2021-06-21 Aktualności

Już po raz 13. z inicjatywy Stowarzyszenia „UroConti” rusza Światowy Tydzień Kontynencji (World Continence Week; WCW) w Polsce. Inkontynencja moczu (łac. Incontinentia urinae; nietrzymanie moczu - NTM) to według kryteriów WHO jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego świata. Ma status choroby cywilizacyjnej i choć brak jednoznacznych danych epidemiologicznych, przyjmuje się, że w krajach rozwiniętych dotyka przynajmniej 6-8% społeczeństwa. Nasze statystyki dotyczące nietrzymania moczu są bardziej niedoszacowane niż światowe, bo intymny charakter schorzenia utrudnia zebranie rzetelnych danych. Przyjmuje się, że problem dotyczy ok. 2,5 mln Polaków.

W cyklu sesji online jeszcze nigdy nie wystąpiło tylu przedstawicieli reprezentujących różne środowiska, nie tylko medyczne – mówi z dumą Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” i wymienia: Pojawią się nie tylko urolodzy, ginekolodzy czy fizjoterapeuci, ale także onkolog, proktolog, lekarze rodzinni, geriatrzy, farmakolog oraz pielęgniarki, położna i protetyk słuchu. Poza tym gościć będziemy specjalistów w zakresie bezpieczeństwa w sieci, prawa czy psychologii.

Debaty dotyczyć będą m.in.: chorób współistniejących z nietrzymaniem moczu (w tym cukrzycy, nadciśnienia, niedosłuchu czy schorzeń neurologicznych),  uroonkologii, podwójnej inkontynencji czy higieny i mobilności pacjentów po pandemii, która na wiele miesięcy zamknęła nas w domach. Wszystkie debaty będzie można śledzić za pośrednictwem strony www.wcw2021.pl, dzięki czemu każda osoba zainteresowana Światowym Tygodniem Kontynencji będzie mogła bez żadnych opłat skorzystać z wydarzenia, również zadając pytania podczas debat.

 

Trudne tematy

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie refunduje II linii leczenia w zespole pęcherza nadreaktywnego (OAB) – mówi Anna Sarbak i dodaje, że chodzi przecież o jedyną opcję terapeutyczną dla pacjentów, u których nie zadziałało wcześniejsze leczenie. Utrzymywanie refundacji w leczeniu farmakologicznym wyłącznie na lekach antycholinergicznych odbieramy jako smutny obraz polityki zdrowotnej w Polsce, degradujący nas do poziomu Trzeciego ŚwiataJesteśmy rozczarowani, że to tak długo trwa. Nie rozumiemy dlaczego mirabegron, który dostał już dwukrotnie pozytywną rekomendację prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, i został zaoferowany Polsce na najlepszych warunkach w Unii Europejskiej, o czym zapewnił nas pisemnie producent już w sierpniu 2020 roku, nadal jest bez refundacji.

 

Ważne zmiany w wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie

Więcej satysfakcji niż ograniczony dostęp do nowoczesnego leczenia OAB sprawiają pacjentom z NTM ostatnie zapowiedzi zmian w zakresie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Pacjenci docenili zmianę sposobu naliczania limitu finansowego refundacji z kwoty miesięcznej na liczoną od sztuki danego produktu chłonnego, wprowadzenie jednolitej stawki współpłacenia pacjenta od ceny limitu, wprowadzenie limitu finansowego za sztukę dla pieluchomajtek, majtek chłonnych i pieluch anatomicznych czy wprowadzenie minimalnego poziomu chłonności dla wkładów anatomicznych i podkładów na poziomie 250 ml, co powinno ograniczyć nadużycia, takie jak choćby zgłaszanie do refundacji zwykłych wkładek menstruacyjnych.

 

Nowe spojrzenie na inkontynencję

Szczególnie interesująco podczas tegorocznego Światowego Tygodnia Kontynencji  zapowiada się debata „Podwójna inkontynencja - jak z tym żyć (wtorek, 22 czerwca, godzina 13.00), w której organizatorzy po raz pierwszy tak kompleksowo podejmą trudny temat nietrzymania moczu i kału. Zaproszeni do dyskusji goście postarają się między innymi odpowiedzieć na pytania, jak wygląda dzisiaj dostęp do skutecznego leczenia, podwójnej inkontynencji, jak żyć ze stomią, czy jej wyłonienie jest rozwiązaniem problemów z inkontynencją, czy wreszcie  brudzenie bielizny to pierwszy sygnał nietrzymania kału

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o