2021-08-02 Aktualności

Krótszy czas powrotu do zdrowia, lepsze rokowania, mniej powikłań – to tylko wybrane korzyści, które niesie ze sobą wdrożenie leczenia żywieniowego do procesu terapii. Żywienie kliniczne to procedura refundowana przez NFZ, która powinna być standardem w każdym szpitalu. Niestety, wielu chorych wciąż nie może z niej skorzystać. Program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia klinicznego” ma na celu promocję żywienia klinicznego i przełamywanie barier, z którymi mierzą się polskie szpitale.

 

reklama GP_bezplatna
2021-07-30 Aktualności

Fakty i mity o leczeniu biologicznym

Koalicja „Recepta na przyszłość”.

Wprowadzenie leczenia biologicznego stanowiło istotny przełom w leczeniu wielu schorzeń, w tym chorób autoimmunologicznych. W Unii Europejskiej odsetek pacjentów leczonych lekami biologicznymi osiąga ok. 25-30%, w Polsce to zaledwie 1-3%. Z jednej strony wynika to z ograniczeń systemowych, w tym wymogów programów terapeutycznych, w ramach których refundowane są terapie biologiczne. Z drugiej strony problemem jest ograniczone zaufanie części pacjentów i lekarzy do  terapii, wokół której wciąż krąży wiele mitów. Dlatego w czerwcu 2021 r. zawiązała się Koalicja „Recepta na przyszłość”. Jej celem jest poprawa dostępności terapii biologicznych w trzech obszarach terapeutycznych: dermatologii, gastroenterologii i reumatologii. W ramach misji edukacyjnej realizowanej przez Koalicję, prof. dr hab. n. med. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologii CSK MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, jeden z członków Koalicji, wyjaśnia najczęstsze mity na temat leczenia biologicznego, z którymi spotyka się w rozmowach z pacjentami. 

2021-07-29 Aktualności

System refundacyjny wyrobów medycznych powstał w 2011 r. i obejmuje wiele sprawdzonych rozwiązań wykorzystywanych również w innych krajach, ale w kilku miejscach zupełnie nie przystaje do obecnego kształtu rynku. Jednym z nich jest obszar opatrunków specjalistycznych, w którym pacjenci cierpiący na rany przewlekłe mogą być ze względów finansowych zmuszeni do korzystania z najtańszych, często przestarzałych rozwiązań lub są w ogóle pozbawieni wsparcia państwa, co w skrajnych przypadkach może skończyć się amputacją kończyny. Obecny system refundacji wyrobów medycznych jest opary na tzw. grupach limitowych. Limit refundacyjny, a więc kwota, do której państwo dofinansowuje pacjentowi zakup danego produktu, jest wyliczana w każdej grupie za pomocą skomplikowanego algorytmu. Cenę powyżej limitu pokrywa w 100% pacjent.

2021-07-28 Aktualności

Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C, zakażonych jest 150 tys. osób. Spośród nich tylko 14% jest świadoma choroby, co oznacza, że aż 120 tys. żyje z „cichym zabójcą”.Tegoroczny  Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby obchodzony jest pod hasłem „Zapalenie wątroby nie może czekać.” Na świecie ponad 1,4 mln ludzi zmaga się z tym schorzeniem. W Polsce od lat na WZW B są prowadzone szczepienia. Natomiast na Na WZW C szczepionki nadal nie opracowano, ale wczesne wykrycie choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Obecnie problem tkwi  w diagnostyce.

