2021-02-17 Aktualności

Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19

Wniosek o warunkowe dopuszczenie do obrotu

Johnson & Johnson  ogłosiła 16 lutego 2021 r., że firma Janssen-Cilag International N.V. złożyła warunkowy złożyła warunkowy wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu (cMAA) kandydata firmy Janssen na jednodawkową szczepionkę przeciwko COVID-19. Wniosek opiera się na kluczowych wynikach dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa badań klinicznych fazy 3 ENSEMBLE. Po przyznaniu warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu firma musi spełnić określone zobowiązania w określonych ramach czasowych, w tym dostarczyć dodatkowe dane. 

reklama GP_bezplatna
2021-02-16 Aktualności

Astma ze względu na wysoki wskaźnik zachorowalności staje się chorobą społeczną, a wzrost zapadalności na nią wpisuje się w trend epidemii chorób alergicznych. Do tej pory astmie nie poświęcano w Polsce należytej uwagi, a pandemia COVID-19 jeszcze mocniej uwydatniła konsekwencje nieprawidłowości w leczeniu, braków systemowych oraz niskiej świadomości społecznej. Eksperci systemu ochrony zdrowia, klinicyści w obszarze leczenia astmy oraz

przedstawiciele organizacji pacjentów tworzący Koalicję na rzecz Leczenia Astmy, jednogłośnie podkreślają, iż leczenie astmy oskrzelowej powinno stać się jednym z priorytetów polskiego systemu ochrony zdrowia.

2021-02-12 Aktualności

Wentylacja mechaniczna w warunkach domowych jest możliwa już nie tylko dla osób z POChP, ale również dla pacjentów z zaburzeniami oddychania po COVID-19. Jak podkreślają eksperci i pacjenci ze Stowarzyszenia Jednym Tchem! kluczowe są zmiany w regulacji tego świadczenia. Do pacjentów wymagających wspomagania oddechu respiratorem w warunkach pozaszpitalnych dołączają pacjenci wymagający mechanicznego wspomagania oddechu w wyniku powikłań pocovidowych.

2021-02-11 Aktualności

Światowy Dzień Chorego

Rzadkie schorzenie – choroba Pompego

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym dniu warto zwrócić uwagę na to, że wiele osób nie bada się regularnie oraz ignoruje różne dolegliwości, ponieważ wydają się one nieszkodliwe. Osłabienie nóg i bioder, problemy ze wstawaniem z pozycji siedzącej, trudności z wchodzeniem po schodach, duszności podczas ćwiczeń i poranne bóle głowy – to niektóre z objawów glikogenozy typu II, znanej jako choroba Pompego. To jedna z rzadkich chorób mięśni, którą trudno zdiagnozować.

2021-02-10 Aktualności

Każdego roku ok. 350 tys. osób na świecie dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Co czwarty przypadek diagnozowany u osób dorosłych to ostra białaczka szpikowa (AML – ang. accute myeloid leukemia). Rozpoznanie ostrej białaczki szpikowej można stwierdzić na podstawie obecności minimum 20% komórek blastycznych we krwi obwodowej lub w szpiku. Najczęstsze oznaki i objawy AML to: duszność, siniaki, gorączka, osłabienie i infekcja. Zwykle AML rozwija się szybko i nasila się, jeśli nie jest leczona. Kluczowe dla powodzenia terapii w tej chorobie jest więc szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

2021-02-08 Aktualności

Doświadczeni polscy specjaliści, nowoczesna diagnostyka molekularna oraz skuteczne, zgodne z europejskimi standardami metody leczenia – to elementy niezbędne, by poprawić jakość i długość życia pacjentek zmagających się z rakiem jajnika. Nie można już dłużej zwlekać z ich pełnym wykorzystaniem, zwłaszcza jeśli mówimy o ciągle najgorzej rokującym nowotworze złośliwym u kobiet. Koincydencja czasu, zaangażowanych ludzi i narzędzi daje nadzieję na długo wyczekiwane zmiany. #KoalicjaDlaŻycia ogłasza akcję #Jajnik21 – 2021 rokiem kobiet z rakiem jajnika.

2021-02-04 Aktualności

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Nowotwory w Unii Europejskiej i w Polsce

Co 9 sekund rozpoznaje się w Unii Europejskiej nowy przypadek zachorowania na raka. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy tu 3,5 mln osób. Rak jest drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów w państwach wspólnoty europejskiej. Zachorowalność i śmiertelność z powodu nowotworów stanowi ogromny ciężar dla systemów opieki zdrowotnej i społecznej, obciąża budżety rządowe oraz negatywnie wpływa na wydajność oraz wzrost gospodarki, w tym na zdrowie pracowników w UE.

2021-02-03 Aktualności

Rozpoczęcie przygotowywania pacjenta do rekonwalescencji powinno mieć miejsce już w dniu przyjęcia na OIT, a nie po jego wypisaniu z oddziału. Zbyt późne lub niewystarczające przygotowanie pacjenta do rekonwalescencji poszpitalnej przyczynia się do szeregu niepożądanych zjawisk, zarówno dla samego chorego, jak i systemu ochrony zdrowia. Negatywny wpływ można dostrzec w jakości życia pacjenta, zdolności do powrotu na rynek pracy czy w końcu w samym aspekcie zdrowotnym powodującym np. ponowne hospitalizacje w wyniku powikłań. Dlatego też żywienie medyczne powinno stanowić integralny element terapii i planu leczenia, jaki opracowuje lekarz. Obchodzony w dniach 8-12 lutego Międzynarodowy Tydzień Świadomości Żywienia Dojelitowego jest dobrą okazja do przybliżenia tematu żywienia medycznego jako integralnego elementu leczenia.

