę w obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Jest to bardzo powszechnie występujący wirus, który można przenosić poprzez kontakt skórny lub kontakt seksualny, a jego nosicielami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Komisja Europejska (KE) zarejestrowała preparat baloksawir marboksyl do leczenia niepowikłanej grypy u pacjentów w wieku powyżej 12 lat. Ponadto preparat został dopuszczony do stosowania w profilaktyce poekspozycyjnej grypy u ludzi w wieku powyżej 12 lat. Profilaktyka poekspozycyjna ma na celu zapobieganie grypie u osób, które mają kontakt z osobą zakażoną wirusem grypy. Produkt stanowi pierwszy od prawie 20 lat środek przeciwwirusowy przeznaczony do leczenia grypy o innowacyjnym mechanizmie działania, dopuszczony przez KE.
Rak jajnika jest piątym najczęstszym nowotworem wśród Polek (rocznie ok. 3,5 tys. kobiet). Jest najczęściej chorobą o charakterze nawracającym. Wznowy choroby doświadczy ok. 85% pacjentek, u których zastosowano leczenie chirurgiczne i chemioterapię, w większości przypadków opartą na pochodnych platyny. Schorzenie staje się wówczas cyklem następujących po sobie okresów nawrotów i coraz krótszych okresów wolnych od objawów, aż do etapu braku odpowiedzi na leczenie cytostatykami. Dzięki zastosowaniu inhibitorów PARP – grupy leków ukierunkowanej molekularnie, stosowanych w leczeniu podtrzymującym – możliwe jest opóźnienie wzrostu nowotworu i wydłużenie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby.
Diagnostyka i leczenie raka piersi w Polsce w czasie ostatnich 10 lat zanotowały niezaprzeczalny postęp. Nie wystarcza on jednak do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników leczenia. Niepokoi różnica w wynikach przeżycia 5-letniego chorych na raka piersi kobiet między Polską a średnimi wartościami europejskimi (o ok. 10 punktów procentowych), napawa obawą obserwowany od kilku lat wzrost wskaźników śmiertelności z powodu raka piersi w naszym kraju.
Dziesięciu ekspertów diagnostyki, leczenia i rehabilitacji raka piersi, zaproszonych do udziału w projekcie pt. Audyt leczenia raka piersi 2010-2020. Warunki dalszego postępu zostało poproszonych o podsumowanie tego, co postrzegają jako sukces w swojej dziedzinie w ostatniej dekadzie oraz o sformułowanie najpilniejszych zaleceń na przyszłość.
Od 8 stycznia tego roku lekarze mogą wystawiać skierowania tylko w formie elektronicznej. E-skierowanie zostanie zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta. Ma to ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń i skrócić kolejki. Dotychczas lekarze mogli wystawiać skierowania w postaci papierowej, elektronicznej lub też łączonej. Obecnie lekarz może wystawić papierowe skierowanie tylko w przypadku awarii, braku dostępu do internetu lub systemu gabinetowego albo systemu e-zdrowie.
Podmioty zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) już przyjmują do opieki domowej pacjentów wymagających mechanicznego wspomagania oddechu w wyniku powikłań postcovidowych. Niestety, nadal nie wypracowano systemowego podejścia do tej grupy pacjentów, a eksperci już ostrzegają, że to tykająca bomba. Jednak problem domowej wentylacji mechanicznej nie jest do końca uregulowany, a 2021 rok będzie trzecim, w który podmioty zrzeszone w OZŚWM wejdą z nierozliczonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjentami.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o