2022-02-23 Aktualności

Firma Vertex Pharmaceuticals poinformowała o wydaniu przez Ministerstwo Zdrowia pozytywnej decyzji refundacyjnej dla leków na mukowiscydozę: KAFTRIO® (iwakaftor/tezakaftor/eleksakaftor) w leczeniu skojarzonym z iwakaftorem, ORKAMBI® (lumakaftor/iwakaftor) i SYMKEVI® (tezakaftor/iwakaftor) w leczeniu skojarzonym z iwakaftorem. Leki zostaną wprowadzone na listę refundowanych leków 1 marca 2022 r. i będą dostępne dla chorych na mukowiscydozę kwalifikujących się do terapii w ramach programu lekowego.

reklama GP_bezplatna
2022-02-22 Aktualności

Nowa lista refundacyjna

Od 1 marca 2022 r.

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. trzy terapie stosowane w chorobach rzadkich: mukowiscydozie, hiperoksalurii typu 1, dystrofii mięśniowej Duchenne’a. Refundację zyskały też leki onkologiczne: trastuzumab emtanzyna (lek już refundowany) – stosowanie rozszerzone o leczenie pooperacyjne chorych na wczesnego HER2-dodatniego raka piersi z chorobą resztkową; dla  pacjentów z rakiem prostaty, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty, refundowane będą: apalutamid, darolutamid oraz enzalutamid.

2022-02-22 Aktualności

Marcowa lista refundacyjna – terapie onkologiczne

Komentarz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych

Wraz z dostępem do innowacyjnych terapii, rośnie nadzieja na pokonanie choroby lub wydłużenie życia, na powrót do swoich ról społecznych, na lepszą jakość życia. Każda nowa refundacja przybliża nas do osiągniecia celu, jakim jest podniesienie efektywności terapii onkologicznych w Polsce. I choć wciąż polscy pacjenci czekają dłużej niż chorzy z innych krajów UE na udostępnienie nowych terapii, to obserwujemy zwiększenie dynamiki rozszerzania dostępności nowoczesnego leczenia w Polsce.

2022-02-18 Aktualności

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię, rekomendując empagliflozynę do stosowania w leczeniu osób dorosłych z objawową, przewlekłą niewydolnością serca – ogłosiła firma Boehringer Ingelheim. Empagliflozyna została wcześniej zatwierdzona do stosowania w leczeniu osób dorosłych z objawową przewlekłą niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową (HFrEF). W przypadku zatwierdzenia pozytywna opinia rozszerzyłaby to wskazanie na osoby dorosłe z całym spektrum frakcji wyrzutowej lewej komory (LVEF), w tym z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF).

 

2022-02-14 Aktualności

Wysoka czułość, bezpieczeństwo, możliwość zastosowania w nowych wskazaniach – rola procedur medycyny nuklearnej w kardiologii stale rośnie. Poszczególne techniki umożliwiają skuteczną diagnostykę pacjentów o nowym profilu klinicznym, w tym w zakresie oceny powikłań infekcji COVID-19. Staje się to niezwykle ważnym arsenałem w walce z aktualnymi wyzwaniami z obszaru zdrowia publicznego – uważa prof. Mirosław Dziuk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, członek grupy eksperckiej UNSCEAR United Nations Scientific Committee on the Effect of Atomic Radiation.

2022-02-11 Aktualności

Laureatami II edycji konkursu Grant na Zdrowie zostali: Fundacja Pokonać Endometriozę i Fundacja StwardenieniRozsiane.info, które zgłosiły projekty celnie odpowiadające na najpilniejsze potrzeby ważnych grup pacjentek. Gedeon Richter oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ogłosili zwycięzców konkursu podczas XVI Forum Organizacji Pacjentów, tradycyjnie organizowanego przez IPPiEZ z okazji Światowego Dnia Chorego (11 lutego). Wyróżnione organizacje otrzymały granty w wysokości 20 000 zł przeznaczone na realizację zwycięskich projektów.

2022-02-08 Aktualności

Nowoczesne terapie w SM

Zatrzymać rozwój choroby

Stwardnienie rozsiane to choroba o podłożu autoimmunologicznym, której istotą jest wieloogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W stosunku do innych krajów europejskich, współczynniki zapadalności i chorobowości na SM w Polsce są stosunkowo wysokie. Co najmniej 1 na 800-900 Polaków choruje na stwardnienie rozsiane. Łącznie według szacunków choruje ok. 43-45 tys. osób, a chorobowość wynosi ok. 120/100 tys. osób. SM rozpoczyna się zazwyczaj pomiędzy 20.-40. r.ż. SM u każdego pacjenta przebiega inaczej, ale można wyróżnić trzy główne postaci: rzutowo-remisyjną (RRMS), wtórnie postępującą (SPMS) oraz pierwotnie postępującą (PPMS).

 

2022-02-04 Aktualności

Na liście TOP 10 ONKO znalazły się aż trzy terapie, które dotyczą chorych na raka piersi. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazła się terapia trastuzumbem derukstekanem, stosowana w leczeniu zaawansowanego raka piersi HER2+. Lista zawiera 10 najważniejszych nowych terapii onkologicznych w leczeniu guzów litych. Kapituła składająca się z 9 ekspertów – członków zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej – wytypowała terapie, które jak najszybciej powinny zostać objęte refundacją. Na liście znalazły się nowe cząsteczki, obecnie nierefundowane, ale również nowe wskazania w dostępnych terapiach. Liczba wskazań konkretnego leku decydowała o jego pozycji na liście.

