Ze względu na kolejny rok pandemii COVID-19 wydarzenie również w tym roku odbędzie się w trybie online. Podczas konferencji zostaną przedstawione wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology). Coroczne spotkanie środowiska kardiologicznego będzie się koncentrować się na aktualnych problemach związanych z leczeniem chorób sercowo-naczyniowych. Program naukowy 84. konferencji został stworzony przez wybitnych specjalistów kardiologii.
Leki podstawowe nie zawsze są wystarczająco skuteczne, a trwanie przy terapii eskalacyjnej czasem zupełnie mija się z celem – to tylko jeden z wniosków debaty „Więzi. Kontakty. Relacje. Koalicja na rzecz osób z SM”, która zainaugurowała polskie obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego (30 maja). Podczas tego wydarzenia Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprezentowało listę 11 postulatów, które pozwolą poprawić los chorych na SM. Jedną z najważniejszych kwestii, która wybrzmiała w czasie debaty PTSR, był ograniczony dostęp do leków II linii.
Hematoonkologia to część medycyny, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Jednocześnie jednak rosną potrzeby zarówno pacjentów, jak i lekarzy w zakresie dostępu do nowoczesnych, skutecznych terapii. Prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory krwi wzrasta z wiekiem, biorąc więc pod uwagę starzejące się społeczeństwo, można przewidywać, że pacjentów hematoonkologicznych z roku na rok będzie coraz więcej. O innowacyjnych terapiach, które mogą przedłużyć i podnieść jakość życia chorych, a także przynieść korzyść dla systemu ochrony zdrowia i płatnika, rozmawiali eksperci podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi.
Polskie Towarzystwo Lipidologiczne we współpracy z Fundacją "Życie w zdrowiu" organizuje drugi webinar kontynuujący temat diety w terapii zaburzeń lipidowych i chorób serca i naczyń. Webinar jest darmowy i dostępny dla wszystkich, niezależnie od wykonywanego zawodu czy powiązań ze światem medycznym. Program znajduje się pod linkiem https://ptlipid.pl/webinar-dieta-program/. Webinar odbędzie się 27 maja w godzinach 18–20 na stronie https://ptlipid.pl/webinar-dieta. Patronem medialnym spotkania jest wydawnictwo Medyk.
Podwyższona temperatura ciała, ból mięśni, osłabienie i brak apetytu – na pierwszy rzut oka to objawy zwykłej infekcji. Mogą jednak zwiastować chorobę o wiele cięższą: reumatoidalne zapalenie stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które w Polsce dotyczy ok. 300 tys. osób, a w przypadku ciężkiego przebiegu i nieadekwatnego leczenia może prowadzić do postępującej niepełnosprawności i inwalidztwa. W przebiegu choroby dochodzi także do rozwoju powikłań narządowych, dotyczących serca, nerek czy płuc. Do typowych objawów RZS zalicza się ból i obrzęk symetrycznych stawów (często drobnych stawów rąk) oraz uczucie sztywności porannej stawów. Wszystkie te objawy ograniczają codzienne funkcjonowanie pacjentów.
Po serii konferencji, które odbywały się niemal w całej Polsce od 2016 r., w 2021 r. odbędzie się kolejna edycja cyklu Forum Kadry Zarządzającej i Ochrony Zdrowia Innova Med Management - Zarządzanie w dobie pandemii. Organizatorzy przygotowali program z zakresu zarządzania oraz prawa, przyjmując teoretyczno-prawno-praktyczną formułę. Każda konferencja odbędzie się w hotelu o wysokim standardzie. Spotkania odbywające się w lipcu i sierpniu organizowane będą w mniejszych grupach o charakterze edukacyjno-wypoczynkowym, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
19 maja obchodzimy Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego (World Family Doctor Day). W tym roku Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych (WONCA) określiła hasło tego dnia: „Budowanie przyszłości z lekarzami rodzinnymi!” (Building the Future with Family Doctors!). Podano także filary mające umożliwić ten proces, a są nimi: działanie w ramach zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, współpraca z pacjentami, docenianie oraz korzystanie z nowych technologii, a także zaangażowanie każdego w dyskusje i prace na rzecz medycyny rodzinnej.
Redakcja "Gabinetu Prywatnego" oraz Zarząd i pracownicy wydawnictwa Medyk z okazji tego święta życzą wszystkim lekarzom rodzinnym sukcesów zawodowych, możliwości wykonywania praktyki lekarskiej w dobrze zorganizowanym systemie ochrony zdrowia i powrotu do normalnych warunków pracy z pacjentami.
W Narodowym Programie Szczepień Ochronnych nastąpiły zmiany dotyczące szczepień obowiązkowych – wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko rotawirusom. Wciąż czekamy na wprowadzenie szczepień populacyjnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, bo choć szczepionka została wprowadzona na rynek w 2006 r., w Polsce nadal jest to szczepienie jedynie zalecane. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołuje przede wszystkim raka szyjki macicy u kobiet, ale nie tylko – również raka sromu, prącia u mężczyzn, a także nowotwory głowy i szyi.
