Niedobór żelaza oznacza niewystarczające zapasy żelaza w organizmie, spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem, zmniejszonym spożyciem, zwiększoną utratą i/lub zmniejszonym wchłanianiem tego pierwiastka. Pacjenci z niedoborem żelaza mogą wykazywać objawy kliniczne nawet przy braku niedokrwistości. Obraz kliniczny zależy od wieku, stopnia niedoboru żelaza i chorób współistniejących, ale większość objawów jest niespecyficzna, np.: ogólne osłabienie, zmęczenie, słaba koncentracja, zmniejszona wydolność wysiłkowa, drażliwość, suchość skóry, wypadanie włosów. Zaleca się analizę indywidualnych czynników ryzyka w celu identyfikacji osób zagrożonych niedoborem żelaza. Podstawowe znaczenie ma edukacja żywieniowa oraz suplementacja doustna.
Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym (sclerosis multiplex, SM) powinni mieć szeroki dostęp do rehabilitacji i wsparcia psychologicznego. Konieczne są też zmiany w dostępie do leczenia dzieci chorych na SM. To tylko niektóre wnioski z konferencji „Stwardnienie rozsiane w Polsce – nowe wyzwania”, która odbyła się z okazji Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego. Na tę nieuleczalną chorobę neurologicznę o podłożu autoimmunologicznym, o różnorodnych objawach choruje ponad 52 tys. osób w Polsce, a na całym świecie ok. 2,5 mln. SM najczęściej rozpoznaje się między 20. a 40. r.ż., kobiety chorują dwa–trzy razy częściej niż mężczyźni.
Zespół więzadła łukowatego pośrodkowego może spowodować wystąpienie niespecyficznych dolegliwości brzusznych u chorego. Pierwszym objawem zespołu więzadła łukowatego pośrodkowego jest poposiłkowy ból w nadbrzuszu. Do innych charakterystycznych objawów klinicznych zespołu więzadła łukowatego pośrodkowego należą: nudności, wymioty, wzdęcia, niezamierzona utrata masy ciała.
W diagnostyce schorzenia obok tomografii komputerowej jamy brzusznej wykorzystuje się tomografię komputerową tętnic wieńcowych, arteriografię rezonansu magnetycznego oraz angiografię aorty brzusznej. W leczeniu chirurgicznym preferuje się odbarczenie pnia trzewnego.
Alergiczny nieżyt nosa (ang. allergic rhinitis – AR) jest efektem procesu zapalnego obejmującego błonę śluzową tego narządu. Charakteryzuje się wyciekaniem wydzieliny z nosa, świądem okolic nosa, gardła i spojówek. Objawy trwają ≥ 1 godzinę dziennie przez ≥ 2 dni. Patogenami wywołującymi reakcję immunologiczną są najczęściej alergeny znajdujące się w pyłkach roślin, roztoczach kurzu domowego, magazynowych, naskórka i wydzielin zwierząt, grzybów pleśniowych i drożdżopodobnych.
Z danych pochodzących z badania o akronimie WOBASZ II wynika, że w latach 2013–2014 hipercholesterolemia, czyli znacznie podwyższone stężenie cholesterolu frakcji związanej z lipoproteinami o niskiej gęstości (LDL) występowała u 70,3% mężczyzn i 64,3% kobiet w Polsce. Bardzo niski odsetek osób z rozpoznaną hipercholesterolemią stosował leczenie, które pozwalało na osiągnięcie docelowych wartości cholesterolu frakcji LDL. Spośród dostępnych w Polsce inhibitorów enzymu reduktazy HMG-CoA (statyn) najsilniejsze działanie hipolipemizujące wykazują rosuwastatyna oraz atorwastatyna.
Zespoły bólowe pleców i kręgosłupa są częstymi schorzeniami, które dotykają pacjentów w różnych grupach wiekowych. Właściwe rozpoznanie przyczyny bólu i odpowiednia terapia z użyciem leków przeciwbólowych i spazmolitycznych jest kluczem do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego. W artykule przedstawiono wybrane leki stosowane w leczeniu bólów kręgosłupa.
Dolegliwości o charakterze bólu kręgosłupa są bardzo częstą przyczyną wizyt pacjentów u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów. Zespoły bólowe kręgosłupa mogą mieć zróżnicowaną etiologię oraz lokalizację.
W badaniach klinicznych w Polsce w ciągu jednego roku może brać udział nawet 25 tys. osób, a na świecie ta liczba sięga 1,8 mln. Ośrodkom zależy na stałym podnoszeniu bezpieczeństwa i komfortu uczestników badań. Wprowadzane są nowatorskie technologie, które umożliwiają m.in. zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta czy szybszą analizę danych.
