2018-08-06 Artykuł
W pracy przedstawiamy i dyskutujemy nad doniesieniami dotyczącymi powiązań pomiędzy najczęściej stosowanymi w praktyce klinicznej lekami przeciwcukrzycowymi a występowaniem nowotworów złośliwych, w tym w populacji w Polsce. Metformina przedstawia się jako preparat, który ma ochraniający wpływ na występowanie raka zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym z insuliną i innymi lekami doustnymi. Natomiast doniesienia na temat wpływu innych leków przeciwcukrzycowych są niejednokrotnie sprzeczne. Jak z nich wynika, leki te mogą mieć wpływ – jeśli nie realny, to potencjalny – na rozwój nowotworów. Jednak doniesienia te wymagają dalszych badań, gdyż są zbyt skąpe. U chorych z cukrzycą typu 2 leczenie skojarzone insuliną z metforminą, inhibitorem SGLT2 i agonistą receptora GLP-1, jeżeli nie ma przeciwwskazań lub nietolerancji, jest optymalnym wyborem. Insulinę stosujemy u chorych z cukrzycą typu 2, gdy jest to konieczne, ale dawki powinny być najniższe, o ile jest to możliwe.
reklama GP_bezplatna
2018-07-09 Artykuł

Choroba zwyrodnieniowa ciągle wyzwaniem dla lekarza: co nowego w terapii?

rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Eugeniuszem Józefem Kucharzem
Częstość występowania choroby zwyrodnieniowej stawów zwiększa się wraz z wiekiem. O standardach leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych i nowych danych dotyczących stosowania krystalicznego siarczanu glukozaminy rozmawiamy z prof. Eugeniuszem Józefem Kucharzem.
2018-07-06 Artykuł
Włóknienie wątroby występuje u 5% populacji ludzkiej. Pośród licznych terapii najważniejszym elementem leczenia jest usunięcie czynnika wywołującego. W leczeniu stosuje się także glikokortykosteroidy, interleukinę 10, kolchicynę i interferony. Swoje miejsce w terapii ma również rosiglitazon, który hamuje aktywację komórek gwiaździstych. Obecnie podejmuje się też próby przeszczepiania komórek wątroby lub posiadających ich charakterystykę komórek nabłonkowych pochodzących z owodni.
2018-07-05 Artykuł
W pracy przedstawiono biologiczne właściwości koenzymu Q10 oraz dokonano przeglądu badań klinicznych oceniających jego skuteczność w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego.
2018-07-04 Artykuł
W pracy próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy w obecnych czasach potrafimy skutecznie i bezpiecznie leczyć ból ostry. Przedstawiono standard organizacyjny opieki zdrowotnej w dziedzinie świadczeń zdrowotnych z zakresu rozpoznania, leczenia oraz monitorowania bólu. Zaprezentowano zalety terapii skojarzonej wynikające z dodania koanalgetyku. Ponadto scharakteryzowano wybrane leki stosowane w leczeniu bólu ostrego oraz omówiono najczęściej popełniane błędy w terapii przeciwbólowej.
2018-05-14 Artykuł
Nasiona czarnuszki siewnej zdobywają coraz większą popularność w diecie Europejczyków. Roślina ta jest jednak znana od tysięcy lat i szeroko stosowana zwłaszcza w medycynie tradycyjnej krajów Bliskiego Wschodu. Przypisuje się jej właściwości lecznicze w stanach astmy, kaszlu, grypy, czy gorączki. Prowadzone badania potwierdzają przynajmniej część z tych zastosowań, a także rozszerzają je o nowe. W tym artykule skupiono się głównie na dermatologicznych aspektach działania N. sativa.
2018-05-10 Artykuł
 
