Preparaty modyfikujące skład mikroflory jelitowej należą do grupy najczęściej wybieranych produktów dostępnych w aptekach. Choć pozornie stanowią one jednorodną grupę preparatów, po dokładnej analizie okazuje się, że istnieje duże zróżnicowanie pod względem formy podania, składu jakościowego i ilościowego oraz statusu preparatu (produkt leczniczy, suplement diety). W niniejszym artykule przedstawiono informacje dotyczące mikroflory jelitowej, jej roli i sposobu modyfikacji, a także charakterystykę najważniejszych i najczęściej stosowanych probiotyków. Zwrócono również uwagę na wybrane aspekty praktyczne, w tym wpływ postaci leku i warunków przechowywania na skuteczność probiotyków, jak też potencjalne skutki uboczne.
Umówienie się na wizytę do specjalisty to trudność. Wykonanie badań diagnostycznych i laboratoryjnych – problem. A przyjęcie na oddział szpitalny wiąże się z wieloma niedogodnościami. Tak obecną sytuację oceniają respondenci ankiety „Problemy związane z diagnostyką i leczeniem SM w czasach pandemii COVID-19”, zrealizowanej w ramach kampanii „SM w czasach pandemii COVID-19”. Trudną sytuację chorych na stwardnienie rozsiane pogłębia także za długi czas oczekiwania na diagnozę SM i na włączenie leczenia, odczuwane pogorszenie opieki zdrowotnej, skrajnie różnie doświadczenia z korzystania z telemedycyny oraz niepokój związany z sytuacją ekonomiczną, obawy o utratę zatrudnienia i przyszłość. Kampanię zainicjowała i realizuje „Fundacja SM-walcz o siebie”.
Naukowcy biją na alarm: głosy podważające celowość szczepień przeciw COVID-19 pochodzą od osób, które nie są ekspertami ds. zdrowia. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystosował apel do najwyższych władz państwa. Naukowcy i specjaliści chorób zakaźnych apelują o ignorowanie wezwań dot. zdrowia publicznego, a pochodzących od osób, których kompetencje nie uprawniają do wydawania wiarygodnych opinii na temat chorób zakaźnych i szczepień.
21 grudnia 2020 r. ukazało się Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2021 r. Na liście znalazły się m.in. leki dla chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną, lek naldemedyna do leczenia zaparć indukowanych opioidami u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową i uprzednio leczonych bezskutecznie środkami przeczyszczającymi, u których nie jest stosowany inny antagonista opioidowy.
Dezinformacja, panujący strach i krążące mity są szeroko obecne w dyskusji na temat potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 oraz zastosowanych technologii. Środowisko naukowe jest świadome tego, że tylko przełamanie obaw społecznych i działania oparte na merytorycznej i sprawdzonej wiedzy mogą pomóc w zmianie postaw względem szczepień i tym samym przyczynić się do zatrzymania pandemii. Przedstawiciele środowiska naukowego w Polsce zjednoczyli się w ramach inicjatywy prof. Andrzeja M. Fala „Nauka przeciw pandemii” i przygotowali białą księgę pod tytułem „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” będącą kompendium wiedzy o szczepieniach, technologii i ich zasadności w walce z pandemią.
II edycję raportu na temat opieki zdrowotnej „Wyzwania stojące przed europejskimi systemami opieki zdrowotnej” opublikował BFF Banking Group, bank specjalizujący się w rozwiązaniach finansowych dla służby zdrowia i administracji publicznej. W sprawozdaniu porównano 9 systemów opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej: włoski, chorwacki, czeski, francuski, grecki, polski, portugalski, słowacki i hiszpański. Publikacja ma na celu zwrócenie uwagi na wspólne wyzwania, przed którymi stoją tymi kraje, jak również cechy odrębne, które okazać się mogą kluczowe w przyszłości. Poza powszechnie znanymi czynnikami wpływającymi na kondycję sektora medycznego, jak starzenie się społeczeństwa, wzrost liczby chorób przewlekłych, zadłużenie szpitali czy niedobór personelu, autorzy analizują przebieg pierwszej fali pandemii COVID-19 oraz przygotowanie poszczególnych krajów na nadejście drugiej.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Na liście znalazł się m.in. durwalumab, stosowany w leczeniu w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca, a także poszerzono dostęp do ozymertynibu i pembrolizumabu. MZ czeka do 17 grudnia na uwagi do projektu.
Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z Obrzękiem Naczynioruchowym „Pięknie Puchnę”, w ramach edukacyjnej kampanii „HAE. Walczyć o oddech. Wytrzymać ból”, stworzyło tzw. teczkę pacjenta.Zebranie całej dokumentacji medycznej w grubą teczkę ma uświadomić, co przeżywają pacjenci z dziedzicznym obrzękiem naczynioruchowym (HAE) w długotrwałym procesie diagnozy (w Polsce trwa on średnio 13 lat) oraz z jakimi wyzwaniami się mierzą mimo rozpoznania choroby. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi decydentów, że pacjenci oczekują pilnego zwiększenia dostępu do nowoczesnych terapii, które umożliwią leczenie profilaktyczne, ratujące ich życie.
Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie został tegorocznym zdobywcą Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski specjalizuje się w kardiologii interwencyjnej i obrazowaniu – szczególnie w zastosowaniu tomografii komputerowej we wspomaganiu przezskórnych interwencji wieńcowych. Jest adiunktem w Klinice Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie.
Według danych jednego z ośrodków prowadzących opiekę dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu na terenie 4 województw, hospitalizacje chorych stanowią niespełna 10% całkowitej, rocznej liczby dni prowadzonej opieki domowej. Dane ośrodków z całej Polski potwierdzają, że wentylacja mechaniczna domowa wydłuża i poprawia jakość życia pacjentów oraz zmniejsza konieczność hospitalizacji chorych. Statystyki pokazują, że czas hospitalizacji jest krótki, porównując go do okresu, w którym pacjenci są pod opieką domową.
Komisja Europejska (KE) zarejestrowała niwolumab w leczeniu nieresekcyjnego zaawansowanego, nawrotowego lub przerzutowego raka płaskonabłonkowego przełyku (ESCC) u dorosłych pacjentów, u których zastosowano wcześniej chemioterapię opartą na fluoropirymidynie i pochodnych platyny.
Aktualnie wzrasta częstość występowania chorób alergicznych skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, pokrzywka czy alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Dermatozy te są wywołane przez alergeny – kontaktowe, wziewne oraz pokarmowe. Wykwity skórne są odzwierciedleniem obrazu polimorficznej reakcji zapalnej obejmującej naskórek i skórę właściwą. W postaci ostrej występuje silny świąd i rumień z tendencją do tworzenia się pęcherzyków. Zmiany przewlekłe charakteryzują się świądem, ale i suchością, lichenifikacją, złuszczaniem, nadmiernym rogowaceniem oraz przeczosami.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o