2019-04-26 ARTYKUŁ
Zapalenie zatok przynosowych to choroba błony śluzowej zatok współistniejąca zawsze z zapaleniem błony śluzowej nosa i zaliczana do chorób górnych dróg oddechowych. Etiologia może obejmować podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Zapalenie zatok przynosowych stanowi powszechny problem kliniczny, jak i epidemiologiczny, będąc jednocześnie drugą, najczęstszą przyczyną zgłaszania się chorych do lekarza. Do najczęstszych objawów zalicza się m.in.: wydzielinę z nosa, zatkany nos, bóle głowy, ucisk w obrębie twarzy, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, czy też zaburzenia węchu. Diagnostyka oprócz badania podmiotowego i przedmiotowego obejmuje również badanie obrazowe, takie jak zdjęcie rentgenowskie (RTG), tomografię komputerową (TK) oraz rezonans magnetyczny (MR). Prawidłowa i szybka diagnostyka umożliwia skuteczne leczenie.
reklama GP_bezplatna
2019-04-24 ARTYKUŁ

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) to urządzenia zasilane bateryjnie, które dostarczają nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne w aerozolu. E-papierosy naśladują palenie, jednak w czasie ich używania nie dochodzi do spalania żadnej substancji, w wyniku czego użytkownik wdycha aerozol zamiast dymu. Popularność elektronicznych papierosów systematycznie rośnie. Dzieje się tak, mimo że budzą one wiele kontrowersji. Nie ma bowiem w pełni jednoznacznych danych potwierdzających korzyści bądź straty wynikające z ich używania. Zwolennicy e-papierosów argumentują, że mogą być one skutecznym narzędziem w walce z paleniem, gdyż dotychczasowe badania wskazują na mniejszą szkodliwość ich stosowania w porównaniu do tradycyjnych papierosów. Z drugiej strony łatwa dostępność i szerokie rozpowszechnienie e-papierosów mogą być powodem, dla których niepalący, a w szczególności młodzież i młodzi dorośli, popadają w nałóg. W Polsce coraz więcej osób używa elektronicznych papierosów, często nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, które za sobą niosą. Stwarza to duże wyzwanie dla lekarzy, w tym zwłaszcza dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą mieć świadomość, którym spośród ich pacjentów – zgodnie z metodą „mniejszego zła” – korzystanie z e-papierosów może przynieść korzyści zdrowotne i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby tytoniozależne. Rzecz jasna, najlepszym rozwiązaniem jest jednak przekonywanie każdego pacjenta do całkowitego rzucenia palenia, a osoby niepalące, by nie rozpoczynały palenia.

2019-03-04 ARTYKUŁ
Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym o wielu miejscach działania i wielu molekularnych oddziaływaniach. Fizjologicznie metformina działa bezpośrednio lub pośrednio, zmniejszając wątrobową produkcję glukozy, podwyższając spalanie glukozy i kwasów tłuszczowych. Na poziomie molekularnym metformina hamuje mitochondrialny kompleks I łańcucha oddechowego, co może tłumaczyć jej zdolność do aktywowania komórkowego sensora energetycznego, kinazy białkowej zależnej od AMP (AMPK). Aktywacja AMPK podwyższa wrażliwość na insulinę oraz redukuje reakcje anaboliczne, jak lipogenezę i glukoneogenezę. Blokadę przez metforminę mitochondrialnego kompleksu I, zatem redukcję oddychania komórkowego, uważa się za istotną w podwyższeniu wrażliwości na radioterapię dla szeregu nowotworów, jak rak jelita grubego, rak płuc, rak piersi. W badaniach epidemiologicznych wykazano obniżoną śmiertelność pacjentów nowotworowych leczonych metforminą.
2018-12-28 ARTYKUŁ
Choroby przenoszone drogą płciową stanowią poważny problem społeczny, a zakażenia układu moczowego należą do najczęstszych. W ich terapii niezbędne jest stosowanie antybiotyków. W obliczu narastającej oporności bakterii istotny jest wybór leku. Aby leczenie było skuteczne, musi być prowadzone zgodnie z aktualnymi standardami.