2021-07-26 Aktualności

XXV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

22.09-02.10.2021 online „Serce nie zaczeka”

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaprosza do udziału w jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbędzie się w formule online. Wydarzenie przebiegać będzie w dwóch turach. W dniach 22-25 września 2021 r. oprócz głównych obchodów jubileuszu transmitowane będą sesje dydaktyczne i naukowe, natomiast w drugiej, która potrwa do 2 października, zaplanowano sesje Asocjacji i Sekcji PTK. Motywem przewodnim XXV Kongresu PTK będzie hasło „Kardiologia nadal najwyższym priorytetem”, zaś jego mottem „Serce nie zaczeka”. "Gabinet Prywatny" jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Informacje i rejestracja: kongres2021.ptkardio.pl

 

 

 

 

 

 

 

2021-07-16 Aktualności

Jak pokazują dane Narodowego Funduszu Zdrowia, wzrok Polaków pogarsza się w bardzo szybkim tempie. Spada nie tylko liczba zabiegów przywracających sprawne i ostre widzenie, ale także liczba zdiagnozowanych u pacjentów przypadków. W 2020 r. udało się wykryć niespełna 76 500 przypadków zaćmy u pacjentów powyżej 70. r.ż. Dwa lata wcześniej (dane za rok 2018) było ich aż 121 200. Wpływ na ten stan ma przede wszystkim pandemia i obawa pacjentów przed zakażeniem COVID 19 w gabinecie okulistycznym. Aby nakłonić pacjentów do powrotu do gabinetów okulistycznych, regularnych badań i troski o wzrok, a także do stawiania się na umówione już zabiegi na zaćmę, Polskie Towarzystwo Okulistyczne zainicjowało kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. 

2021-07-15 Aktualności

Status PIB to dla NIZP PZH dowód uznania dla ponad stu lat naszego aktywnego udziału w budowaniu systemu zdrowia publicznego w Polsce – podkreśla dyrektor Instytutu dr hab. Grzegorz Juszczyk. – To również kolejny, po połączeniu z Instytutem Żywności i Żywienia, krok w naszym rozwoju, dający możliwość kompleksowego prowadzenia i rozbudowy działalności naukowo-badawczej, a także wspierania decyzji dotyczących zdrowia Polaków.

2021-07-14 Aktualności

Globalna skala i dynamika rozwoju otyłości sprawiają, że dziś możemy już mówić o niej jak o pandemii XXI w. Choroba ta dotyka zarówno dorosłych, jak i osoby młode, stając się dla nich poważnym zagrożeniem rozwojowym. Zgodnie z danymi WHO problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10% dzieci i młodzieży na świecie. W Europie aż 7% nastolatków zmaga się z otyłością. W Polsce młodzi ludzie przybierają na wadze najszybciej w Europie. Ponad 18% dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest dotkniętych otyłością. Eksperci alarmują, że za kilka lat co czwarty młody Polak będzie chorował na otyłość! Badania pokazują, że nadmierna masa ciała rodziców aż w 80% przypadków przełoży się na otyłość u dzieci.

2021-07-09 Aktualności

Wszędzie w Europie leczenie pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi jest uważane za korzyść, a nie stratę. W Polsce w zasadzie nic nie jest policzone, a dane z programów lekowych są dziurawe – stwierdziła krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska podczas spotkania eksperckiego, które odbyło się z inicjatywy Stowarzyszenia „3majmy się razem”. Choroby reumatyczne to grupa schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Szacuje się, że na te schorznia choruje ponad 9 mln Polaków. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) dotykają pacjentów w bardzo młodym wieku.

 

2021-07-08 Aktualności

Jest przełom w leczeniu przerzutowego, opornego na kastrację raka gruczołu krokowego. Badania dowodzą, że terapia 177Lu-PSMA-617, opracowana przez firmę Novartis, znacząco poprawia czas przeżycia całkowitego (OS) i czas wolny od progresji radiologicznej (rPFS). Badania potwierdziły, że stosując 177Lu-PSMA-617 wraz z najlepszą terapią standardową, ryzyko zgonu spada aż o 38%. W przypadku opornego na kastrację raka prostaty (CRPC) guz wykazuje oznaki wzrostu, takie jak rosnące stężenie antygenu gruczołu krokowego (PSA), pomimo stosowania terapii hormonalnej obniżającej poziom testosteronu. W przerzutowym CRPC (mCRPC) guz rozprzestrzenia się na inne części ciała, na przykład na sąsiednie organy lub kości, i nie reaguje na leczenie hormonalne. Pięcioletni wskaźnik przeżycia dla pacjentów z mCRPC wynosi ok. 30%. Pomimo postępów w leczeniu raka prostaty, nadal istnieje duże zapotrzebowanie na nowe terapie celowane, które poprawiłyby wyniki leczenia pacjentów z przerzutowym rakiem prostaty opornym na kastrację.

