Na liście TOP 10 ONKO znalazły się aż trzy terapie, które dotyczą chorych na raka piersi. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazła się terapia trastuzumbem derukstekanem, stosowana w leczeniu zaawansowanego raka piersi HER2+. Lista zawiera 10 najważniejszych nowych terapii onkologicznych w leczeniu guzów litych. Kapituła składająca się z 9 ekspertów – członków zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej – wytypowała terapie, które jak najszybciej powinny zostać objęte refundacją. Na liście znalazły się nowe cząsteczki, obecnie nierefundowane, ale również nowe wskazania w dostępnych terapiach. Liczba wskazań konkretnego leku decydowała o jego pozycji na liście.
Tegoroczny lider zestawienia – trastuzumab derukstekan stosowany w leczeniu zaawansowanego HER2+ raka piersi – został wskazany aż 8 razy.
Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej: Trastuzumab derukstekan to hit ostatnich miesięcy, w badaniu rejestrowym redukcja ryzyka progresji sięgała 70%, korzyść u chorych na raka piersi z zaawansowanym rakiem piersi HER2+ jest niewątpliwa i dotyczy wszystkich podgrup.
Dr n. med. Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej NIO-PIB: W przypadku terapii trastuzumabem derukstekanem na leczenie odpowiadała prawie każda pacjentka, bez względu na różne czynniki ryzyka, w tym stan receptorów hormonalnych czy wcześniejsze leczenie choroby przerzutowej. Czas wolny od progresji choroby zwiększył się z 7 miesięcy w przypadku standardowej terapii, do ponad 18 miesięcy w przypadku zastosowania nowej. Dane są nadal zbierane i kolejne miesiące pozwolą na określenie mediany czasu bez progresji u chorych leczonych tym nowym koniugatem, bo jeszcze jej nie osiągnięto. To ogromny przełom w leczeniu raka piersi, a wyniki badania klinicznego stanowią rewolucję w świecie onkologii.
Na czwartym miejscu zestawienia znalazł się sacituzumab govitecan, stosowany w przerzutowym potrójnie ujemnym, najbardziej agresywnym raku piersi. Czas przeżycia pacjentek w badaniu klinicznym został przedłużony dwukrotnie do ponad 12 miesięcy. Znajdujący się na 10. miejscu trastuzumab emtanzyna zostanie objęty refundacją od 1 marca, stąd, jak podkreślali eksperci, skupiono się na terapiach poza zasięgiem pacjentów.
W Polsce rocznie pojawia się ok. 20 tysięcy nowych przypadków raka piersi, co odzwierciedla poziom trendów europejskich. Polskę na tle świata wyróżnia rosnąca liczba zgonów.
Na niektóre terapie czekaliśmy nawet 6 lat od momentu rejestracji. Chorzy onkologicznie nie mają czasu czekać. Proces refundacyjny, mimo ogromnej poprawy, w tej chwili trwa około trzech lat. Każde kolejne leczenie może być tym, które przedłuży życie do momentu opracowania terapii powodującej całkowitą remisję choroby. Z niecierpliwością czekamy na kolejne listy refundacyjne, licząc, że nasze koleżanki otrzymają niezbędne leczenie. Temat jest szczególnie aktualny w lutym, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem – mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.
Zestawienie TOP 10 ONKO jest komunikatem środowiska medycznego, wskazującym wybrane terapie zaspokajające potrzeby pacjentów chorych onkologicznie, którzy w tej chwili nie mają dostępu do leczenia. Pierwsze takie zestawienie pojawiło się w 2020 r. 60% wskazanych wówczas terapii jest obecnie refundowana i dostępna dla pacjentów zgodnie z rekomendacją ekspertów.
TOP 10 ONKO – Lista priorytetów refundacyjnych (styczeń 2022 r.)
Kolejne cząsteczki, które zostały wskazane przez więcej niż jednego eksperta:
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o