2021-01-26 Aktualności

Szczepionka przeciwko rotawirusom – bezpłatna i obowiązkowa

Dla wszystkich niemowląt urodzonych po 1 stycznia 2021 r.

Doustne szczepienie przeciwko rotawirusom jest już finansowane przez państwo w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych na 2021 rok. Każde dziecko urodzone po 1 stycznia br. otrzyma je bezpłatnie w ramach powszechnych szczepień obowiązkowych. Doustna 3-dawkowa szczepionka zawiera 5 różnych wariantów genetycznych rotawirusa. Pierwszą dawkę można podać dziecku w wieku od 6 tygodni, lecz nie później niż w 12. tygodniu życia. Można ją podawać z innymi szczepieniami wskazanymi w Programie Szczepień Ochronnych podczas tej samej wizyty szczepiennej. Należy zachować przerwy między dawkami wynoszące przynajmniej 4 tygodnie. Zaleca się, aby trzydawkowy cykl szczepień podać przed ukończeniem przez dziecko 22. tygodnia życia. W razie konieczności trzecią (ostatnią) dawkę można podać przed ukończeniem 32. tygodnia życia.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Polska, mamy małych dzieci właśnie na to szczepienie czekały najbardziej. Do tej pory, choć było to szczepienie jedynie zalecane, było najczęściej wybieranym szczepieniem przez rodziców, co oznaczało wydatek ok. 600 zł za pełen cykl szczepień. Sfinansowanie szczepień przez państwo to duża oszczędność dla rodziców. Jak wynika z badania opinii, przeprowadzonego przez Kantar Polska w 2019 r. wśród matek dzieci w wieku 6 tygodni – 5 lat,  77% respondentek uznało, że to właśnie szczepienie przeciwko rotawirusom powinno stać się obowiązkowe, dostępne bezpłatnie. A zatem decyzja Ministerstwa Zdrowia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno mam, jak i środowiska medycznego.

Przeciwko rotawirusom zdrowe dzieci są już od wielu lat szczepione w: Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Grecji, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

 

Fundacja Koalicja dla wcześniaka od 1,5 roku wraz z ekspertami medycznymi i z obszaru ekonomiki zdrowia zwracała się do decydentów z prośbą o wprowadzenie szczepienia przeciwko rotawirusom do kalendarza szczepień obowiązkowych. Cieszymy się, że wszystkie noworodki, w tym wcześniaki będą chronione przed rotawirusami – mówi prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

 

Powszechne szczepienie przeciwko rotawirusom pozwoli w znaczący sposób ograniczyć liczbę hospitalizowanych dzieci w powodu infekcji żołądkowo-jelitowych. To ogromna korzyść nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale także dla płatnika i oddziałów pediatrycznych. Z powodu infekcji  rotawirusowych musieliśmy odraczać zaplanowane zabiegi medyczne. Zdarzały się również opóźnienia w przyjmowaniu małych pacjentów z innymi problemami, bo łóżka na oddziale były zajęte przez dzieci z infekcjami wywoływanymi przez rotawirusy. W dobie pandemii to szczególnie ważne, aby dzieci niepotrzebnie nie przebywały w szpitalach, a dzięki szczepieniom przeciwko rotawirusom przynajmniej te pobyty będziemy mogli znacznie ograniczyć – powiedziała prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o