2021-12-22

Osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) są aktywne społecznie i niezwykle inteligentne. W większości kończą studia – wiele trudnych kierunków, a potem kończą jeszcze studia podyplomowe, robią doktoraty. Osiągają spore sukcesy, nie tylko na polu edukacyjnym i zawodowym – niektórzy biorą udział w różnych wyprawach, zdobywają góry, skaczą ze spadochronem. Dlatego warto się dla nich starać – zapewnia Katarzyna Kozłowska, przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych, mama 26-letniej Weroniki z SMA typu 3.

reklama GP_bezplatna
2021-12-21

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2022 r. 14 substancji straci refundację. Niektóre preparaty zdrożeją, a wśród nich najwięcej (ponad 450 zł) zapłacą pacjenci za wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego.

2021-12-20

Zaburzenia lipidowe, najnowsza wiedza, dziesiątki merytorycznych wykładów oraz paneli dyskusyjnych – tak w skrócie można przedstawić XI edycję Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. PTL, organizator Kongresu, postawiło sobie bardzo ważny cel – edukację lekarzy oraz pacjentów na temat zaburzeń lipidowych.Ponad 20 sesji tematycznych podzielono na sesje dostępne dla wszystkich oraz te przeznaczone dla osób uprawnionych do wydawania recept. Wiele uwagi poświęcono analizie wytycznych diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce, które zawierają wszelkie potrzebne informacje dla lekarzy, by skutecznie diagnozować oraz leczyć.

2021-12-17

Niezależne badanie przeprowadzone przez Amerykańską Federację ds. Żywności i Leków (FDA) wykazało skuteczność preparatu Evusheld wobec wariantu Omicron.

  • Dane wykazały, że połączenie tixagevimab i cilgavimab, przeciwciał wchodzących w skład preparatu Evusheld, zachowuje aktywność neutralizującą wobec wariantu Omicron.
  • Testy zostały przeprowadzone przez niezależne Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA przez badaczy z Therapeutics Research Team jako jedna z odpowiedzi rządu USA na pandemię Covid-19.
2021-12-15

Przedstawiciele Johnson & Johnson ogłosili, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dotyczącą stosowania szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 ja­ko dawki przypominającej u osób dorosłych (w wieku min. 18 lat) po upływie co najmniej dwóch miesięcy po szczepieniu  jednodawkową szczepionką Janssen przeciwko COVID-19 bądź jako dawki przypominającej w ramach modelu polegającego na łączeniu szczepionek (tzw. mix-and-match), podawanej po zaszczepieniu dopuszczoną do obrotu dwudawkową szczepionką mRNA przeciwko COVID-19 (tzw. heterologiczny schemat szczepienia).

2021-12-13

Firma Johnson & Johnson  ogłosiła wstępne wyniki badania, przeprowadzonego pod kierunkiem dr. Dana Baroucha z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Obejmowało ono podgrupę uczestników sponsorowanego przez Janssen badania COV2008. Wyniki dowodzą, że dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 (Ad26.COV2.S), podana 6 miesięcy po 2 dawkach BNT162b2, spowodowała zwiększenie reakcji immunologicznej ze strony przeciwciał i limfocytów T. Dowodzi to potencjalnych korzyści płynących z heterologicznego (tj. mieszanego) schematu szczepień (tzw. modelu mix-and-match).

2021-12-08

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) rozpoczyna III edycję programu: „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Udział w dwóch poprzednich edycjach wzięły 122 szpitale, a 46 placówek otrzymało certyfikację. Powyższe dane jasno wskazują na potrzebę edukacji i podwyższenia jakości żywienia klinicznego w polskich szpitalach. Rejestracja ruszyła 1 grudnia, potrwa do 31 stycznia 2022 r.

2021-12-08

Firma Roche ogłosiła, że Komisja Europejska przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu pralsetynibu, jako monoterapii w leczeniu osób dorosłych z fuzją RET (rearranged during transfection) w zaawansowanym niedrobnokomórkowym raku płuca, nieleczonych wcześniej inhibitorem RET. Zatwierdzenie opiera się na wynikach badania I/II fazy ARROW, w którym lek pralsetynib doprowadził do trwałych odpowiedzi u osób z zaawansowanym NDRP z fuzją RET. Każdego roku na świecie diagnozuje się ok. 37 500 osób z NDRP z fuzją RET. Choroba często dotyka osoby z minimalną lub żadną historią związaną z paleniem, które są zazwyczaj młodsze niż przeciętny wiek pacjenta, u którego diagnozuje się raka płuc.