Dzięki badaniom klinicznym każdego roku powstaje nawet ponad 60 nowych leków i terapii, z których korzystać mogą pacjenci. Wzrost zainteresowania badaniami klinicznymi, zarówno firm farmaceutycznych, jak i pacjentów, uwidocznił się podczas pandemii COVID-19, gdzie w latach 2020 i 2021 ponad 1300 nowych badań dotyczyło właśnie tej choroby. Jak podaje raport "Świadomość Polaków na temat badań klinicznych – Pratia 2022” w badaniach klinicznych w samym tylko 2020 r. wzięło udział ponad 25 tys. Polaków. Aż 76% osób, które uczestniczyły w badaniu, deklaruje skłonność do ponownego udziału.
17 maja, po raz pierwszy na taką skalę w Polsce, obchodzony jest Światowy Dzień Neurofibromatoz. Neurofibromatozy to grupa chorób genetycznych cechujących się obecnością licznych guzów, wywodzących się z osłonek nerwów ciała. Może ich być 5 lub. 500, mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele i wewnątrz organizmu. Wszędzie tam, gdzie przebiega nerw, niezależnie od jego wielkości. Katalog potencjalnych objawów jest bogaty. Poczynając od skórnych plamek i podskórnych guzków poprzez nawet wielkie guzy, występujące wewnątrz ciała. Te większe, ale i o monstrualnych rozmiarach, nazywane są nerwiakowłókniakami splotowatymi, mogą uciskać narządy wewnętrzne, duże naczynia lub inne ważne struktury ciała, powodując ich dysfunkcję. Rosnąc z otoczki nerwu obwodowego, uciskają też jego rdzeń odpowiedzialny za przewodzenie bodźców, powodując nie tylko ból, ale także nieustępujący świąd i zaburzenia czucia lub niedowłady. U wielu chorych występują dysplazje kostne. Glejaki nerwów wzrokowych uszkadzają narząd wzroku, a guzy mózgu często wymagają leczenia operacyjnego i terapii uzupełniającej w postaci chemioterapii. Dzieci mogą mieć również problemy w nauce z towarzyszącymi zaburzeniami skupienia uwagi, nadruchliwością oraz zaburzeniami rozwoju mowy.
Organizatorzy bezpłatnego, interdyscyplinarnego cyklu konferencji dla lekarzy rodzinnych i POZ – PLAGI POLSKIE 2023, którego pomysłodawcą i Kierownikiem Naukowym jest prof. Krzysztof J. Filipiak, zapraszają na spotkanie w Katowicach 23 maja 2023 r. o godz. 17:00.
Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia obejmujące jedne z największych plag zdrowotnych Polaków. Zaplanowano wykłady z takich dziedzin jak kardiologia, nefrologia, pulmonologia, diabetologia i choroby metaboliczne. Istotną częścią konferencji będzie również dyskusja. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi.
Patronem medialnym konferencji jest "Gabinet Prywatny".
Szczegóły i rejestracja dostępne na stronie: www.plagi.edu.pl
Oddziały neurologiczne w Polsce od lat borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Konsekwencją tego jest coraz większy odpływ kadr z oddziałów neurologicznych do opieki ambulatoryjnej i sektora prywatnego. Ciągły deficyt finansowy i związana z nim presja zniechęcają też młodych lekarzy do wyboru neurologii jako specjalizacji, która jest trudna i wymagająca.
– Sama zmiana wycen izolowanych procedur neurologicznych może nie być wystarczająca do tego, żeby poprawić trudną sytuację finansową oddziałów neurologicznych w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza dużych oddziałów, przyjmujących najciężej chorych pacjentów, bardzo często obarczonych wielochorobowością. Wówczas na neurologii odbywa się nie tylko leczenie dysfunkcji układu nerwowego, ale także kosztowna diagnostyka i leczenie innych chorób, najczęściej internistycznych. Rozwiązaniem byłaby możliwość sumowania procedur w takich przypadkach – mówi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN).
