2022-06-24 Aktualności

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy po raz kolejny ogłasza konkurs „Samorządowy Lider”. Skierowany jest on do samorządów z całej Polski, które najbardziej angażowały się w realizację projektów zdrowotnych w zakresie profilaktyki grypy i COVID w sezonie 2021/2022. Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać zgłoszenia do konkursu do 31 lipca 2022 roku.

reklama GP_bezplatna
2022-06-14 Aktualności

Sepsa to jeden z największych problemów XX w. Według aktualnych wyników badań epidemiologicznych rocznie na świecie zapada na nią 48,8 mln osób, a śmierć w jej wyniku ponosi 11 mln osób. Szybkie diagnozowanie pacjentów z sepsą jest obecnie kwestią priorytetową. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kübler podczas XXXIII Konferencji „Postępy w Anestezjologii i Intensywnej Terapii” oraz IV Kongresu „Pokonać Sepsę” zaapelował do Ministerstwa Zdrowia w sprawie konieczności powołania Zespołu Ekspertów ds. Przeciwdziałania Sepsie. Głównym założeniem jego działalności byłoby podniesienie skuteczności rozpoznawania i poprawy wyników leczenia sepsy. 

2022-06-09 Aktualności

Otyłość się leczy a nie odchudza!

3. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”

Rozpoczęła się 3. edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Jej celem jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość to choroba, którą można i należy leczyć. Brak rozumienia otyłości jako choroby przekłada się na przekonanie, że jest ona świadomym wyborem chorego i efektem jego słabej woli czy niewłaściwego stylu życia, co jest krzywdzące dla tej grupy chorych. Tymczasem szczera rozmowa z lekarzem może być punktem zwrotnym w długim i często nieefektywnym procesie prób redukcji masy ciała i powrotu do zdrowia. Zdarza się, że chorzy bardzo często nie wiedzą, czego mogą oczekiwać od przedstawicieli systemu ochrony zdrowia, spotykają się też z niezrozumieniem, a nawet stygmatyzacją również w tym środowisku. W odpowiedzi na te potrzeby, z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości powstaje „Karta praw chorego na otyłość”, która jest próbą usystematyzowania aktualnego statusu chorego na otyłość w polskim systemie ochrony zdrowia.

2022-06-07 Aktualności

7 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Zespołu Tourette'a. Z tej okazji w tym roku w Galerii Stalowa w Warszawie otworzony zostanie wernisaż prac Wojtka Górskiego „Twarze Tourette'a”. Autor prac od lat zmaga się z tą chorobą. Nie uniemożliwiło mu to jednak realizacji życiowej pasji, jaką jest sztuka. Pacjenci z zespołem Tourette'a każdego dnia mierzą się ze stygmatyzacją, którą jaką niesie za sobą ta choroba. Dotyczy ona ok. 1% światowej populacji. To zaburzenie neurorozwojowe, charakteryzujące się występowaniem licznych tików ruchowych i głosowych. Objawiają się one gwałtownymi ruchami i niekontrolowanymi dźwiękami.

2022-06-03 Aktualności

Obraz niewydolności serca w Polsce jest poważny. Rewolucja w schemacie terapii niewydolności serca i ostatnie decyzje refundacyjne ministra zdrowia sprawiają jednak, że możemy zaproponować naszym chorym w Polsce rozwiązania realnie poprawiające ich stan, długość i jakość życia. Stawiamy na współpracę, bo tylko tak możemy poprawić los osób dotkniętych niewydolnością serca w Polsce – uznali eksperci Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i liderzy organizacji pacjentów podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji obchodów Dnia Świadomości Niewydolności Serca 2022, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Łodzi.

2022-06-02 Aktualności

Samorząd lekarski przedstawia konkretne oczekiwania w związku z wyrażoną przez ministra Zdrowia wolą rozwiązania problemów z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym (PES). Standaryzacja pytań i zwolnienie z ustnej części PES dla lekarzy, którzy uzyskali ocenę co najmniej dobrą z części pisemnej – to propozycje rozwiązań wskazane przez prezesa NRL Łukasza Jankowskiego w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego (30 maja):

2022-05-26 Aktualności

Szacuje się, że ponad 70% decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. Trafna diagnoza, podjęta na podstawie poprawnie wykonanych badań laboratoryjnych, w znaczący sposób wpływa na postawienie właściwej diagnozy i dobór leków. Ważną rolę w tym procesie odgrywa diagnostyka genetyczna. 27 maja obchodzimy Światowy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. 27 maja to nieprzypadkowa data, gdyż w tym dniu w 1961 r. Heinrich J. Matthae i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii.