2021-07-07 Aktualności

Komitet Organizacyjny i Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dziękuje za udział w 46. Zjeździe Psychiatrów Polskich, który odbył się w formule hybrydowej w Szczecinie, w dniach 24-26 czerwca 2021 r. "Gabinet Prywatny" był patronem medialnym tego wydarzenia.

2021-07-07 Aktualności

Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Zapytaj o SM”, prawie 79% osób ze stwardnieniem rozsianym deklaruje, że przygotowuje się do wizyty u specjalisty, m.in. robiąc notatki na temat występujących objawów i sporządzając listę pytań. Jednocześnie blisko 90% ankietowanych osób z SM zdarzyło się nie zadać ważnego pytania na temat przebiegu choroby podczas wizyty u lekarza specjalisty. Powodem jest m.in. dyskomfort związany z poruszaniem krępujących tematów, a także stres wynikający z autorytetu lekarza i postrzeganie pewnych aspektów choroby jako zbyt błahych do rozmowy ze specjalistą. Poprzez prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do osób z SM chcemy pokazać, że warto inicjować partnerski dialog na temat potrzeb i oczekiwań związanych z terapią i radzeniem sobie z chorobą, a otwarta i szczera komunikacja oraz zaangażowanie może przynieść wiele korzyści – deklarują wspólnie inicjatorzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zapytaj o SM”, przedstawiciele Fundacji PTSR, Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i Fundacji SM-Walcz o siebie.

2021-07-07 Aktualności

Satralizumab dopuszczony do stosowania w UE

Lek dla dorosłych i młodzieży z przeciwciałami AQP4-IgG

Komisja Europejska zatwierdziła satralizumab w leczeniu chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych oraz rdzenia kręgowego (ang. neuromyelitis optica spectrum disorders, NMOSD) u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, u których występują przeciwciała przeciwko akwaporynie-4 (AQP4-IgG). Lek może być stosowany w ramach monoterapii lub w połączeniu z terapią immunosupresyjną. Satralizumab podaje się podskórnie co cztery tygodnie, może być stosowany w warunkach domowych, po odpowiednim przeszkoleniu.

2021-07-02 Aktualności

Radioterapia – metoda kojarzona głównie z leczeniem chorych na nowotwory złośliwe – może pomóc również pacjentom z trigeminalgią, czyli neuralgią nerwu trójdzielnego. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pionierem w leczeniu takich pacjentów z wykorzystaniem promieni jonizujących. Radiochirurgia stereotaktyczna, czyli jedna z innowacyjnych technik radioterapii, to propozycja dla chorych na neuralgię nerwu trójdzielnego, którzy nie reagują na leki i – z różnych przyczyn – nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. 

2021-07-01 Aktualności

Pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry nadal pozostają bez dostępu do refundowanej terapii. Jedyny zarejestrowany lek stosowany w najcięższej postaci AZS nie pojawił się na najnowszej (lipcowej) liście refundacyjnej. Jesteśmy rozczarowani. Do ostatniej chwili liczyliśmy, że zgodnie z deklarowaną wolą Ministerstwa, dupilumab znajdzie się na lipcowej liście. Tymczasem chorzy pozbawieni dostępu do efektywnego leczenia skazywani są na kolejne miesiące życia w bólu i cierpieniu. Jedyna możliwa forma pomocy i nadzieja dla chorych z ciężką postacią AZS po raz kolejny staje się dla nich tylko marzeniem. Pacjenci znowu będą budzić się z myślą, że istnieje lek, który pozwoliłby im normalnie żyć, lecz nie mają do niego realnego dostępu. Mimo apelu, pod którym podpisało się ponad 8 tysięcy osób, nasze wołania i prośby nie zostały na ten moment do końca wysłuchane. () – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

Copyright © Medyk sp. z o.o