Radiofarmaceutyki są preparatami znakowanymi izotopami promieniotwórczymi, wykorzystywanymi w diagnostyce i terapii oraz kontroli leczenia różnych schorzeń, głównie onkologicznych. Radiofarmaceutyki stosowane w diagnostyce znakowane są w większości przypadków izotopami emitującymi promieniowanie gamma. Do celów leczniczych wykorzystuje się preparaty znakowane izotopami emitującymi promieniowanie beta i alfa. Ten rodzaj promieniowania pozwala na uszkodzenie struktur komórek patologicznych (na przykład nowotworowych) i tym samym na unieszkodliwienie ich.
Początki neurologii sięgają drugiej połowy XIX w. Jako oddzielna dziedzina medycyny została oficjalnie ogłoszona w 1931 r. na pierwszym Międzynarodowym Kongresie Neurologicznym w Bernie. W Polsce w 1905 r. powstała Sekcja Neurologów i Psychiatrów przy Towarzystwie Lekarskim Warszawskim i już w 1909 r. zorganizowano w Warszawie I Zjazd Neurologów, Psychiatrów i Psychologów, na który zaproszono światowej sławy neurologa, Józefa Babińskiego z Paryża, powierzając mu funkcję przewodniczącego zjazdu. W 1921 r. Sekcja Neurologiczno-Psychiatryczna przekształciła się w oddzielne Towarzystwo Neurologiczne Warszawskie. Polskie Towarzystwo Neurologiczne (PTN) zostało założone w 1933 r., należy do najstarszych towarzystw neurologicznych w Europie.
Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali ogłasza drugą w Polsce certyfikację bezpieczeństwa i jakości szpitali. Placówka medyczna, która spełni wymogi, otrzyma certyfikat poświadczający najwyższe europejskie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości. O dokument certyfikacyjny mogą ubiegać się placówki, które podpisały deklarację ,,Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” oraz wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Koalicji do 31 marca 2023 r.
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i higienę pracy, zredukowanie liczby incydentów związanych z narażeniem na m.in.: kontakt z toksycznymi substancjami zawartymi np. w lekach onkologicznych lub materiałem zakaźnym powinno stać się priorytetem dla pracowników i pracodawców służby zdrowia. Przyczyn niepożądanych zdarzeń można upatrywać w deficycie bezpiecznego sprzętu medycznego w szpitalach. Według danych WHO wśród zakażeń u kadry medycznej dominuje WZW typu C (39%) oraz WZW typu B (37%), zaś 4,4% stanowią zakażenia wirusem HIV.
Od stycznia tego roku systemy ciągłego monitorowania glikemii są refundowane dla kobiet z cukrzycą w ciąży, które wymagają insulinoterapii. To ok. 1/3 pacjentek z cukrzycą w ciąży. Według specjalistów bardzo istotne jest rozszerzenie refundacji także na grupę kobiet w ciąży, które nie przyjmują insuliny. Stosowanie systemów ciągłego monitorowania glikemii przez wszystkie kobiety w ciąży z cukrzycą pozwoli na lepsze wyrównanie cukrzycy u matki, przyczyni się też do zmniejszenia ilości powikłań u noworodków i wpłynie korzystnie na rozwój dziecka w przyszłości.
Cukrzyca ciążowa jest jednym z najczęstszych powikłań występujących w trakcie ciąży. Dane epidemiologiczne wskazują, że w ostatnim dziesięcioleciu częstość ciąż powikłanych cukrzycą wzrosła z 3,5 do nawet kilkunastu procent. Warto wspomnieć, że w ok. 1% ciąż mamy do czynienia z przewlekle chorującymi na cukrzycę typu 1 lub 2 – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Bomba-Opoń, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Członek Zarządy Sekcji Cukrzycy i Chorób Metabolicznych PTGiP.
SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, to rzadka choroba genetyczna, która przez wiele lat była znana tylko nielicznym. Obecnie wiedza o SMA jest znacznie większa, mówi się głośno i dużo – zarówno o samej chorobie, jej leczeniu, jak i o życiu osób z SMA. Do tak znaczącej zmiany świadomości społecznej, integracji i wsparcia środowiska osób z SMA i ich rodzin w ogromnym stopniu przyczyniła się Fundacja SMA, która w tym roku świętuje swoje 10-lecie.
18 lutego 2023 r. to ważna data dla Fundacji SMA, ponieważ właśnie wtedy odbędzie się uroczysty bal charytatywny z okazji 10-lecia istnienia tej organizacji, w którym udział wezmą woluntariusze i podopieczni Fundacji, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, przedstawiciele sektora medycznego oraz przyjaciele środowiska osób z SMA.
Usprawnienie leczenia chorób rzadkich zależy w znaczącym stopniu od ich wczesnego rozpoznania, a jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnej diagnostyki genetycznej. Podkreślali to uczestnicy Healthcare Policy Summit poświęconego chorobom rzadkim. Dyskusja odbyła się w ramach czwartej edycji Healthcare Policy Summit – cyklu spotkań eksperckich poświęconych najpilniejszym priorytetom w ochronie zdrowia organizowanych przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych Rekomendacje specjalistów zostaną przedstawione Ministerstwu Zdrowia w marcu 2023 r.
Na krajowej mapie spotkań medycznych pojawia się nowe wydarzenie. W dniach od 31 marca do 1 kwietnia 2023 r. w Warszawie, w Hotelu Sheraton Grand, odbędzie się I Polski Kongres Neurologii i Psychiatrii, pod patronatem prof. Agnieszki Słowik, krajowego konsultanta ds. neurologii oraz prof. Piotra Gałeckiego, krajowego konsultanta ds. psychiatrii. W trakcie Kongresu wybitnym postaciom polskiej neurologii, psychiatrii i mediów, zaangażowanych w rozwój i zmianę postrzegania chorób mózgu, zostaną wręczone nagrody Beautiful Brain Award w trzech kategoriach: neurologia, psychiatria i media.
W zaproszeniu na I Polski Kongres Neurologii i Psychiatrii prof. Słowik i prof. Gałecki przywołują słowa kanadyjskiego historyka medycyny, Edwarda Shortera z opublikowanej w 1997 r. „A history of Psychiatry”: To co Nissl i Alzheimer mogli dostrzec przez mikroskop, nazwali neurologią. Natomiast to, czego nie sposób było już zobaczyć, stanowiło psychiatrię.
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, organizator kampanii edukacyjnej RAK PĘCHERZA – WYKRYJ i LECZ!, przypomina, że dzięki współczesnej medycynie wiele z nowotworów jest w pełni wyleczalnych. Warunkiem jest wczesne wykrycie choroby. W przypadku raka pęcherza moczowego podstawowym objawem mogącym świadczyć o rozwoju tego nowotworu jest pojawienie się krwi w moczu.
Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. w Polsce odnotowano niemal 146 tys. zachorowań na nowotwory, a prawie 100 tys. osób zmarło z ich powodu. Badania profilaktyczne i czujność onkologiczna mogą zmienić te statystyki.
Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych już po raz siódmy zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Udział w akcji to nie tylko działanie na rzecz zdrowia Polaków, ale także doskonała forma promocji zarówno dla lekarzy, jak i gabinetów okulistycznych. W tym roku Światowy Tydzień Jaskry będzie obchodzony od 12 do 18 marca.
Jako Polskie Towarzystwo Okulistyczne stoimy bezsprzecznie na stanowisku, że umożliwienie pacjentom wykonania bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą. W poprzednich edycjach przebadanych zostało ponad 13 000 pacjentów. Aż 40% z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Zachęcam Państwa do zgłaszania się do naszej inicjatywy – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
W Polsce zakończył się Pilotaż Programu Profilaktyki raka szyjki macicy, dopasowany do specyfiki populacji polskiej. Był on realizowany przez Centralny Ośrodek Koordynujący, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Celem pilotażu było porównanie skuteczności testu molekularnego (HPV-DNA) w kierunku wirusa HPV o wysokim ryzyku onkogennym oraz badania cytologicznego, stosowanego dotychczas w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Zarówno badanie HPV-DNA, jak i cytologia mają za zadanie wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy. Obie metody są już stosowane na świecie jako badanie przesiewowe w profilaktyce tego nowotworu.