2018-08-10 ARTYKUŁ
Inhibitory konwertazy angiotensyny I (ACEI) hamują działanie enzymu (ACE) przekształcającego angiotensynę I, posiadającą niewielkie działanie biologiczne, w bardzo mocno oddziałującą na organizm angiotensynę II. Dzięki silnemu, wielokierunkowemu i często niekorzystnemu działaniu angiotensyny II na organizm człowieka, hamowanie jej produkcji za pomocą ACEI, pierwotnie wynalezionych dla potrzeb leczenia pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, wykroczyło znacznie poza obszar kardiologii. Przez prawie 40 lat stosowania w farmakoterapii przeprowadzono wiele badań klinicznych z ich udziałem, w tym badań określających działania niepożądane. Można je więc uznać za leki dobrze poznane i przebadane. Należy oczywiście zachować ostrożność przy stosowaniu leków z tej grupy, mając na uwadze najczęściej występujące efekty uboczne: zawroty i bóle głowy, parestezje, zaburzenia widzenia, szumy uszne, niedociśnienie tętnicze, suchy, nieproduktywny kaszel, duszność, ból brzucha i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego. Należy odpowiednio reagować przy wystąpieniu działań niepożądanych, najczęściej redukując dawkę leku lub zamieniając na inny lek hipotensyjny.
2018-08-09 ARTYKUŁ
Zaburzenia snu należą do najczęstszych problemów zdrowotnych. Spośród nich bezsenność stanowi zazwyczaj powód szukania pomocy u lekarza. Bardzo ważny jest szczegółowy wywiad zebrany od pacjenta, który pomaga ustalić, z jakim typem zaburzeń snu mamy do czynienia i jaka może być przyczyna problemów pacjenta. W diagnostyce bezsenności istotne jest wykluczenie innych zaburzeń psychicznych. W terapii bezsenności zaleca się metody niefarmakologiczne. Do leczenia farmakologicznego zarejestrowane są pochodne benzodiazepiny i niebenzodiazepinowe leki nasenne. Warto pamiętać o konieczności krótkotrwałego stosowania tych leków ze względu na potencjał uzależniający. W praktyce klinicznej w przypadku bezsenności wykorzystuje się również leki z innych grup, m.in. leki przeciwdepresyjne. Dobierając lek dla konkretnego pacjenta należy uwzględnić specyficzny dla danej substancji profil działania, interakcje oraz działania niepożądane.
2018-08-06 ARTYKUŁ
W pracy przedstawiamy i dyskutujemy nad doniesieniami dotyczącymi powiązań pomiędzy najczęściej stosowanymi w praktyce klinicznej lekami przeciwcukrzycowymi a występowaniem nowotworów złośliwych, w tym w populacji w Polsce. Metformina przedstawia się jako preparat, który ma ochraniający wpływ na występowanie raka zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym z insuliną i innymi lekami doustnymi. Natomiast doniesienia na temat wpływu innych leków przeciwcukrzycowych są niejednokrotnie sprzeczne. Jak z nich wynika, leki te mogą mieć wpływ – jeśli nie realny, to potencjalny – na rozwój nowotworów. Jednak doniesienia te wymagają dalszych badań, gdyż są zbyt skąpe. U chorych z cukrzycą typu 2 leczenie skojarzone insuliną z metforminą, inhibitorem SGLT2 i agonistą receptora GLP-1, jeżeli nie ma przeciwwskazań lub nietolerancji, jest optymalnym wyborem. Insulinę stosujemy u chorych z cukrzycą typu 2, gdy jest to konieczne, ale dawki powinny być najniższe, o ile jest to możliwe.
2018-07-06 ARTYKUŁ
Włóknienie wątroby występuje u 5% populacji ludzkiej. Pośród licznych terapii najważniejszym elementem leczenia jest usunięcie czynnika wywołującego. W leczeniu stosuje się także glikokortykosteroidy, interleukinę 10, kolchicynę i interferony. Swoje miejsce w terapii ma również rosiglitazon, który hamuje aktywację komórek gwiaździstych. Obecnie podejmuje się też próby przeszczepiania komórek wątroby lub posiadających ich charakterystykę komórek nabłonkowych pochodzących z owodni.
