2021-10-26 Aktualności

Na opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia listopadowej liście refundacyjnej znalazły się nowe, innowacyjne terapie stosowane w chorobach rzadkich. Dostęp do skutecznego leczenia już w pierwszej linii uzyskają m.in. pacjenci chorujący na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL). Najnowsza lista refundacyjna, w której terapie celowane znajdują się także w pierwszej linii leczenia, pokazuje zmieniające się podejście w tym zakresie.

reklama GP_bezplatna
2021-10-22 Aktualności

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że schorzenie to dotyka blisko dwóch miliardów ludzi na świecie. W Polsce, według danych NFZ, nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków. Jak szacują specjaliści, do 2030 r. otyły będzie co trzeci Polak. Negatywny proces przyspiesza – trzykrotnie od lat 80. XX wieku. WHO uznało otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, nazywając ją epidemią, gdyż na świecie co roku z powodów powiązanych z otyłością i nadwagą umiera 2,6 mln ludzi. 

2021-10-22 Aktualności

Cemiplimab od 1 listopada na liście leków refundowanych

Dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry

Od 1 listopada na liście leków refundowanych znajdzie się cemiplimab, pierwsza i jak dotąd jedyna terapia biologiczna dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry, której amerykańska agencja FDA przyznała status terapii przełomowej. Lek ten zalecany jest głównie osobom starszym (powyżej 65. r.ż.), które byli narażeni na dużą ekspozycję słoneczną głównie ze względu na wykonywany zawód (np. rolnicy, sadownicy, leśnicy czy pracownicy budowlani).

2021-10-20 Aktualności

Mastocytoza jest chorobą, którą bardzo trudno zdiagnozować i stanowi wciąż bardzo duże wyzwanie dla lekarzy. Ten nowotwór ma różne postaci, przybiera różne formy i daje różne objawy, a postawienie prawidłowej diagnozy potrafi zająć nawet kilkanaście lat. Pacjent chory na mastocytozę może leczyć się u wielu specjalistów w zależności od objawów. Dlatego tak ważne jest, aby w proces diagnostyczny byli zaangażowani lekarze z wielu dziedzin. Droga do diagnozy często zaczyna się w gabinecie lekarza rodzinnego, który wychwyci zaburzenia funkcjonowania organizmu widoczne w wynikach morfologii krwi obwodowej.

2021-10-20 Aktualności

Wytyczne ESC 2021: terapia CRT

Komentarz prof. Radosława Lenarczyka

Czy po wielu latach analiz ostatecznie terapia CRT-D okazała się lepsza niż terapia CRT-P? Dlaczego rozważając wskazania do terapii ICD, każdorazowo warto rozważyć wskazania do terapii CRT i czy nowe zalecenia ESC kładą większy nacisk na podejmowanie decyzji klinicznych w ścisłej współpracy z pacjentem? Nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w zakresie terapii resynchronizującej komentuje prof. Radosław Lenarczyk z Kliniki Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

2021-10-18 Aktualności

Liczba osób po menopauzie i andropauzie z problemami związanymi z inkontynencją (nietrzymaniem moczu) systematycznie rośnie. Dla osób po 50. r.ż. obu płci jest to zatem ostatni dzwonek, żeby zadbać o prawidłowy stan mięśni dna miednicy. Wejście w ten okres zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu (NTM). U kobiet jest to związane ze zmianami hormonalnymi, w szczególności z obniżeniem poziomu estrogenu, który ma duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania układu moczowo-płciowego, bo odpowiada za utrzymanie właściwej elastyczności mięśni. 

2021-10-15 Aktualności

Zgodnie z definicją Ministerstwa Zdrowia opieka długoterminowa to długookresowa, profesjonalna pielęgnacja i rehabilitacja, a także kontynuacja leczenia farmakologicznego i postępowania dietetycznego w warunkach domowych. Aż 68% pielęgniarek środowiskowych i opieki długoterminowej ma wśród swoich pacjentów osoby niedożywione – wynika z badania przeprowadzonego w ramach Akademii Opieki Długoterminowej. Duża część pielęgniarek nie decyduje się na podjęcie jakiejkolwiek interwencji żywieniowej u swoich podopiecznych. Połowa z nich deklaruje, że przyczyną braku takiej interwencji była niedostateczna wiedza na temat konsekwencji niedożywienia.