Polska przestanie być w tym roku ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie zapewnia bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Eksperci uczestniczący w konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia 2023” uznali to za przełomową, lecz mocno spóźnioną decyzję. Sukces programu zależy od uzyskania jak największej wyszczepialności. Podstawowym celem wdrożenia programu szczepień przeciwko HPV jest prewencja raka szyjki macicy – typy wirusa 16 i 18 odpowiedzialne są za ok. 84–88% tych nowotworów w Polsce. Rak szyjki macicy jest czwartym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie (drugim wśród młodych kobiet w wieku od 15 do 44 lat).
Nudności i wymioty u kobiet w ciąży to powszechne zjawisko oraz ważny klinicznie problem. W I trymestrze nudności doświadcza nawet 50–80% ciężarnych. Zazwyczaj dolegliwości pojawiają się pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży, a ich największe nasilenie ma miejsce pomiędzy 7. a 12. tygodniem. U większości kobiet nudności i wymioty występują między 6. a 12. tygodniem lub dłużej, do 20. tygodnia. U 13% ciężarnych mogą być obecne po 20. tygodniu, u niektórych trwać nawet całą ciążę. Najczęściej pojawiają się w godzinach porannych, ale u 80% kobiet mogą utrzymywać się przez cały dzień.
Rozpoczęła się kampania edukacyjna „Ciąża BEZ NUDNOŚCI to nie zachcianka”, której celem jest zwiększenie świadomości kobiet na temat nudności i wymiotów w ciąży oraz ich leczenia.
Jak podkreślają specjaliści Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obecne możliwości elektroterapii kardiologicznej są imponujące. A jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu medycyna nie było skutecznej terapii dla wielu pacjentów z różnymi zaburzeniami rytmu serca.
Wielu młodszych lekarzy nie zawsze zdaje sobie sprawę, jak mało skuteczne było przed erą elektrostymulacji leczenie chorych, zwłaszcza z zaburzeniami przewodzenia przedsionkowo-komorowego. Wystarczy wspomnieć, że 50% chorych z blokiem całkowitym i epizodami asystolii (zespołami MAS) umierało średnio już po 2 latach od rozpoznania. Pierwszy człowiek z blokiem całkowitym, któremu wszczepiono stymulator serca w 1958 r., żył 43 (!) lata dłużej dzięki elektrostymulacji, pomimo 27 (!) wymian rozrusznika. Ten pacjent nazywał się Arne Larnsson, był Szwedem (...) – mówi prof. Grażyna Świątecka, wieloletnia kierownik II Kliniki Chorób Serca Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) i była przewodnicząca Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) może cierpieć nawet 10% osób na świecie. WHO prognozuje, że do 2030 r. liczba osób, które będą musiały korzystać z leczenia dializami, może wzrosnąć nawet dwukrotnie. W Polsce jest ich dziś około 20 tys., ale w ciągu najbliższych 7 lat liczba ta prawdopodobnie przekroczy 30 tys. osób. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z dostępnego i refundowanego programu leczenia zachowawczego. Dla pacjentów spełniających kryteria jest dostępny program lekowy B.113, łączący dietę niskobiałkową z suplementacją ketoanalogami aminokwasów. Został on dołączony do listy refundacyjnej w marcu 2021 r., zaś pierwszy pacjent rozpoczął leczenie w sierpniu 2021 r. Obecnie we wszystkich województwach w kraju istnieją ośrodki nefrologiczne, które posiadają kontrakty z NFZ na prowadzenie tego typu leczenia.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o