2022-05-05 Aktualności

Kolonoskopia to nie kosmos

Kampania edukacyjno-profilaktyczna

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer, IARC), działająca w strukturach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podaje, że rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym typem nowotworu na świecie. Każdego roku blisko milion osób umiera z powodu tego nowotworu, co stawia go na drugim miejscu pod względem onkologicznych przyczyn śmierci.

IV edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier – wyłącz raka!” odbywa się w tym roku pod hasłem „Kolonoskopia to nie kosmos”. Organizatorzy stawiają sobie za cel edukację w zakresie profilaktyki raka jelita grubego oraz przekonanie Polaków do wykonania badań profilaktycznych.

Na podstawie przeprowadzonej analizy trendu szacuje się, że w latach 2020-2040 nastąpi globalny wzrost zachorowań na raka jelita grubego o 56%, przekraczając 3 mln nowych przypadków rocznie. W konsekwencji spodziewana jest również wyższa o 69% śmiertelność z powodu tego nowotworu, sięgająca około 1,6 mln zgonów rocznie. Jak wskazują prognozy, iż większość tego wzrostu nastąpi w krajach o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego.

Według Digestive Cancers Europe (DiCE), ośmiu na stu Europejczyków może zachorować na raka jelita grubego w ciągu swojego życia. Obecnie jest on drugim u kobiet i trzecim u mężczyzn co do częstości występowania nowotworem w Europie.

W Polsce rak jelita grubego jest także drugim pod względem częstości zachorowań nowotworem złośliwym u kobiet i trzecim u mężczyzn – rocznie diagnozowany jest u ponad 19 tys. pacjentów. Każdego roku  jest on przyczyną śmierci ponad 12 tys. osób. Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce prognozuje, że w 2030 r. liczba nowych przypadków tej choroby w naszym kraju może się zwiększyć do 28 tys. rocznie.

 

Kolonoskopia –  najlepsza metoda profilaktyki raka jelita grubego

Kolonoskopia to badanie, które łączy w sobie jednocześnie elementy diagnostyki i pozwala na usuwanie polipów, które z czasem mogą ulec zezłośliwieniu. Umożliwia też rozpoznanie różnych schorzeń jelita grubego, kontrolę leczenia i wykonywania zabiegów w wielu chorobach gastrologicznych. Daje możliwość rozpoznania, a co najważniejsze – szansę na całkowite wyleczenie zmian nowotworowych na wczesnym etapie choroby.  W trakcie kolonoskopii istnieje także możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego. Badanie przeprowadzane jest obecnie z użyciem nowoczesnego, precyzyjnego i zaawansowanego technicznie endoskopu.

Skończone 50 lat to wystarczający powód, by profilaktycznie poddać się kolonoskopii będącej standardem w wykrywaniu polipów, zmian przednowotworowych i nowotworów. Badanie służy wychwyceniu choroby, jeszcze zanim pojawią się jej objawy. Narosło jednak wokół kolonoskopii wiele mitów, w konsekwencji czego większość społeczeństwa ma własne, często mylne wyobrażenie na temat przebiegu tego badania. Życzyłbym sobie tego, by podejście Polaków do kolonoskopii zmieniło się – by w ich świadomości kolonoskopia była badaniem, dzięki któremu pacjent upewnia się, że jest zdrowy, a nie dowiaduje się, że coś mu dolega. Profilaktyczne kolonoskopie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60– 90% Naprawdę warto się badać, to procentuje – przekonuje prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, Konsultant Krajowy w dziedzinie Gastroenterologii, Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Klinika Gastroenterologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego. 

 

O kampanii

W tegorocznej edycji kampanii organizatorzy podkreślają szczególną rolę profilaktyki w odniesieniu do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zwracają uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o pierwszych symptomach choroby. Komunikacja kampanii kierowana jest szczególnie do osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na: wiek powyżej 50 lat, obciążenia genetyczne, wystąpienie raka jelita grubego u rodziców lub rodzeństwa, nieprawidłową dietę, niską aktywność fizyczną, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. Tegoroczne hasło „Kolonoskopia to nie kosmos” zwraca uwagę na fakt, że badanie kolonoskopowe nie jest czymś tajemniczym, poza naszym zasięgiem, ale wręcz przeciwnie – to nowoczesne, bezpieczne badanie, które jest najdoskonalszą metodą profilaktyki raka jelita grubego.

W ramach kampanii zaplanowano m.in. film edukacyjny Z Motyką na raka… czyli kolonoskopia w pytaniach i odpowiedziach” z udziałem popularnego artysty kabaretowego Roberta Motyki oraz prof. dr. hab. n. med. Michała Kamińskiego, Kierownika Zakładu Profilaktyki Nowotworów oraz Pracowni Endoskopii Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego. 

W dniach od 9 maja do 9 czerwca 2022 r. będzie działała specjalna platforma teleinformatyczna, Wirtualna Poradnia Profilaktyki Raka Jelita Grubego Servier,umożliwiająca skorzystanie z bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz konsultacji medycznych w formie teleporady, czatu lub wideoczatu. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem infolinii Telemedico, dostępnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 pod numerem +48 22 307 49 94.

Materiały edukacyjne: Kolonoskopia w pytaniach i odpowiedziach, Kolonoskopia – badanie, które może uratować życie, Wizualizacja jelita grubego wraz opisem dostępne dla wszystkich na stronie www.wylaczraka.pl. Można też wygrać grę planszową "Kolonoskopia to nie kosmos" w konkursach organizowanych na profil FB kampanii www.facebook.com/wylaczraka.

Patronat merytoryczny nad IV edycją kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier – wyłącz raka” objął Konsultant Krajowy ds. Onkologii Klinicznej,  Polska Unia Onkologii oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Partnerami kampanii zostali: Fundacja Europa Colon Polska, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Alivia Onkofundacja oraz Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!.

Więcej informacji: www.wylaczraka.pl i facebook.com/wylaczraka

 

Copyright © Medyk sp. z o.o