2023-05-06 Aktualności

Farmakologia jest nauką niezwykle obszerną i skomplikowaną. Przez wiele stuleci była niedoceniana i marginalizowana, szczególnie w okresie wielkich odkryć nowych metod operacyjnych, przez które wielokrotnie ustępowała miejsca chirurgii czy ginekologii. W obecnych czasach okazuje się nauką niezbędną i niezastąpioną, zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu wielu chorób, oferując coraz skuteczniejsze narzędzia i metody. Swój rozwój zawdzięcza licznym osiągnięciom biologii molekularnej, biotechnologii, chemii, fizyki i innych dziedzin, których znajomość ułatwi czytelnikowi zrozumienie poruszanych zagadnień.
Wiedza o lekach została w niniejszym skrypcie usystematyzowana w oparciu o anatomię człowieka i patofizjologię najczęściej spotykanych jednostek chorobowych. Zawiera krótkie i zwięzłe opisy różnych substancji syntetycznych, jak również pochodzenia naturalnego, w ramach których kolejno omawiane są mechanizmy działania, wskazania i działania niepożądane leków. Uzupełnieniem charakterystyki poszczególnych farmaceutyków są teorie receptorowe, opisy ścieżek sygnalizacyjnych i szlaków metabolicznych, które składają się na molekularny aspekt współczesnej nauki o leku.
Mając na uwadze trudności, jakie sprawia nauka farmakologii, liczę, że niniejsze opracowanie okaże się czytelne i wystarczające do zdania egzaminów zarówno w trakcie studiów medycznych, jak i kształcenia podyplomowego. Mam też nadzieję, że jako podręczne kompendium będzie przydatne w codziennej pracy z pacjentem.

reklama GP_bezplatna
2023-05-04 Aktualności

Organizatorzy bezpłatnego, interdyscyplinarnego cyklu konferencji dla lekarzy rodzinnych i POZ – PLAGI POLSKIE 2023, którego pomysłodawcą i Kierownikiem Naukowym jest prof. Krzysztof J. Filipiak, zapraszają do udziału w spotkaniu 9 maja 2023 r. o godz. 17:00 w Gdańsku, Scandic Gdańsk, ul. Podwale Grodzkie 9.

Podczas gdańskiego spotkania poruszone zostaną zagadnienia obejmujące jedne z największych plag zdrowotnych Polaków. Zaplanowano wykłady z takich dziedzin jak: kardiologia, nefrologia, pulmonologia, diabetologia czy choroby metaboliczne. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi.

Szczegóły i rejestracja dostępne na stronie: www.plagi.edu.pl

Patronem medialnym konferencji jest czasopismo "Gabinet Prywatny".

 

2023-05-04 Aktualności

W ciągu ostatnich 30 lat zaakceptowano i wprowadzono do codziennej praktyki klinicznej ponad 80 nowych leków. Leczenie systemowe z wykorzystaniem chemioterapii, immunoterapii czy terapii celowanych jest podstawą leczenia nowotworów rozpoznawanych w IV stopniu zaawansowania, tj. z przerzutami odległymi. Dzięki nowym lekom wskaźniki 5-letnich przeżyć całkowitych chorych na rozsiane nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego, czerniaki, raki neuroendokrynne, raka gruczołu krokowego, raka piersi, raka tarczycy i nowotwory jądra leczonych w latach 2014-2018 poprawiły się o więcej niż 15% w porównaniu do okresu 1989-1993. Nie we wszystkich nowotworach jednak odnotowano taki postęp. 5-letnie przeżycie chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca poprawiło się zaledwie o 6%.

Co ciekawe, odnotowano również zmianę udziału chorych rozpoznawanych w stadium rozsiewu. W ostatnich latach więcej nowotworów płuc rozpoznaje się w tym stadium, co przypisuje się bardziej zaawansowanym technikom diagnostyki obrazowej, np. PET/TK. Natomiast nowotwory dróg żółciowych, gruczołu krokowego, odbytnicy, trzonu i szyjki macicy, piersi i pęcherzyka żółciowego rozpoznawano w latach 2014-2018 w mniej zaawansowanych stadiach niż w okresie 1989-1993.

2023-04-28 Aktualności

Zgodnie z wytycznymi The Heart Failure Association (HFA) of the European Society of Cardiology (ESC), tegoroczne Dni Świadomości Niewydolności Serca przypadają na 1-7 maja 2023 roku. Hasłem tegorocznych obchodów jest: wykryć niewykryte (ang. detect the undetected), nawiązujące do niespecyficznych objawów niewydolności serca i zaostrzeń tego schorzenia. Plakat promujący wiedzę o kluczowych objawach mogących świadczyć o niewydolności serca, cykl postów edukacyjnych o tym schorzeniu, a także otwarte spotkanie online z najwybitniejszymi w Polsce specjalistami z zakresu diagnostyki i terapii niewydolności serca, które odbędzie się 9 maja (wtorek) o godz. 10.00 to kluczowe działania zaplanowane przez Asocjację Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ANS PTK).