Doroczne spotkanie naukowe specjalistów elektrofizjologii i elektroterapii zrzeszonych w Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbędzie się 2-4 czerwca 2023 r. w Krakowie. Oprócz tradycyjnych formuł sesji: dydaktycznych, przypadków klinicznych, specjalnych oraz plakatowych dla uczestników tegorocznej konferencji POLSTIM przygotowano naukowe nowości. Pierwszy dzień konferencji rozpoczną Międzynarodowe Warsztaty Stymulacji Fizjologicznej w Krakowie "PPC 2023" z transmisjami zabiegów z zakresu elektrofizjologii do sal wykładowych na żywo. Moderatorami warsztatów będą najwybitniejsi na świecie specjaliści w dziedzinie stymulacji elektrofizjologicznej: M. Jastrzębski (Kraków), P. Dąbrowski (Zamość), H. Burri (Genewa) oraz K. Čurila (Praga).
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał uzgodnioną w drodze konsensusu pozytywną opinię, w której rekomenduje dopuszczenie do obrotu kandydującej szczepionki GSK przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV), która ma zapobiegać wywołanym przez niego zakażeniom dolnych dróg oddechowych u dorosłych w wieku 60 lat i starszych. Jest to pierwsza pozytywna opinia CHMP w sprawie kandydujących szczepionek przeciwko RSV do stosowania u dorosłych. Stanowi ona jeden z ostatnich etapów procedury wydawania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu przez Komisję Europejską.
Obecnie nie są dostępne żadne szczepionki ani określone leki przeciwko zakażeniom RSV u osób starszych. W Europie każdego roku RSV przyczynia się do ponad 270 tys. hospitalizacji i około 20 tys. następujących w szpitalu zgonów wśród dorosłych w wieku 60 lat i starszych. W przypadku zatwierdzenia badany preparat GSK może stać się pierwszą dostępną dla osób starszych szczepionką zapewniającą im ochronę przed zakażeniem RSV.
W Światowy Dzień Tocznia, obchodzony 10 maja, w ramach kampanii #oTOCZENiwsparciem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” pragnie zwrócić uwagę tę rzadką i najcięższą spośród chorób reumatologicznych, a także wskazuje, co należy zmienić, by poprawić jakość życia 18,5 tys. pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym (TRU) w Polsce.
TRU to choroba autoimmunologiczna, która dotyka zwykle młodych ludzi, głównie kobiet, u których rozpoznawana jest najczęściej pomiędzy 15. a 45. rokiem życia, wymuszając zmianę w codziennym funkcjonowaniu, a nawet rezygnację z tak ważnych kwestii, jak praca zawodowa czy planowanie potomstwa. Daje o sobie znać poprzez przewlekłe zmęczenie, bóle stawów, utratę masy ciała i powracające stany podgorączkowe. To symptomy stanu zapalnego, który pojawia się w zajętych przez chorobę tkankach. Niespecyficzne objawy, często przypisywane innym schorzeniom czy trybowi życia, a także różnorodny przebieg sprawiają, że rozpoznanie tocznia, szczególnie w początkowym stadium, stanowi prawdziwe wyzwanie. Do najbardziej charakterystycznych i widocznych gołym okiem objawów należy pojawiający się na twarzy rumień, który kształtem przypomina motyla.
Szczepionki przeciw HPV zapobiegają złośliwym nowotworom szyjki macicy, odbytu, prącia, głowy oraz szyi. Powszechne programy szczepień przeciw temu wirusowi prowadzone są w ponad 100 krajach na całym świecie. Do ich grona w tym roku ma dołączyć również Polska. Kampania społeczna Zaszczep się wiedzą przypomina najważniejsze fakty oraz dementuje internetowe mity dotyczące tych szczepień.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w czerwcu ma ruszyć powszechny program szczepień przeciw wirusowi HPV, którego grupą docelową są dziewczynki i chłopcy w wieku 12 oraz 13 lat. Według statystyk liczba nosicieli HPV, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, wynosi 660 mln ludzi na całym świecie. Co szczególnie ważne, wirus ten odpowiada za blisko 100% zachorowań na raka szyjki macicy.
– W Polsce każdego roku odnotowujemy ponad 3000 nowotworów związanych z zakażeniem HPV – podsumowuje lek. Małgorzata Ponikowska, ekspertka kampanii Zaszczep się wiedzą. – W przeważającej większości są to raki szyjki macicy, ale nie tylko. To także nowotwory złośliwe odbytu, prącia, jamy ustnej i gardła. Równocześnie co roku rozpoznajemy kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych, które wymagają leczenia i generują ogromne koszty dla systemu opieki zdrowotnej. Program szczepień, który rusza w czerwcu, to szansa dla młodego pokolenia na uniknięcie groźnych chorób, ale też wyzwanie dla rodziców, którzy już dziś muszą wykazać się proaktywną postawą i pomyśleć o przyszłości swoich dzieci.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o