Genomtec SA wprowadza do obrotu, na terenie Unii Europejskiej test diagnostyczny Genomtec® SARS-Cov-2 EvaGreen® Direct-RT-LAMP CE-IVD Kit (RT-LAMP Direct Kit), który umożliwia przeprowadzenie badania w kierunku identyfikacji zakażenia SARS-CoV-2 ze śliny pacjenta. Test zapewni pacjentom większy komfort, gdyż nie będą oni musieli być poddawani procedurze pobrania wymazu np. z nosogardzieli. Możliwość badania ze śliny zmniejszy również ryzyko ekspozycji na wirusa dla personelu pobierającego próbkę i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Dzięki testowi odczytanie wyniku od momentu otrzymania próbki śliny przez laboratorium będzie możliwe już po kilkudziesięciu minutach.
Rak pęcherza to 4. najczęściej wykrywany wśród mężczyzn i 12. wśród kobiet nowotwór, diagnozowany rocznie u ok. 7300 osób w Polsce i przyczyna śmierci ok. 4000 pacjentów. Przyczyny tworzenia się nowotworu pęcherza nie są do końca znane, ale wiadomo, że głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu. Do głównych przyczyn zalicza się też ekspozycję na substancje chemiczne, narażenie na promieniowanie w przeszłości, przewlekłe zapalenie pęcherza. Nie jest też wykluczone zachorowanie u osób, których te kryteria nie dotyczą. Czterokrotnie częściej chorują mężczyźni niż kobiety.
Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. W 2021 r. tematem przewodnim jest profilaktyka chorób dziąseł. Polskie Towarzystwo Periodontologiczne w tym dniu zorganizowało konferencję prasową, podczas której eksperci przedstawili najnowsze doniesienia dotyczące profilaktyki chorób dziąseł. Podczas wydarzenia poruszono również istotny aspekt dotyczący wpływu infekcyjnych chorób występujących w jamie ustnej na przebieg i powikłania COVID-19. Najczęstszą postacią chorób dziąseł jest ich zapalenie wywołane odkładaniem się płytki nazębnej, co wynika z zaniedbań higienicznych, np. niewłaściwego lub niezbyt częstego czyszczenia uzębienia, skutkującego stanem zapalnym dziąseł. Prowadzone od lat badania wskazują, że miejscowy proces toczący się w tkankach przyzębia stanowi czynnik ryzyka dla wielu chorób ogólnych.
Tyle się mówi o naszych sercach. Ale czy naprawdę umiemy słuchać, co mają nam do powiedzenia? Czy w pogoni za codziennymi sprawami umiemy zatrzymać się i poświęcić chwilę naszemu zdrowiu? – te pytania stawia aktor Wojciech Malajkat w etiudzie edukacyjnej, zwracając uwagę Polaków na najczęstszą arytmię serca – migotanie przedsionków i jej związek z udarem mózgu. W tym niestandardowym spektaklu uczestniczą również wybitni kardiolodzy: prof. Janina Stępińska i prof. Przemysław Mitkowski. Wideo edukacyjne powstało w ramach projektu „W rytmie arytmii. STOP UDAROM”, a jego premiera ze względu na związek migotania przedsionków z udarem mózgu odbywa się z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej.
Wprawdzie dane NIZP-PZH pokazują wyraźnie, że liczba wykrytych zakażeń HIV znacząco spadła w ubiegłym roku (934 nowo wykryte zakażenia HIV w 2020 r. wobec 1615 w 2019 r.), ale organizacje prowadzące punkty konsultacyjno-diagnostyczne nie mają wątpliwości, że wiąże się to z mniejszą o około połowę liczbą przeprowadzanych testów. Skąd więc czerpać wiedzę, jeśli nie z bezpośrednich kontaktów ze specjalistami? Dzięki nowemu projektowi wrocławskiego Stowarzyszenia Podwale Siedem możliwe będą też spotkania online z ekspertami zajmującymi się problematyką HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową w wirtualnej poradni TY, TO TU! tytotu.pl. Projekt jest jednym z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci, prowadzonego przez Gilead Sciences Polska.
Istnieje grupa pacjentów z rakiem kolczystokomórkowym, która nie kwalifikuje się do wycięcia chirurgicznego zmiany nowotworowej. Jedyną szansą dla tej grupy pacjentów jest cemiplimab, czyli innowacyjna terapia za pomocą przeciwciał monoklonalnych. Pacjenci z rakiem kolczystokomórkowym skóry przez całe swoje zawodowe życie nieświadomie pracowali w warunkach szkodliwych, dziś trzeba im pomóc. To głównie osoby starsze, które powinny być objęte specjalną troską systemu ochrony zdrowia. Przez dziesiątki lat uczciwie pracowały na roli, a teraz pozostawione są bez refundowanego leczenia ich choroby zawodowej, jaką jest rak kolczystokomórkowy skóry – zaapelowały w liście do Ministra Zdrowia organizacje pacjenckie oraz organizacje skupiające rolników, sadowników oraz inne grupy narażone zawodowo na promieniowanie UV wywołujące raka kolczystokomórkowego skóry.
Zespół polskich kardiologów przeprowadził pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej zabiegi kardiologii inwazyjnej przy wsparciu robota. Zastosowany w Nowym Sączu system Corindus CorPath GRX to jedyne tego typu urządzenie posiadające znak CE i zatwierdzone przez amerykańską FDA. Wdrożenie robotyzacji zrewolucjonizowało organizację pracowni kardiologii zabiegowej, znacząco zwiększając precyzję i skuteczność zabiegów oraz bezpieczeństwo pracy zespołu medycznego.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o