Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w ślad za opinią Rady Przejrzystości, uznał za zasadne finansowanie ze środków publicznych leku lenalidomid w skojarzeniu z deksametazonem (Rd) we wskazaniu: „Lenalidomid w leczeniu dorosłych chorych z nieleczonym uprzednio szpiczakiem plazmocytowym (ICD-10: C90.0)”. (17 sierpnia 2020 r.). Chorzy na szpiczaka plazmocytowego są o krok bliżej do nowej opcji leczenia w pierwszej linii terapeutycznej.
Nowa lista leków refundowanych będzie obowiązywała od 1 września 2020 r. Znalazły się na niej m.in. szczepionki przeciw grypie. Bezpłatne szczepienie przeciw grypie przysługuje osobom powyżej 75. r.ż. W 50% szczepionka będzie refundowana dla: osób do 65. r.ż., które chorują na przewlekłe schorzenia lub są po transplantacjach; dla kobiet w ciąży; dla dzieci od 3. r.ż. do do ukończenia 5. r.ż. (szczepionka donosowa).
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych dla kobiet w ciąży. Od 1 września każda kobieta, która spodziewa się dziecka będzie miała dostęp do tych leków bezpłatnie. W wykazie znalazło się 114 pozycji dostępnych na receptę najczęściej stosowanych przez ciężarne. Resort zdrowia podkreśla, że lista ta będzie uzupełniana.
GlaxoSmithKline plc ogłosiła, że rozpoczęto III fazę badań klinicznych nad szczepionką 5w1 przeciwko meningokokom typu ABCWY, w porównaniu z zatwierdzonymi szczepionkami przeciw meningokokom – Bexsero i Menveo. Pierwsze badania III fazy będą prowadzone z udziałem 3650 uczestników w wieku od 10 do 25 lat, w Stanach Zjednoczonych, Europie, Turcji i Australii. Badanie ma na celu ocenę bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności opracowywanej przez GSK szczepionki.
Firma Novartis ogłosiła, że Komisja Europejska (KE) dopuściła alpelisyb w skojarzeniu z fulwestrantem w leczeniu kobiet po menopauzie oraz mężczyzn z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi wykazującym ekspresję receptora hormonalnego (HR‑dodatnim) i niewykazującym ekspresji ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2‑ujemnym) oraz mutacją PIK3CA, w przypadku stwierdzenia progresji choroby w trakcie lub po leczeniu hormonalnym stosowanym w monoterapii. Alpelisyb to lek dopuszczony do stosowania u osób z zaawansowanym rakiem piersi, u których obecna jest mutacja PIK3CA, wpływająca na wzrost nowotworu i dająca gorsze rokowania leczenia.
W pracy przedstawiono najczęstsze dermatozy zakaźne i niezakaźne zlokalizowane w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u mężczyzn i kobiet. Rozpoczęto od świądu okolic anogenitalnych, który jest definiowany jako nieprzyjemne odczucie zmuszające do drapania skóry okolicy narządów płciowych i odbytu. Jednostką chorobową dość często występującą u obu płci jest liszaj twardzinowy i w pracy tej omówiono morfologię kliniczną i etiopatogenezę. Trafna diagnoza oraz odpowiednie postępowanie terapeutyczne są niezwykle ważne, ponieważ istnieje duże ryzyko bliznowacenia. Do dermatoz niezakaźnych w okolicy anogenitalnej należy liszaj płaski, łuszczyca okolicy narządów płciowych oraz rumień wielopostaciowy.
Choroby nowotworowe są drugą pod względem częstości przyczyną zgonów w Polsce. Od prawie 30 lat obserwowana jest tendencja wzrostowa częstotliwości zachorowań i zgonów z ich powodu. Ponadto zgodnie z prognozami oczekiwane jest utrzymanie się tego trendu. W ostatnich latach pacjenci, w obliczu wyczerpania metod leczenia konwencjonalnego, coraz częściej sięgają po metody leczenia alternatywnego i uzupełniającego, w tym diety alternatywne, takie jak terapia Gersona, dieta ketogeniczna, dieta dr Budwig lub dieta makrobiotyczna.
