Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) po raz trzeci organizuje program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Co najmniej 30% pacjentów w polskich szpitalach pozostaje niedożywionych, a ok. 11% rozwija objawy niedożywienia w trakcie pobytu w szpitalu. Powyższe liczby jasno wskazują na potrzebę edukacji i podwyższenia jakości żywienia klinicznego w polskich placówkach medycznych. Rada Ekspertów Programu postanowiła zatem kontynuować projekt certyfikacji i zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia tego roku.
Celem inicjatywy jest upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego, ponieważ każdy pacjent ma prawo do oceny stanu odżywienia i otrzymania prawidłowego leczenia żywieniowego. Podjęcie takiej terapii zwiększa jego szanse w walce z chorobą. Program zainicjowany przez Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu to szansa jednocześnie dla szpitali, aby przy okazji zdobycia certyfikatu, poszerzać i utrwalać wiedzę dotyczącą najskuteczniejszych praktyk stosowanych w zakresie żywienia klinicznego.
Jeżeli żywienie kliniczne jest odpowiednio zrealizowane to szpital może liczyć na szereg korzyści. Po pierwsze jest to zysk dla pacjenta, dlatego że będzie miał on dużo lepszy stan odżywienia, będzie szybciej regenerował się po zabiegu lub operacji i lepiej przechodził przez terapie takie jak: chemioterapia, radioterapia czy antybiotykoterapia. Należy też pamiętać, że niedożywienie pacjenta zawsze generuje dodatkowe koszty dla szpitala związane z długim pobytem pacjenta w placówce. Wdrożenie żywienia klinicznego pozwoli na odwrócenie tego trendu. Wyniki poprzednich edycji doskonale pokazują, że program certyfikacji nie jest jedynie szansą na zdobycie wyróżnienia, ale także przedsięwzięciem mającym niebagatelny wpływ na jakość leczenia w polskich szpitalach – komentuje prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
Do tej pory w poprzednich edycjach tytuł Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego otrzymało 46 placówek. Program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” angażuje wiele instytucji i środowisk medycznych. Swojego wsparcia w III edycji udzielili: Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Sekcja Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Polska Federacja Szpitali, Polska Unia Szpitali Klinicznych, Stowarzyszenie „Apetyt na życie” oraz Naczelna Izba Aptekarska.
Więcej informacji o programie: www.leczenieprzezzywienie.org
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o