2021-10-15 Aktualności

Stały postęp, jaki dokonuje się w onkologii, daje nadzieję chorym kobietom na całym świecie w walce z zaawansowanym rakiem piersi. Dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia może polepszyć ich stan i komfort życia. W Polsce rak piersi stanowi 1/4 przypadków nowotworów u kobiet. Najwięcej zachorowań zostaje zdiagnozowanych u kobiet w przedziale wiekowym 50-64 lata. U ok. 12% chorych może dojść do rozsiewu nowotworu. Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów, a określenie „rak piersi” oznaczać może schorzenia o różnym przebiegu, rokowaniu i odpowiedzi na leczenie.

2021-10-11 Aktualności

Postęp w światowej hematoonkologii jest ogromny. Odchodzimy od standardowej chemioterapii i przechodzimy do terapii celowanych oraz innowacyjnych terapii komórkowych, które wspierają układ odpornościowy i pomagają rozpoznawać oraz zwalczać nieprawidłowe komórki nowotworowe. Żeby jednak skutecznie wykorzystywać zdobycze medycyny i docierać do „momentu” diagnostyki precyzyjnej, musi pojawić się pierwsze ogniwo, jakim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz decyzja samego pacjenta.

2021-10-11 Aktualności

Polecamy wywiad z Joanną Gizą-Gołaszewską, autorką "Diety wegetariańskiej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych oraz w okresie ciąży i laktacji". Książka ukazała się we wrześniu br. nakładem wydawnictwa Medyk.

2021-10-08 Aktualności

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali zrzesza placówki, które zobowiązały się do przestrzegania dziesięciopunktowej deklaracji „Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent”. Do dziś pod deklaracją podpisało się już ponad 40 instytucji, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Zakopanego, Częstochowy, Inowrocławia, Suwałk, Zielonej Góry czy Bydgoszczy. Deklaracja „Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” została przygotowana z uzględnieniem Dyrektywy Rady 2010/32/UE w sprawie wykonania umowy ramowej dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej.

2021-10-05 Aktualności

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku zostali: David Julius i Ardem Patapoutian. Przedstawiamy komentarze ekspertek i ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW. Laureaci realizowali swoje badania w połowie lat 90. w Stanach Zjednoczonych. Przedmiotem ich zainteresowania zostały zmysły, czyli to, co jest nam tak bardzo bliskie. Tym razem nagrodzono odkrycie receptorów, za pomocą których czujemy temperaturę czy ból – powiedział prof. dr hab. n. med. Grzegorz Basak, Katedra i Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych CSK UCK WUM.

2021-10-04 Aktualności

W dniach 4-8 października Plasma Protein Therapeutics Association (PPTA) organizuje 9. doroczny Międzynarodowy Tydzień Świadomości o Osoczu (eng. IPAW – International Plasma Awareness Week). Celem wydarzenia jest rozwijanie świadomości na temat znaczenia osocza oraz potrzeby zwiększenia liczby dawców osocza zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Międzynarodowy Tydzień Świadomości o Osoczu jest także wyrazem podziękowania dla dawców osocza, którzy ratują i poprawiają życie pacjentów stosujących osocze w terapiach. 

2021-10-01 Aktualności

Nowy model organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem z astmą zakłada zmiany na wszystkich poziomach systemu ochrony zdrowia. Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, lidera Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy wraz z autorami raportu pt. "Astma oskrzelowa – nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej", przedstawili rekomendacje systemowych zmian służące poprawie jakości opieki nad pacjentami z astmą.

2021-09-30 Aktualności

Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego o charakterze zapalno-demielizacyjnym. W Polsce choruje na nią ok. 45 tys. osób, najczęściej pojawia się w populacji u tzw. młodych dorosłych, czyli między 20. a 40. r.ż., 70% to kobiety. SM to choroba heterogenna. U każdego pacjenta przebiega inaczej, ale można wyróżnić trzy główne postaci: rzutowo-remisyjną (RRSM), pierwotnie postępującą (PPSM) i wtórnie postępująca (SPMS). Do niedawna terapia nowo zdiagnozowanych pacjentów z SM rozpoczynała się od leków o mniejszej skuteczności. Obecnie na świecie obserwuje się nowy kierunek w leczeniu stwardnienia rozsianego. Coraz częściej w praktyce klinicznej od samego początku terapii stosuje się wysoko efektywne terapie (HET – highly effective treatment).

Copyright © Medyk sp. z o.o