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego opracowali rekomendacje dotyczące bezpiecznego stosowania benzodiazepin (BZD). Benzodiazepiny są bardzo skutecznymi lekami, często wykorzystywanymi przez lekarzy POZ. Ze względu na potencjał uzależniający, niezwykle ważne jest ich stosowanie zgodnie z zleceniami oraz krótkoterminowo. Benzodiazepiny są grupą leków o wspólnym mechanizmie działania farmakologicznego i podobnej budowie, jednak czas działania i metabolizm poszczególnych leków różnią się.
OPZG wraz z krajowymi konsultantami w dziedzinie geriatrii oraz medycyny rodzinnej ze wsparciem Federacji Pacjentów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zaapelowało do Ministerstwa umieszczenie szczepionek przeciw grypie na liście leków dla seniorów 75 plus, kat „S”, które mogą być przepisywane bezpłatnie, w zakresie wskazań refundacyjnych. W odpowiedzi na apel środowisk medycznych do Ministerstwa Zdrowia, resort informuje, że możliwość rozszerzenia pełnej refundacji leków dla seniorów w wieku 75+ o szczepionkę przeciw grypie jest w trakcie prowadzonej analizy. Jest to sprawa kluczowa biorąc pod uwagę drugą, jesienną falę COVID–19.
28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Ta grupa chorób zakaźnych wątroby (typy A, B, C, D, E i G) dotyka setek milionów osób na całym świecie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje WZW typu B, które jest najpowszechniej występującą na świecie chorobą zakaźną oraz WZW typu C, które nie ma żadnych objawów we wczesnej fazie zakażenia – najczęściej pojawiają się one dopiero po kilkunastu latach. To właśnie te dwa typy stanowią też główne czynniki ryzyka zachorowania na raka wątrobowokomórkowego (Hepatocellular carcinoma).
Wokół terapii hipolipemizującej narosło wiele mitów, które negatywnie przekładają się na skuteczność terapii, ponieważ pacjenci często decydują się na odstawienie leków lub samodzielnie zmniejszają dawkę. Takie postępowanie może w wielu wypadkach skończyć się tragicznie. Mity dotyczące statyn są związane z ograniczoną wiedzą społeczeństwa o samym cholesterolu. Większość chorych główną uwagę skupia na stężenie cholesterolu całkowitego. Natomiast lekarze skupiają się na cholesterolu LDL. Cele terapii zależą od ryzyka sercowo-naczyniowego, które definiuje m.in. nieprawidłowe stężenie cholesterolu. Im bardziej obniżymy cholesterol LDL, tym bardziej zmniejszymy ryzyko sercowo-naczyniowe.
Codziennie średnio 10 Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Niestety u większości z nich jest on wykrywany w stadium zaawansowanym. Nowotwór ten znajduje się na liście najgorzej rokujących nowotworów ginekologicznych, m.in. ze względu na brak specyficznych objawów w początkowej fazie choroby. Można zmienić tę sytuację, gwarantując dostęp do optymalnych narzędzi diagnostycznych i kompleksowego leczenia oraz wdrożenie skutecznych, zgodnych z europejskimi standardami metod leczenia u chorych na raka jajnika, na jak najwcześniejszym etapie. Przedstawiciele organizacji pacjenckich, eksperci różnych specjalizacji i towarzystwa naukowe zainicjowali #KoalicjęDlaŻycia, której celem jest wydłużenie i poprawa jakości życia kobiet chorujących na raka jajnika.
Ogromny postęp w medycynie oraz wynikająca z niego imponująca liczba nowych terapii onkologicznych pociągają za sobą konieczność postawienia pytania o kryteria dokonywania wyboru i kolejność refundacji technologii lekowych przy ograniczonych zasobach finansowych. Te pytania zadają i próbują na nie odpowiedzieć autorzy raportu, który przygotował MODERN HEALTHCARE INSTITUTE. Raport stawia tezę, że kolejność decyzji refundacyjnych powinna zależeć od wartości dodanej i efektywności klinicznej danej technologii lekowej. Zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. dr. hab. n. med. Marcina Czecha przeanalizował czynniki wpływające na rzeczywistą wartość nowych leków przeciwnowotworowych.
Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła krótszy, dwugodzinny czas trwania wlewu okrelizumabu, przeznaczonego do stosowania u pacjentów z rzutową lub pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (RRMS i PPMS). Decyzja o zatwierdzeniu została podjęta na pdstawie pozytywnej opinii działającego w ramach EMA Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP).
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o