2021-11-03

Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału w XI edycji Kongresu PTL, która odbędzie się 3-5 grudnia. To trzydniowe wydarzenie, podczas którego uczestnicy mogą liczyć na dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne, dużą ilość wiedzy oraz najnowszych informacji przeznaczonych zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Tegoroczna edycja Kongresu pozostaje niezmieniona, czyli w pełni online oraz bez opłaty wstępnej. Patronem medialnym Kongresu jest wydawnictwo Medyk.

reklama GP_bezplatna
2021-10-29

I Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

26-27 listopada br. – w formule online

W obliczu rozwijającej się w Polsce epidemii otyłości oraz jej tragicznych w skutkach następstw, na początku 2021 r. zostało powołane do życia Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, którego członkami zostali lekarze różnych specjalności, dietetycy, fizjoterapeuci i inni profesjonaliści medyczni, reprezentujący środowisko zajmujące się leczeniem choroby otyłościowej. Niepokojące wyniki badań wskazują, że choroba u większości osób nią dotkniętych nie jest rozpoznawana, a zatem nie jest także leczona. Zaledwie niewielki odsetek chorych jest leczony zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej, a od większości pacjentów oczekuje się „samouleczenia” w wyniku tzw. odchudzania, co nie tylko nie przynosi korzystnych efektów medycznych, ale wręcz jest szkodliwe i prowadzi do dalszego rozwoju choroby. Celem Towarzystwa jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy opartej na faktach medycznych na temat diagnostyki i leczenia tej choroby.

2021-10-29

Życie po udarze

Kampania edukacyjna

Diagnoza „udar mózgu” jest szokiem zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Każdego roku udar mózgu stwierdza się w Polsce nawet u 75 tys. osób. Potężny ciężar opieki nad pacjentem często spoczywa na najbliższych. Wspólnie zmagają się z nową sytuacją, która wymaga zmian w dotychczasowym życiu. Celem kampanii edukacyjnej Życie po udarze jest wsparcie pacjentów i ich bliskich, a tym samym zwiększanie świadomości skutków choroby, znaczenia kompleksowej opieki nad osobami, które zostały dotknięte udarem mózgu oraz dostarczenie praktycznej wiedzy nt. procesu ich powrotu do sprawności i niezależności.

2021-10-28

Osoby z przewlekłą chorobą płuc codziennie borykają się z postępującymi objawami schorzenia, które utrudniają im normalne funkcjonowanie. Od listopada rusza bezpłatna infolinia, gdzie pacjenci z POChP oraz ich bliscy będą mogli skonsultować się z pulmonologiem i uzyskać wsparcie psychologa. Inicjatorem infolinii jest Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Mechanicznej – JEDNYM TCHEM! Do dyspozycji pacjentów będzie 16 lekarzy pulmonologów z poszczególnych województw, którzy będą dyżurować w określone dni tygodnia. Pacjenci czy ich bliscy mogą zadawać im pytania związane z chorobą, zaburzeniami oddechowymi, niepokojącymi objawami czy z wentylacją mechaniczną.

2021-10-26

Na opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia listopadowej liście refundacyjnej znalazły się nowe, innowacyjne terapie stosowane w chorobach rzadkich. Dostęp do skutecznego leczenia już w pierwszej linii uzyskają m.in. pacjenci chorujący na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL). Najnowsza lista refundacyjna, w której terapie celowane znajdują się także w pierwszej linii leczenia, pokazuje zmieniające się podejście w tym zakresie.

2021-10-22

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że schorzenie to dotyka blisko dwóch miliardów ludzi na świecie. W Polsce, według danych NFZ, nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków. Jak szacują specjaliści, do 2030 r. otyły będzie co trzeci Polak. Negatywny proces przyspiesza – trzykrotnie od lat 80. XX wieku. WHO uznało otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, nazywając ją epidemią, gdyż na świecie co roku z powodów powiązanych z otyłością i nadwagą umiera 2,6 mln ludzi. 

2021-10-22

Cemiplimab od 1 listopada na liście leków refundowanych

Dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry

Od 1 listopada na liście leków refundowanych znajdzie się cemiplimab, pierwsza i jak dotąd jedyna terapia biologiczna dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry, której amerykańska agencja FDA przyznała status terapii przełomowej. Lek ten zalecany jest głównie osobom starszym (powyżej 65. r.ż.), które byli narażeni na dużą ekspozycję słoneczną głównie ze względu na wykonywany zawód (np. rolnicy, sadownicy, leśnicy czy pracownicy budowlani).

