2022-07-22 Artykuł

Produkcja woskowiny jest normalną funkcją ochronną i higieniczną w przewodzie słuchowym człowieka. Pewna ilość woskowiny jest uważana za fizjologiczną. Częstą przyczyną zablokowania woskowiny jest użycie patyczków kosmetycznych w celu czyszczenia kanału słuchowego. Patyczkiem kosmetycznym można delikatnie oczyścić tylko ucho zewnętrzne (nie kanał słuchowy) jedynie z woskowiny, która już wydostała się z kanału. Patyczek kosmetyczny nie usuwa wosku, ale przesuwa go i wpycha głębiej.

Dostępnych jest wiele różnych płynów czyszczących. Preparaty na bazie oleju zmiękczają woskowinę, ułatwiając czyszczenie. Środki powierzchniowo czynne (surfaktanty) emulgują zanieczyszczenia, rozbijają je i usuwają.

Głównym zadaniem preparatów olejowych jest nawilżenie kanału słuchowego oraz zmiękczanie korka woskowinowego. Ponadto w okresie letnim, kiedy panuje podwyższona temperatura oraz kiedy częściej zażywamy kąpieli wodnych, ułatwiają usunięcie wody z przewodu słuchowego po skończonej kąpieli. Dodatkowo zaaplikowane przed kąpielą powodują mniejszą migrację wody w głąb przewodu słuchowego. Ich mechanizm działania polega na zmniejszaniu nadmiernej produkcji woskowiny przez gruczoły w kanale słuchowym. Środki na bazie olejów są bezpieczne dla organizmu i nadają się do długotrwałego stosowania, również profilaktycznego, aby utrzymać odpowiednie natłuszczenie kanału słuchowego. Przeważnie mogą być również stosowane u małych dzieci.

Copyright © Medyk sp. z o.o