2018-07-04 ARTYKUŁ
W pracy próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy w obecnych czasach potrafimy skutecznie i bezpiecznie leczyć ból ostry. Przedstawiono standard organizacyjny opieki zdrowotnej w dziedzinie świadczeń zdrowotnych z zakresu rozpoznania, leczenia oraz monitorowania bólu. Zaprezentowano zalety terapii skojarzonej wynikające z dodania koanalgetyku. Ponadto scharakteryzowano wybrane leki stosowane w leczeniu bólu ostrego oraz omówiono najczęściej popełniane błędy w terapii przeciwbólowej.
2018-03-02 ARTYKUŁ
Artykuł traktuje o podstawach prawnych procesu kontroli, przedmiocie kontroli, osobie poddanej kontroli i kontrolującym. Omówiono temat podejmowanych czynności kontrolnych oraz kwestie związane z zakończeniem postępowania. Opisano obszary działalności świadczeniodawcy najczęściej kontrolowane przez NFZ. Przedstawiono najczęstsze uchybienia wskazywane przez kontrolerów NFZ, najczęstsze nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Ponadto przedstawiono charakter kontroli NFZ, które odbyły się w 2017 r. oraz prognozę na najbliższe lata.
2018-03-01 ARTYKUŁ
Z danych epidemiologicznych wynika, że stosowanie paracetamolu w okresie ciąży jest zjawiskiem powszechnym, chociaż odległe konsekwencje terapii dla potomstwa są nadal słabo poznane. Przedstawiona publikacja stanowi kompleksową analizę tego problemu i odpowiada na wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa stosowania paracetamolu na wczesnych etapach rozwoju układu nerwowego. Omówiono w niej najnowsze badania oceniające wpływ ekspozycji na paracetamol w okresie ciąży oraz we wczesnym okresie postnatalnym na funkcje psychomotoryczne i behawior potomstwa.
2018-02-28 ARTYKUŁ
Bezsenność jest częstym problemem zgłaszanym przez pacjentów w codziennej praktyce lekarskiej oraz farmaceutycznej. Obecnie niebenzodiazepinowe leki nasenne są najczęściej przepisywaną grupą leków w leczeniu bezsenności. Działania niepożądane tej grupy występują rzadko i obejmują zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Celem tej pracy było przedstawienie informacji na temat paradoksalnych reakcji po zastosowaniu niebenzodiazepinowych leków nasennych.
2018-02-27 ARTYKUŁ
Czarnuszka siewna (Nigella sativa) od wielu lat jest tradycyjnie wykorzystywana jako środek spożywczy i roślina lecznicza. Właściwości terapeutyczne czarnuszki są plejotropowe, związane przede wszystkim z obecnością tymochinonu i oleju. Olej z nasion czarnuszki działa nawilżająco i przeciwzapalnie w atopowym zapaleniu skóry, podczas gdy tymochinon i całe ekstrakty z Nigella sativa wykazują aktywność przeciwzapalną, antyoksydacyjną, przeciwnowotworową i przeciwdrobnoustrojową.
2017-12-11 ARTYKUŁ
Praca zawiera praktyczne wskazówki dla lekarza, który chciałby przeprowadzić badanie kliniczne w swoim gabinecie. Jest rodzajem kompendium dla głównego badacza, zawierającym wszelkie aspekty związane z prawidłowym przebiegiem takiego badania.
2017-08-10 ARTYKUŁ

Urazy głowy są szerokim terminem, poza urazami mózgu obejmują urazy czaszki. Lepszym terminem, który dotyczy jedynie urazu mózgu, jest urazowe uszkodzenie mózgu (TBI – traumatic brain injury). TBI często określa się mianem „cichej epidemii”. Szacuje się, że w Europie każdego roku z powodu jakieś formy TBI cierpi 2,5 mln osób. Głównym zadaniem zdrowia publicznego jest ciągłe monitorowanie urazów głowy w celu wprowadzenia metod prewencyjnych, które pozwolą zmniejszyć liczbę tych urazów. Leczenie urazów mózgu obejmuje postępowanie operacyjne i zachowawcze.

Copyright © Medyk sp. z o.o