2022-05-24 Aktualności

Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną. Tylko w Polsce na cukrzycę choruje nawet 3 mln osób, z których nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę. Innowacyjne technologie przyczyniają się do poprawienia komfortu życia diabetyków. Ośrodki akademickie, wielkie koncerny, ale i start-upy pracują nad rozwiązaniami, które z jednej strony wspomogą profilaktykę, z drugiej zaś ułatwią czy nawet umożliwią leczenie. Oto przegląd najciekawszych rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować walkę z cukrzycą.

2022-05-20 Aktualności

Przeprowadzone do tej pory badania udowodniły związek nadwagi i otyłości z ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory, w tym raka jelita grubego. W badaniu opublikowanym w JAMA Oncology sprawdzono, czy na ryzyko rozwoju raka jelita grubego wpływa czas trwania otyłości.

2022-05-19 Aktualności

Według raportu przeprowadzonego przez firmę Pratia, dotyczącego świadomości Polaków na temat badań klinicznych, aż 70% osób uważa, że badania kliniczne dają nadzieję na wyleczenie problemów zdrowotnych, dla których medycyna obecnie nie znajduje rozwiązań. Odpowiedź taka nie dziwi, patrząc na liczbę rejestrowanych na całym świecie badań klinicznych oraz na obszary terapeutyczne, w których są one prowadzone. W 2021 r. na całym świecie otworzono 5,5 tys. nowych badań, z czego aż 37% dotyczyło onkologii.

2022-05-17 Aktualności

Zanieczyszczenie powietrza jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia na świecie, obciąża płuca i układ krwionośny. Liczba przedwczesnych zgonów będących jego wynikiem sięgnęła na świecie 8 mln w 2018 r., a jednym z najbardziej zagrożonych w Europie regionów jest Polska, w której znajduje się wiele najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. W walce o czystsze powietrze jednym z zaleceń WHO jest tworzenie terenów zielonych.

2022-05-11 Aktualności

Nastoletni pacjenci cierpiący na ciężką postać atopowego zapalenia skóry (AZS) wciąż czekają na dostęp do skutecznego leczenia. Na projekcie majowej listy leków refundowanych nadal nie ma dupilumabu, który mógłby ulżyć ich cierpieniu. To kolejne miesiące życia z bólem i niewyobrażalnym świądem, którego można uniknąć – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. Lek ten pacjenci mają już finansowany ze środków publicznych.

2022-05-06 Aktualności

Rak jajnika z powodu braku metod wczesnego wykrywania oraz specyficznych wczesnych objawów jest nazywany cichym i podstępnym zabójcą. Dlatego tak ważna jest czujność onkologiczna, szczególnie wśród kobiet znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Tylko w 2019 roku liczba zachorowań na raka jajnika w Polsce wyniosła 3710, z czego zmarło aż 2777 kobiet. Od wielu lat współczynnik zachorowalność/umieralność nie ulega istotnej poprawie, choć nadzieję na zmianę daje wyraźne wydłużenie czasu przeżywalności, dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii.

2022-05-05 Aktualności

Kolonoskopia to nie kosmos

Kampania edukacyjno-profilaktyczna

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer, IARC), działająca w strukturach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podaje, że rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym typem nowotworu na świecie. Każdego roku blisko milion osób umiera z powodu tego nowotworu, co stawia go na drugim miejscu pod względem onkologicznych przyczyn śmierci.

IV edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier – wyłącz raka!” odbywa się w tym roku pod hasłem „Kolonoskopia to nie kosmos”. Organizatorzy stawiają sobie za cel edukację w zakresie profilaktyki raka jelita grubego oraz przekonanie Polaków do wykonania badań profilaktycznych.

2022-04-29 Aktualności

Dzieci chorują na grypę trzy razy częściej, niż dorośli i są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby, jak też na rozwój powikłań pogrypowych. Warto zwrócić uwagę, że okresem wzmożonej zachorowalności na grypę jest wiosna. Jak pokazują najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: od 8 do 15 kwietnia 2022 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 120 649 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Tak wysoki wskaźnik zachorowalności pokazuje, jak ważne są szczepienia przeciwko grypie. Niestety, jak wykazują szacunki Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w grupie wiekowej 0–4 zaszczepionych zostało jedynie 2,8% dzieci, natomiast w grupie wiekowej 5–14 około 2,6%.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o