2021-06-17 Aktualności

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało z inicjatywy 19 czerwca 1981 r. W tamtym okresie dla osób z cukrzycą nie było niczego: leków, materiałów edukacyjnych, specjalistów, nie wspominając o możliwości odpowiedniego do stanu zdrowia odżywiania. Pacjenci postanowili wziąć sprawy we własne ręce i zjednoczyć się dla własnego dobra. Obecnie stowarzyszenie nadal istnieje i należy do największych w Polsce organizacji pacjentów: ma prawie 60 000 członków (osób z cukrzycą i ich bliskich) zrzeszonych w około 350 oddziałach i kołach na terenie całego kraju.

Przez lata swojej działalności starało się o udostępnienie chorym odpowiedniego sprzętu do monitorowania glukozy i podawania insuliny. Jeszcze w latach 80. XX w. za sprawą stowarzyszenia opracowano model półautomatycznego wstrzykiwacza do insuliny. Po zmianach ustrojowych w Polsce, kiedy na rynek zaczęły wchodzić zachodnie firmy farmaceutyczne, organizacja ta odgrywała kluczową rolę w dystrybucji potrzebnego sprzętu do pacjentów oraz zabiegała o coraz lepsze rozwiązania refundacyjne. Dzięki tym staraniom leczenie cukrzycy w Polsce zaczęło w niektórych aspektach doganiać standardy zachodnie. Na rynku pojawiły się niedostępne wcześniej insuliny ludzkie, które dodatkowo można było podawać wygodnym i precyzyjnym wstrzykiwaczem, tzw. penem. Glukometry w połowie lat 90. stały się powszechnym wyposażeniem każdego diabetyka. Stowarzyszenie prowadziło intensywną działalność edukacyjną, wydając książki, broszury oraz ogólnopolski miesięcznik o cukrzycy (istniejący do dziś).

Liczba pacjentów z cukrzycą stale rośnie, choroba diagnozowana jest w coraz młodszych grupach wiekowych, cały czas pojawiają się nowe leki oraz sprzęt do leczenia cukrzycy, a rozwiązania refundacyjne nie nadążają za rozwojem technologii, co powoduje frustrację wśród chorych. Nieustannie konieczne jest prowadzenie edukacji, nie tylko pacjentów i ich opiekunów, ale też edukacji prewencyjnej, aby nie dopuścić do rozwoju cukrzycy typu 2 u osób nią zagrożonych. Działalność Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków opiera się na pracy społecznej wolontariuszy na terenie całego kraju.

To wspaniali ludzie – podkreśla prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińskastarcza im siły, zapału, chęci i determinacji, aby tworzyć i rozwijać organizację pacjentów, którzy mimo własnych problemów wyciągają pomocną dłoń do innych ludzi. Osób korzystających z tej pomocy są dziesiątki tysięcy rocznie. W skali 40 lat – miliony! (...) Zachęcam osoby z cukrzycą i ich bliskich do dołączenia do naszego stowarzyszenia. Oferujemy różnorodne wsparcie: od edukacji diabetologicznej poprzez integrację, rehabilitację, rekreację i wsparcie grupy samopomocowej. Nikt nie musi być sam w chorobie.

Z okazji 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków powstał specjalny materiał: LINK DO FILMU

Więcej na temat działalności  na stronie www.diabetyk.org.pl

 

Copyright © Medyk sp. z o.o