2023-04-27 Aktualności

Tylko ok. 20% pacjentów korzysta z programu lekowego raka płuca, a powinno minimum 40-50%. To jest przerażające. Nadal jest wiele do zrobienia w usprawnieniu ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej pacjenta. Mamy w raku płuca największy przełom w leczeniu od lat, a nie korzystamy z niego – alarmował prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podczas debaty „Aktualne wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce” z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa”.

Bardzo ważną sprawą są opóźnienia w diagnostyce wstępnej, kiedy to pacjent czeka na wizytę w poradni ambulatoryjnej lub na badania obrazowe.

Karta DILO przez kilka lat funkcjonowała bardzo dobrze, ale teraz niestety motywacja lekarzy POZ do kierowania chorych na szybką diagnostykę trochę spadła i tych chorych w poradni, chociażby w poradni przyszpitalnej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, jest mniej niż jeszcze kilka lat temu – podkreślał dr Mateusz Polaczek. Kiedy chory trafi w końcu do pulmonologa lub chirurga, to często mamy już do czynienia z rozsianym nowotworem.

2023-04-25 Aktualności

Nowoczesne leczenie dla chorych z WZJG

Refundacja od 1 maja 2023 r.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia  od 1 maja 2023 r. dorośli pacjenci chorujący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) będą mogli być leczeni ozanimodem. Poszerzenie wachlarza terapii dostępnych w ramach programu lekowego B.55 umożliwi dostosowanie formy leczenia do stanu klinicznego i indywidualnych potrzeb pacjenta, co jest szczególnie cenne w przypadku chorych, u których dotychczas stosowane leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba autoimmunologiczna o przewlekłym charakterze, która wiąże się z pogorszeniem jakości życia cierpiących na nią osób. Przebieg schorzenia, od łagodnego do ciężkiego, zależny jest od stopnia nasilenia stanu zapalnego. W 2014 roku chorobę tę zdiagnozowano u niespełna 50 tys. osób w Polsce, a w 2020 roku liczba ta wzrosła o ok. 23 tys.

2023-04-24 Aktualności

25 kwietnia 2003 r. to ważna data w kalendarzu, która zmieniła na zawsze oblicze nauki, medycyny i… życie milionów pacjentów na całym świecie. Z okazji 20. rocznicy poznania pełnej sekwencji DNA organizatorzy kampanii edukacyjnej „Genetyka Ratuje Życie” przygotowali zestawienie 20 ciekawostek na temat DNA.

  1. Tylko 1-2% naszych genów jest odpowiedzialnych za wygląd i funkcje komórek (tzw. geny kodujące). Co z pozostałymi? Długo wierzono, że nie pełnią istotnej roli, jednak w 2012 r. naukowcy w ramach projektu ENCODE dowiedli, że ok. 80% ludzkiego genomu to sekwencje o określonych funkcjach biologicznych.
  2. Człowiek ma ok. 20 000 genów kodujących białko. Co ciekawe, podobną liczbę genów mają myszy, jeżowce, czy nawet jeden z rodzajów nicieni.
2023-04-20 Aktualności

Światowy Dzień Świadomości Przewlekłego Zapalenia Zatok Przynosowych z Polipami Nosa (PZZPzPN) to okazja, aby zmienić stan wiedzy na ten temat wśród społeczeństwa. Zainaugurowana z okazji tego święta kampania „Masz to w nosie?” ma na celu zmienić percepcję społeczną tej jednostki chorobowej oraz uświadomić pacjentów, jakie objawy powinny ich skłonić do szukania pomocy lekarskiej. W ramach kampanii przeprowadzono pierwsze w Polsce badanie na temat wpływu PZZPzPN na zdrowie i życie pacjentów.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN) to choroba często marginalizowana przez społeczeństwo oraz samych pacjentów, mimo że dotyczy 4% populacji, głównie młodych dorosłych, która w istotny sposób upośledza jakość ich życia.

2023-04-18 Aktualności

Potrzeby pacjentów wentylowanych mechanicznie

Europejski Dzień Praw Pacjenta

18 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta, który celebrowany jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. To ważny dzień także z perspektywy pacjentów korzystających z wentylacji mechanicznej i ich bliskich, którzy potrzebują rozwiązań gwarantujących im m.in. zwiększoną pomoc pielęgniarską. Blisko miesiąc temu do Ministerstwa Zdrowia trafiła zmieniona propozycja modelu opieki nad chorymi z niewydolnością oddechową – Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przedstawiła nowe plany co do modelu opieki pacjentów wentylowanych mechanicznie.  Środowisko pacjentów przedstawiło swoje uwagi i czeka na dalsze kroki ze strony Ministerstwa.

2023-04-17 Aktualności

W 2023 r. rusza pilotaż programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS) – 4,5 tys. pacjentów zostanie objętych diagnostyką, a 2,5 tys. opieką w 15 ośrodkach, w których diagnostyka, leczenie i stała roczna opieka będą prowadzone na poziomie ambulatoryjnym.

