2023-01-27 Aktualności

Polska przestanie być w tym roku ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie zapewnia bezpÅ‚atnych szczepieÅ„ przeciwko wirusowi HPV. Eksperci uczestniczÄ…cy w konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia 2023” uznali to za przeÅ‚omowÄ…, lecz mocno spóźnionÄ… decyzjÄ™. Sukces programu zależy od uzyskania jak najwiÄ™kszej wyszczepialnoÅ›ci. Podstawowym celem wdrożenia programu szczepieÅ„ przeciwko HPV jest prewencja raka szyjki macicy – typy wirusa 16 i 18 odpowiedzialne sÄ… za ok. 84–88% tych nowotworów w Polsce. Rak szyjki macicy jest czwartym co do czÄ™stoÅ›ci wystÄ™powania nowotworem zÅ‚oÅ›liwym na Å›wiecie (drugim wÅ›ród mÅ‚odych kobiet w wieku od 15 do 44 lat).

HPV ma również związek z innymi chorobami onkologicznymi, przed którymi ochrony potrzebują również chłopcy.

 

Potrzebna edukacja

Tylko powszechne, bezpÅ‚atne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, zarówno dla dziewczynek, jak i chÅ‚opców, stanowiÄ… sprawdzonÄ… i skutecznÄ… ochronÄ™ przed nowotworami, które wywoÅ‚uje. Musimy teraz uzyskać dla nich powszechnÄ… akceptacjÄ™, co bÄ™dzie wymagaÅ‚o prowadzenia szeroko zakrojonych dziaÅ‚aÅ„ edukacyjnych, aby obalać mity rozpowszechniane przez ruchy antyszczepionkowe oraz zapewniać o bezpieczeÅ„stwie tych szczepieÅ„ – przekonywaÅ‚ dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii SkÅ‚odowskiej-Curie w Warszawie. 

W Australii, gdzie dziewczynki są systematycznie szczepione od 2007 r., a od 2013 r. chłopcy, wskaźnik zachorowań na raka szyjki macicy jest jednym z najniższych na świecie.

Realizacja szczepień przeciwko HPV ma się odbywać w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. Nieodpłatne szczepionki będą dostępne dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Konkretna data rozpoczęcia programu nie została jeszcze ustalona.

Jako eksperci posiadamy wiedzÄ™, która musi trafić do wszystkich obywateli w przystÄ™pnej, prostej formie. Nie chodzi tylko o rodziców, ale także mÅ‚odzież i dzieci, aby już na etapie wczesnej edukacji rozumiaÅ‚y one skalÄ™ zagrożenia zwiÄ…zanego chociażby z rakiem szyjki macicy – zaznaczyÅ‚ prof. dr hab. Marcin Czech

Zarówno w opinii Światowej Organizacji Zdrowia, ekspertów polskich towarzystw naukowych, jak i Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji, wszystkie dostępne na rynku szczepionki przeciwko wirusowi HPV są tak samo skuteczne i w równym stopniu zabezpieczają przed rakiem szyjki macicy. Decyzja o najbardziej optymalnym wyborze szczepionki do planowanego programu szczepień powinna być oparta na analizie farmakoekonomicznej.

Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, trzeba po prostu szczepić nasze dzieci. Zarówno szczepionka 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna majÄ… takie same, doskonaÅ‚e wyniki badaÅ„ i sÄ… rekomendowane przez Å›wiatowe i krajowe towarzystwa – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta ze ÅšlÄ…skiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczepionki przeciwko HPV to najwspanialszy prezent, jaki rodzice mogÄ… podarować wÅ‚asnym dzieciom. Latami lekarze i naukowcy wrÄ™cz bÅ‚agali o wprowadzenie ich peÅ‚nej refundacji: gdy teraz ma to siÄ™ zdarzyć, wszyscy powinniÅ›my stanąć na wysokoÅ›ci zadania – apelowaÅ‚a Katarzyna Weichmann, prezes Federacji StowarzyszeÅ„ Amazonki oraz zaÅ‚ożycielka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Copyright © Medyk sp. z o.o