2021-02-03 Aktualności

Wstępna analiza wyników III fazy badań oxfordzkiej szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19 wykazała 100% skuteczność preparatu w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci po upływie 22 dni od otrzymania pierwszej dawki. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Południowej Afryce, których wstępne wyniki zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma "Lancet". 

2021-02-02 Aktualności

Lekarz i farmakolog kliniczny – ukończył studia medyczne na AM w Krakowie, studia doktoranckie w Instytucie Farmakologii PAN. Przez wiele lat kierował badaniami funduszu Marii Skłodowskiej-Curie. Pracował w Narodowym Instytucie Leków. Autor i współautor wielu prac naukowych. Laureat nagród naukowych, członek polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych. Reprezentował Polskę w kilku grupach roboczych KE dotyczących leków.

Jak wspomina prof. Krzysztof Filipiak: to smutny dzień dla nas wszystkich, przyjaciół Jacka, ale i smutny dzień dla polskiej farmakologii klinicznej. Pandemia zabrała dzisiaj Tytana wiedzy o lekach, naszego nauczyciela – prof. dra hab. med. JACKA SPŁAWIŃSKIEGO. Tak jak mityczni tytani, Jacek należał do pokolenia przedolimpijskich olbrzymów, jeszcze zanim wynaleziono bogów olimpijskich –  współczesnych profesorów farmakologii (...).

 

2021-02-01 Aktualności

Ustawowe kryteria kwalifikacji do programu lekowego II linii, umożliwiające skuteczniejsze leczenie stwardnienia rozsianego (SM) są w Polsce zbyt restrykcyjne – zgodnie uważają eksperci. Przekonują, że złagodzenie kryteriów wejścia do II linii może w wielu wypadkach zahamować utratę sprawności pacjentów i spowolnić rozwój choroby.

Jak tłumaczył prof. Krzysztof Selmaj, przewodniczący doradczej komisji medycznej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR), ostatnie 25 lat przyniosło bezprecedensowy rozwój terapii SM. System leczenia tej choroby w Polsce bazuje na dwóch programach lekowych - B.29 (I linia) oraz B.46 (II linia).

2021-02-01 Aktualności

Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency) wydała 29 stycznia pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw COVID-19. EMA rekomenduje dopuszczenie do obrotu szczepionki AstraZeneca dla osób powyżej 18. r.ż. oraz rekomenduje podawanie dwóch dawek szczepionki, przy czym druga dawka powinna być podana pomiędzy 4. a 12. tygodniem od podania pierwszej. W najbliższych tygodniach dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa będą spływały z wciąż trwających badań klinicznych i będą sukcesywnie publikowane. AstraZeneca podejmuje również wysiłki, aby zwiększyć zdolność produkcyjną do trzech miliardów dawek jeszcze w 2021 r.

2021-01-29 Aktualności

Pandemia COVID-19 jest największym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia od dziesięcioleci. To jednocześnie okazja do zastanowienia się nad kierunkiem rozwoju systemu ochrony zdrowia, który powinien stawiać pacjenta, a nie instytucje, w centrum uwagi. W przygotowanym przez Pracodawców Medycyny Prywatnej i firmę doradczą Deloitte raporcie „Zdrowie Polaków po pandemii. Co możemy zrobić razem.” znajdują się kluczowe zadania, jakie stoją przed systemem ochrony zdrowia w Polsce, w szczególności z punktu widzenia potrzeb pacjentów. Przedstawione zostały również dobre praktyki, których wdrożenie może usprawnić system opieki zdrowotnej.

2021-01-28 Aktualności

Firma Samsung Electronics ogłosiła, że aplikacja Samsung Health Monitor – pozwalająca użytkownikom śledzić swój stan zdrowia  będzie niebawem dostępna w Polsce oraz w kolejnych 31 krajach. Za jej pomocą właściciele Galaxy Watch3 i Galaxy Watch Active2 będą mogli skorzystać z opcji monitorowania ciśnienia krwi i wyników EKG. W dowolnym miejscu i czasie będą więc mieli dostęp do aktualnych informacji dotyczących ich stanu zdrowia.

Aplikacja Samsung Health Monitor otrzymała oznakowanie „CE” w grudniu 2020 r., co umożliwiło rozszerzenie usługi na 28 krajów europejskich. Znakiem „CE” wyróżniane są produkty spełniające określone przez Unię Europejską wymogi w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska.

2021-01-26 Aktualności

Szczepionka przeciwko rotawirusom – bezpłatna i obowiązkowa

Dla wszystkich niemowląt urodzonych po 1 stycznia 2021 r.

Doustne szczepienie przeciwko rotawirusom jest już finansowane przez państwo w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych na 2021 rok. Każde dziecko urodzone po 1 stycznia br. otrzyma je bezpłatnie w ramach powszechnych szczepień obowiązkowych. Doustna 3-dawkowa szczepionka zawiera 5 różnych wariantów genetycznych rotawirusa. Pierwszą dawkę można podać dziecku w wieku od 6 tygodni, lecz nie później niż w 12. tygodniu życia. Można ją podawać z innymi szczepieniami wskazanymi w Programie Szczepień Ochronnych podczas tej samej wizyty szczepiennej. Należy zachować przerwy między dawkami wynoszące przynajmniej 4 tygodnie. Zaleca się, aby trzydawkowy cykl szczepień podać przed ukończeniem przez dziecko 22. tygodnia życia. W razie konieczności trzecią (ostatnią) dawkę można podać przed ukończeniem 32. tygodnia życia.

Copyright © Medyk sp. z o.o