2021-10-20

Mastocytoza jest chorobą, którą bardzo trudno zdiagnozować i stanowi wciąż bardzo duże wyzwanie dla lekarzy. Ten nowotwór ma różne postaci, przybiera różne formy i daje różne objawy, a postawienie prawidłowej diagnozy potrafi zająć nawet kilkanaście lat. Pacjent chory na mastocytozę może leczyć się u wielu specjalistów w zależności od objawów. Dlatego tak ważne jest, aby w proces diagnostyczny byli zaangażowani lekarze z wielu dziedzin. Droga do diagnozy często zaczyna się w gabinecie lekarza rodzinnego, który wychwyci zaburzenia funkcjonowania organizmu widoczne w wynikach morfologii krwi obwodowej.

2021-10-20

Wytyczne ESC 2021: terapia CRT

Komentarz prof. Radosława Lenarczyka

Czy po wielu latach analiz ostatecznie terapia CRT-D okazała się lepsza niż terapia CRT-P? Dlaczego rozważając wskazania do terapii ICD, każdorazowo warto rozważyć wskazania do terapii CRT i czy nowe zalecenia ESC kładą większy nacisk na podejmowanie decyzji klinicznych w ścisłej współpracy z pacjentem? Nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w zakresie terapii resynchronizującej komentuje prof. Radosław Lenarczyk z Kliniki Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

2021-10-18

Liczba osób po menopauzie i andropauzie z problemami związanymi z inkontynencją (nietrzymaniem moczu) systematycznie rośnie. Dla osób po 50. r.ż. obu płci jest to zatem ostatni dzwonek, żeby zadbać o prawidłowy stan mięśni dna miednicy. Wejście w ten okres zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu (NTM). U kobiet jest to związane ze zmianami hormonalnymi, w szczególności z obniżeniem poziomu estrogenu, który ma duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania układu moczowo-płciowego, bo odpowiada za utrzymanie właściwej elastyczności mięśni. 

2021-10-15

Zgodnie z definicją Ministerstwa Zdrowia opieka długoterminowa to długookresowa, profesjonalna pielęgnacja i rehabilitacja, a także kontynuacja leczenia farmakologicznego i postępowania dietetycznego w warunkach domowych. Aż 68% pielęgniarek środowiskowych i opieki długoterminowej ma wśród swoich pacjentów osoby niedożywione – wynika z badania przeprowadzonego w ramach Akademii Opieki Długoterminowej. Duża część pielęgniarek nie decyduje się na podjęcie jakiejkolwiek interwencji żywieniowej u swoich podopiecznych. Połowa z nich deklaruje, że przyczyną braku takiej interwencji była niedostateczna wiedza na temat konsekwencji niedożywienia.

2021-10-15

Stały postęp, jaki dokonuje się w onkologii, daje nadzieję chorym kobietom na całym świecie w walce z zaawansowanym rakiem piersi. Dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia może polepszyć ich stan i komfort życia. W Polsce rak piersi stanowi 1/4 przypadków nowotworów u kobiet. Najwięcej zachorowań zostaje zdiagnozowanych u kobiet w przedziale wiekowym 50-64 lata. U ok. 12% chorych może dojść do rozsiewu nowotworu. Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów, a określenie „rak piersi” oznaczać może schorzenia o różnym przebiegu, rokowaniu i odpowiedzi na leczenie.

2021-10-11 ARTYKUŁ

Łuszczyca jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą zapalną, która dotyka ok. 0,7% dzieci. Większość choruje na łuszczycę o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu (zmiany skórne nie przekraczają 10% powierzchni ciała), dlatego najczęściej stosuje się leczenie zewnętrzne. Ponieważ dzieci nie są „małymi dorosłymi”, wymagają szczególnego postępowania. Wiele preparatów rutynowo stosowanych u pacjentów dorosłych nie jest zarejestrowanych u dzieci, co wymaga zastosowania poza wskazaniami rejestracyjnymi (off-label use). Niniejszy artykuł jest skierowany do wszystkich pediatrów i lekarzy rodzinnych opiekujących się dziećmi chorującymi na łuszczycę w celu wsparcia ich w codziennej praktyce klinicznej.

2021-10-11

Postęp w światowej hematoonkologii jest ogromny. Odchodzimy od standardowej chemioterapii i przechodzimy do terapii celowanych oraz innowacyjnych terapii komórkowych, które wspierają układ odpornościowy i pomagają rozpoznawać oraz zwalczać nieprawidłowe komórki nowotworowe. Żeby jednak skutecznie wykorzystywać zdobycze medycyny i docierać do „momentu” diagnostyki precyzyjnej, musi pojawić się pierwsze ogniwo, jakim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz decyzja samego pacjenta.

2021-10-11

Polecamy wywiad z Joanną Gizą-Gołaszewską, autorką "Diety wegetariańskiej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych oraz w okresie ciąży i laktacji". Książka ukazała się we wrześniu br. nakładem wydawnictwa Medyk.

Copyright © Medyk sp. z o.o