2023-05-23 Aktualności
Trwa kampania „Zdrowie? Męska sprawa!”, która ma za zadanie przekonać mężczyzn po czterdziestce, że warto się badać. Rak prostaty, pęcherza moczowego i nerek to trzy spośród sześciu najczęściej występujących wśród mężczyzn nowotworów. Wcześnie wykryte z powodzeniem poddają się skutecznemu leczeniu. Pacjent musi się jednak pojawić w gabinecie urologa w odpowiednim czasie. W ramach kampanii pojawią się niestandardowe działania, prowadzone w nieoczywistych miejscach, czasem z „przymrużeniem oka”, aby w przyjazny, nienarzucający się sposób zwrócić uwagę panów na znaczenie profilaktyki zdrowotnej.  Autorzy kampanii przygotowali także, na bazie ogólnopolskich badań ilościowych, raport specjalny kampanii na temat samowiedzy zdrowotnej mężczyzn. Kampania realizowana jest pod merytorycznym patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Głęboko wierzę, że zdołamy przekonać mężczyzn do kontrolnych badań urologicznych. Panowie, nie czekajcie aż pojawią się niepokojące objawy, bo często to oznacza, że choroba jest już na zaawansowanym etapie. Fundamentalnym sensem profilaktyki jest zapobieganie chorobom, ale też wykorzystanie możliwości, aby wykryć je na bardzo wczesnym etapie. Urolog ma obecnie do dyspozycji nowoczesne narzędzia do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, a samo badanie nie jest bolesne. Potrzeba tylko jednego: aby pacjent pojawił się w gabinecie urologa w odpowiednim czasie. Dlatego gorąco zachęcam: Panowie do badań! – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
 
 
W ramach kampanii „Zdrowie? Męska sprawa!” w Warszawie i innych miastach Polski plakaty pojawiły się w… męskich publicznych toaletach. Do akcji aktywnie włączyły się władze miast, dokładając starań, aby plakaty pojawiły się także w podległych im instytucjach: placówkach zdrowia, urzędach dzielnicowych, zakładach transportu publicznego, straży miejskiej czy w urzędach pracy. Koncept kreatywny plakatów bazuje na idei budowania nieformalnej społeczności „facetów po czterdziestce”, których łączą wspólne wspomnienia, ale i wspólne, wynikające z metryki, zobowiązania wobec siebie i najbliższych: ukończone 40 lat to pora na wizytę u urologa. Na plakatach pojawiają się przedmioty codziennego użytku z przełomu lat 80. i 90.: karta do telefonu publicznego, joystick w starym stylu, kaseta magnetofonowa. Plakaty odsyłają na fanpage kampanii na Facebooku: Zdrowie.MeskaSprawa, gdzie każdy czterdziestolatek będzie mógł naleźć odpowiedź na nurtujące go pytania dotyczące zdrowia urologicznego.
Kobiety w ostatnich 20 latach poczyniły olbrzymie postępy, jeśli chodzi o wdrażanie w życie zaleceń profilaktycznych, wspierane w tym przez liczne kampanie i akcje badań przesiewowych. Mężczyźni nadal borykają się pod tym względem ze stereotypami silnego faceta, który poradzi sobie sam, a co często skrywa jedynie skrępowanie i strach przed wizytą u lekarza. Dlatego adresatem kampanii są też kobiety: żony, partnerki, matki czy siostry. 
Raport specjalny kampanii „Zdrowie? Męska sprawa!” będzie miał swoją premierę z końcem maja br.
 
Statystyka
Rocznie w Polsce odnotowuje się 19 000 zachorowań na raka prostaty. Szacuje się, że po 40. r.ż. 1 na 500 mężczyzn będzie miał raka gruczołu krokowego. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Co roku odnotowuje się 5 500 zgonów z powodu tego nowotworu.
Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych.  Ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego rośnie wraz z wiekiem. Co roku z powodu raka pęcherza moczowego umiera ok. 4000 osób, z czego ¾ to mężczyźni.
Rak nerki stanowi 4% wszystkich nowotworów diagnozowanych wśród mężczyzn. Na przestrzeni ostatniej dekady odnotowuje się wzrost zachorowań na ten typ nowotworu, co może mieć związek z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Co roku z jego powodu umiera 2 500 osób.
 
Profilaktyka
Każdy mężczyzna po 40. r.ż., który nie ma objawów ze strony dróg moczowych i płciowych, powinien zgłosić się profilaktycznie do urologa.
Konsultacja z urologiem jest tym bardziej konieczna, jeśli pojawią się niepokojące objawy: problemy z oddawaniem moczu, zwłaszcza przy jednoczesnym parciu na pęcherz; przerywany strumień moczu; częstomocz, w tym potrzeba opróżnienia pęcherza kilka razy nocą; bolesne parcie na pęcherz; ból w okolicach podbrzusza; bezmocz (brak moczu); krwiomocz (krew w moczu); problemy z trzymaniem moczu; problemy z uzyskaniem/utrzymaniem erekcji; częste infekcje dróg moczowych.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o