 

2021-12-07

Prezesem Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w VIII kadencji została Agnieszka Jankowska-Zduńczyk,  prezesem Młodych Lekarzy Rodzinnych – Łukasz Reczek. Członkowie Zarządu Głównego KLRwP to:  Magdalena Betiuk-Kwiatkowska, Honorata Błaszczyk, Włodzimierz Bołtruczuk, Sławomir Chlabicz, Wiesława Fabian, Elżbieta Pawlak-Ganczarska, Danuta Garbacka-Makowiecka, Mariusz Gawrych, Samuel Grabiec, Artur Jakubiak, Bożena Janicka, Rafał Kacorzyk, Sebastian Kędzierski, Karolina Kiedrowicz, Dominik Lewandowski, Paweł Lewek, Hubert Malec, Beata Modlińska, Lech Panasiuk, Ewa Rudnicka-Drożak, Tomasz Sobalski, Marcin Straburzyński, Michał Sutkowski, Anna Szadura, Tomasz Tomasik, Elżbieta Tomiak, Marianna Turek, Adam Windak, Stanisław Zamirowski.

Gratulujemy i życzymy nowemu Zarządowi sukcesów w pracy!

2021-12-06

W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża arytmii z użyciem nowatorskiej technologii HELIOSTARTM (Biosense Webster Inc. Irvine, USA). U trzech pacjentów w wieku od 63 do 78 lat z migotaniem przedsionków użyto nowoczesnego balonowego cewnika ablacyjnego. Nowatorska technologia pozwala na izolację ujść żył płucnych poprzez aplikację energii prądu o częstotliwości radiowej jednoczasowo z wielu elektrod umieszczonych na obwodzie cewnika balonowego. Zdaniem kardiologów to szansa na skuteczniejsze i precyzyjniejsze leczenie migotania przedsionków.

2021-12-03

W 2021 r. obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania samorządu lekarskiego w Polsce. 2 grudnia minął wiek od utworzenia izb lekarskich. W tym czasie dwukrotnie działalność izb lekarskich była zawieszana. Za pierwszym razem w wyniku decyzji nazistowskich władz okupacyjnych podczas II wojny światowej, a następnie na mocy dekretu z 1950 roku wydanego przez władze Polski Ludowej. Odrodzenie przyszło w 1989 roku.

2021-12-02

Grypa, krztusiec czy AIDS nie zniknęły wraz z pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2. Choroby zakaźne wymagają stałego nadzoru epidemiologicznego, w którym kluczowe znaczenie ma diagnostyka wykorzystująca nowoczesne metody molekularne. Ważne są też działania zapobiegające transmisji zakażeń, w tym szczepienia ochronne.

2021-12-01

Wystartował plebiscyt „Lekarz z empatii”. Plebiscyt ma za zadanie uhonorować lekarki i lekarzy, którzy w swojej codziennej niełatwej i odpowiedzialnej pracy wyróżniają się pełną empatii postawą, wierzą w terapeutyczny sens dialogu z pacjentem i w to, że często empatyczny lekarz sam może być lekiem. Laureatów poznamy na wiosnę 2022 roku, a wyłoni ich Kapituła Plebiscytu, w której skład wchodzą przedstawiciele wiodących organizacji pacjenckich oraz mediów. Kandydatów do tytułu może za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.lekarzzempatii.pl zgłosić każdy, kto będąc pacjentem, otrzymał od lekarza nie tylko fachową pomoc, ale też coś więcej: gotowość wysłuchania i cierpliwego wytłumaczenia celu oraz przebiegu podejmowanego leczenia. Z okazji inauguracji plebiscytu przeprowadzono badanie na temat znaczenia relacji lekarz – pacjent, a analiza wyników pozwoliła określić 4 kluczowe wskaźniki empatii.

 

2021-12-01

W maju br. zaczęło obowiązywać rozporządzenie UE 2017/745  w sprawie wyrobów medycznych (MDR), które nałożyło na dystrybutorów, importerów i producentów wyrobów medycznych nowe obowiązki. Cały czas natomiast trwają prace nad wdrożeniem do polskiego prawa nowej ustawy o wyrobach medycznych, która jest niezbędna, aby rozporządzenie MDR mogło być prawidłowo stosowane w naszym kraju. Pierwsze czytanie projektu znajduje się w porządku dziennym
43. posiedzenia Sejmu. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zawiera zapisy, które będą miały negatywny wpływ na wiele grup uczestników systemu ochrony zdrowia, tj. pacjentów, szpitale, lekarzy, farmaceutów, techników dentystycznych, protetyków, podologów oraz przedsiębiorców zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi.

2021-11-30

7 na 10 chorych na miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) w III stopniu klinicznego zaawansowania, jest leczonych niezgodnie z polskimi i międzynarodowymi wytycznymi. Brak zastosowania standardów terapeutycznych przez lekarzy, czyli jednoczasowej radiochemioterapii, zamyka  pacjentom drogę do leczenia konsolidującego immunoterapią, która jest w Polsce refundowana i w istotnym stopniu wydłuża przeżycie chorych. Zdaniem autorów raportu „Jednoczasowa radiochemioterapia w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego, nieoperacyjnego raka płuca” niezbędne jest wprowadzenie zmian systemowych.

Copyright © Medyk sp. z o.o