2022-02-02 Aktualności

Firma biotechnologiczna Moderna zapowiedziała publikację w The New England Journal of Medicine danych dotyczących poziomu przeciwciał neutralizujących wariant Omikron po 6 miesiącach od podania dawki przypominającej. Sześć miesięcy po podaniu dawki przypominającej neutralizacja wariantu Omikron zmniejszyła się 6,3 razy w porównaniu do mian szczytowych obserwowanych w 29. dniu po podaniu dawki przypominającej, ale poziomy przeciwciał były wykrywalne u wszystkich uczestników badania. Miana przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Omikron spadały szybciej niż miana uzyskane dla pierwotnego szczepu wirusa (D614G), które w tym samym okresie zmniejszyły się 2,3-krotnie.

2022-01-31 Aktualności

Publiczna służba zdrowia w czasie pandemii SARS-CoV-2

Jak oceniają jej funkcjonowanie polscy pacjenci?

Największym problemem wskazywanym przez Polaków jest długi czas oczekiwania na wizytę lekarską. Aż 61% respondentów wskazało to jako główny powód negatywnej oceny, a blisko 52% badanych spotkało się z tym problemem na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W dalszej kolejności Polacy wskazywali  długi czas oczekiwania na diagnozę (33%) oraz na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu (31%) – wynika z raportu firmy doradczej Procontent Communication. Badanie "Jak Polacy oceniają kondycję publicznej służby zdrowia w pandemii COVID-19" przeprowadzone w grudniu 2021 r. 

2022-01-27 Aktualności

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) po raz trzeci organizuje program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Co najmniej 30% pacjentów w polskich szpitalach pozostaje niedożywionych, a ok. 11% rozwija objawy niedożywienia w trakcie pobytu w szpitalu. Powyższe liczby jasno wskazują na potrzebę edukacji i podwyższenia jakości żywienia klinicznego w polskich placówkach medycznych. Rada Ekspertów Programu postanowiła zatem kontynuować projekt certyfikacji i zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia tego roku.

2022-01-25 Aktualności

W przeszłości uznawana za chorobę rzadką, obecnie diagnozowana jest coraz częściej. Daje niespecyficzne, często wręcz mylące objawy. Prowadzi do niewydolności mięśnia sercowego. Amyloidozę serca można skutecznie diagnozować i coraz lepiej leczyć. Ważna jest świadomość specyfiki schorzenia i zastosowanie właściwych procedur, koniecznie na właściwym etapie, ponieważ chorzy nie mają czasu na długotrwały proces diagnostyczny – przekonuje prof. Magdalena Kostkiewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, ekspert Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. 

2022-01-24 Aktualności

Pozytywna opinia AOTMiT dla fedratynibu

Nowy lek na mielofibrozę

Prezes AOTMiT podzielił stanowisko Rady Przejrzystości i wydał pozytywną, warunkową opinię dla fedratynibu – nowego leku na mielofibrozę. Rekomenduje objęcie refundacją tego leku w ramach programu lekowego: „Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej (ICD 10: D47.1)” pod warunkiem ograniczenia zastosowania fedratynibu wyłącznie do grupy chorych nietolerujących lub opornych na ruksolitynib.

2022-01-21 Aktualności

Choroba Devica (NMOSD) i stwardnienie rozsiane

Jak odróżnić te schorzenia?

Co najmniej 20% pacjentów z rozpoznaniem choroby Devica (NMOSD) początkowo zostało zdiagnozowanych jako osoby chorujące na stwardnienie rozsiane (SM). To dlatego, że jeszcze do niedawna uważano NMOSD za odmianę stwardnienia rozsianego – o ciężkim, opornym na leczenie przebiegu. Dziś już wiadomo, że są to dwie odrębne jednostki chorobowe, różniące się m.in. mechanizmem powstawania, niektórymi objawami, rokowaniem oraz odpowiedzią na leczenie.

Skrót NMOSD pochodzi od angielskiej nazwy neuromyelitis optica spectrum disorder, oznaczającej grupę chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego. Schorzenie to opisał po raz pierwszy, pod koniec XIX w., francuski lekarz Eugeniusz Devic. Ze względu na podobieństwo objawów, przez wiele dekad uważano zespół Devica za odmianę stwardnienia rozsianego. Dopiero w 2004 r. amerykańscy neuroimmunolodzy odkryli rzeczywisty mechanizm prowadzący do wystąpienia tej choroby – inny niż mechanizm odpowiedzialny za rozwój SM.

2022-01-19 Aktualności

Postęp w leczenie SMA

dr n. med. Anna Łusakowska

W Polsce każdego roku rodzi się około 50 dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Szacuje się, że w naszym kraju żyje 1500-2000 osób z SMA. Rdzeniowy zanik mięśni jest chorobą genetycznie uwarunkowaną, u podłoża której leży mutacja w genie SMN1. Jest to choroba autosomalna recesywna, co oznacza, że aby u pacjenta  wystąpiły objawy choroby, muszą spotkać się dwie takie mutacje – jedna oddziedziczona od ojca, druga od matki  – mówi dr n. med. Anna Łusakowska z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynatorka Polskiego Rejestru Pacjentów z SMA.

Copyright © Medyk sp. z o.o