Chcemy pomóc pacjentom, którzy chorują krótko, by skrócić opóźnienia diagnostyczne – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii. Prof. Kwiatkowska w raporcie pt. „Reumatologia - raport otwarcia” wskazuje, że od kilku lat obserwuje się ograniczanie dostępu pacjentów do ambulatoryjnego i szpitalnego leczenia w reumatologii. Wynika to m.in. ze złej wyceny procedur reumatologicznych oraz przekształcania klinik i oddziałów reumatologicznych w oddziały chorób wewnętrznych. Proces ten nasilił się podczas pandemii, gdy oddziały reumatologiczne były masowo przekształcane w jednostki covidowe.

2023-04-14 Aktualności

Zmiany w programie lekowym „Leczenie chorych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej" obowiązują od początku marca. Poza substancjami, którymi leczono wcześniej (adalimumab, etanercept, infliksymab, iksekizumab, sekukinumab, ustekinumab, ryzankizumab, guselkumab, certolizumab pegol, tyldrakizumab), w programie pojawiła się nowość –  bimekizumab. Bardzo ważne jest zniesienie tzw. przerwy administracyjnej, co oznacza, że leczenie trwa do czasu podjęcia przez lekarza prowadzącego decyzji o wyłączeniu pacjenta z programu.

Mamy już leczenie na europejskim poziomie – skomentował aktualny stan rzeczy prof. Witold Owczarek, przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej, który od 10 lat zabiegał o to, by programy lekowe oparte na najnowszych substancjach leczniczych objęły jak największą liczbę chorych.

2023-04-13 Aktualności

Sztuczna inteligencja (AI) to nie tylko Chat GPT. Algorytmy AI coraz częściej służą lekarzom, wspomagając bardziej dokładne i skuteczne diagnozowanie pacjentów. Sztuczna inteligencja (AI) ma zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym również w diagnostyce laboratoryjnej. AI jest już wykorzystywana do analizowania wyników testów laboratoryjnych oraz do pomocy w interpretacji wyników, a także do wskazywania potencjalnych chorób na podstawie danych medycznych. Może być również stosowana do rozpoznawania schorzeń na podstawie obrazów, takich jak zdjęcia rentgenowskie, wyniki tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Jednym z największych wyzwań dla laboratoriów medycznych jest przetwarzanie ogromnej ilości danych. Dzięki AI możliwe jest automatyczne analizowanie informacji znacznie szybciej i bardziej precyzyjnie niż w przypadku tradycyjnych metod. Algorytmy AI pozwalają na wykrywanie wzorców i zależności między różnymi wynikami badań, co umożliwia dokładniejszą diagnozę i lepsze dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

2023-04-12 Aktualności

Beautiful Brain Award

I Polski Kongres Neurologii i Psychiatrii

Zakończyła się pierwsza edycja I Polskiego Kongresu Neurologii i Psychiatrii. Zgromadzeni w Hotelu Sheraton w Warszawie (31 marca - 1 kwietnia 2023 r.) neurolodzy i psychiatrzy wysłuchali ponad 34 wykładów, stanowiących szeroką, multidyscyplinarną platformę wymiany najnowszych doniesień naukowych dotyczących chorób mózgu i nowych strategii farmakologicznych. Kongres odbył się pod patronatem prof. Agnieszki Słowik, krajowego konsultanta ds. neurologii oraz prof. Piotra Gałeckiego, krajowego konsultanta ds. psychiatrii.

W pierwszym dniu Kongresu wybitnym postaciom polskiej neurologii, psychiatrii, ale także mediów zaangażowanych w rozwój i zmianę postrzegania chorób mózgu, wręczono nagrody Beautiful Brain Award.

2023-04-11 Aktualności

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali przedłuża program certyfikacji bezpieczeństwa i jakości szpitali z 31 marca do 14 kwietnia br., dając tym samym placówkom medycznym więcej czasu na zapoznanie się i wypełnienie formularza zgłoszeniowego. 

Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje, m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót do zdrowia chorych. W trosce o bezpieczeństwo polskiego personelu medycznego w 2021 r. powołana została Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, w ramach której prowadzony jest program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. II edycja programu właśnie trwa – eksperci zdecydowali o wydłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń.

2023-04-11 Aktualności

268 lat temu, 11 kwietnia w Londynie urodził się James Parkinson – angielski chirurg, farmaceuta i paleontolog, który jako pierwszy opisał objawy choroby, nazwanej później chorobą Parkinsona. Od 1997 roku obchodzimy ten dzień jako Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby, wsparcie pacjentów i ich rodzin oraz zmniejszenie dyskryminacji osób chorych w miejscach pracy. Symbolem tej choroby jest czerwony tulipan – dający nadzieję chorym na lepsze życie.

Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne, u któregp podłoża leży obumieranie komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu, produkujących dopaminę. Dopamina to neuroprzekaźnik, który odpowiada za przesyłanie impulsów nerwowych, warunkujących prawidłową pracę mięśni, postawę i ruch. – W chorobie Parkinsona stężenie dopaminy zmniejsza się, a w konsekwencji tego impulsy w mózgu nie są odpowiednio przekazywane. Pojawiają się takie objawy, jak: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, niezgrabność ruchów, zubożona mimika, czy drżenie rąk. Objawy te często są mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu czy depresją – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, kierownik oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, GUMed, były prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Copyright © Medyk sp. z o.o