Artykuł jest przedrukiem z czasopisma "Lek w Polsce" nr 2/2018
 
Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci naukowcy wykazali udział kinazy syntazy glikogenu 3 (GSK3) w genezie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Jednym z pierwszych środków zastosowanych w celu zahamowania jej aktywności w leczeniu depresji był lit, który pomimo wielu niedoskonałości miał działanie terapeutyczne. Dalsze badania pozwoliły na projektowanie leków wchodzących w skuteczne interakcje z kinazą, jednakże niewiele z nich przeszło badania kliniczne. Kinaza syntazy glikogenu 3 do dziś stanowi duży znak zapytania w ukierunkowaniu farmakoterapii schorzeń takich jak choroba Alzheimera, depresja, choroba dwubiegunowa czy schizofrenia.
2018-05-08 Artykuł
Artykuł traktuje o podstawach prawnych procesu kontroli, przedmiocie kontroli, osobie poddanej kontroli i kontrolującym. Omówiono temat podejmowanych czynności kontrolnych oraz kwestie związane z zakończeniem postępowania. Opisano obszary działalności świadczeniodawcy najczęściej kontrolowane przez NFZ. Przedstawiono najczęstsze uchybienia wskazywane przez kontrolerów NFZ, najczęstsze nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Ponadto przedstawiono charakter kontroli NFZ, które odbyły się w 2017 r. oraz prognozę na najbliższe lata.
2018-03-02 Artykuł
Artykuł traktuje o podstawach prawnych procesu kontroli, przedmiocie kontroli, osobie poddanej kontroli i kontrolującym. Omówiono temat podejmowanych czynności kontrolnych oraz kwestie związane z zakończeniem postępowania. Opisano obszary działalności świadczeniodawcy najczęściej kontrolowane przez NFZ. Przedstawiono najczęstsze uchybienia wskazywane przez kontrolerów NFZ, najczęstsze nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Ponadto przedstawiono charakter kontroli NFZ, które odbyły się w 2017 r. oraz prognozę na najbliższe lata.
2018-03-01 Artykuł
Z danych epidemiologicznych wynika, że stosowanie paracetamolu w okresie ciąży jest zjawiskiem powszechnym, chociaż odległe konsekwencje terapii dla potomstwa są nadal słabo poznane. Przedstawiona publikacja stanowi kompleksową analizę tego problemu i odpowiada na wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa stosowania paracetamolu na wczesnych etapach rozwoju układu nerwowego. Omówiono w niej najnowsze badania oceniające wpływ ekspozycji na paracetamol w okresie ciąży oraz we wczesnym okresie postnatalnym na funkcje psychomotoryczne i behawior potomstwa.
2018-02-28 Artykuł
Bezsenność jest częstym problemem zgłaszanym przez pacjentów w codziennej praktyce lekarskiej oraz farmaceutycznej. Obecnie niebenzodiazepinowe leki nasenne są najczęściej przepisywaną grupą leków w leczeniu bezsenności. Działania niepożądane tej grupy występują rzadko i obejmują zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Celem tej pracy było przedstawienie informacji na temat paradoksalnych reakcji po zastosowaniu niebenzodiazepinowych leków nasennych.
2018-02-27 Artykuł
Czarnuszka siewna (Nigella sativa) od wielu lat jest tradycyjnie wykorzystywana jako środek spożywczy i roślina lecznicza. Właściwości terapeutyczne czarnuszki są plejotropowe, związane przede wszystkim z obecnością tymochinonu i oleju. Olej z nasion czarnuszki działa nawilżająco i przeciwzapalnie w atopowym zapaleniu skóry, podczas gdy tymochinon i całe ekstrakty z Nigella sativa wykazują aktywność przeciwzapalną, antyoksydacyjną, przeciwnowotworową i przeciwdrobnoustrojową.
2018-01-05 Artykuł

Leczenie przeciwgorączkowe dziecka

Postępowanie w gorączce

Gorączka należy do najczęstszych objawów, z jakimi pacjent zgłasza się do lekarza. Dotyczy pacjentów w każdym wieku. Właściwe postępowanie i edukacja pacjenta lub jego opiekunów odgrywa kluczową rolę w jej terapii. Do obowiązków lekarza należy dobór odpowiedniego leczenia, a następnie poinformowanie o nim w prosty sposób pacjenta. W tym celu został stworzony schemat, który ma na celu usprawnić komunikację lekarz–pacjent, skrócić czas przekazywania pacjentowi najistotniejszych informacji oraz uniknąć niedopowiedzeń i błędów w terapii. Do pobrania arkusz farmakoterpaii w gorączce.

2017-12-11 Artykuł
Praca zawiera praktyczne wskazówki dla lekarza, który chciałby przeprowadzić badanie kliniczne w swoim gabinecie. Jest rodzajem kompendium dla głównego badacza, zawierającym wszelkie aspekty związane z prawidłowym przebiegiem takiego badania.
2017-12-08 Artykuł
Rozszerzanie diety niemowlęcia o pokarmy stałe jest zagadnieniem, które budzi wiele wątpliwości zarówno wśród rodziców, jak i opiekujących się dzieckiem lekarzy i pielęgniarek. Aktualne zalecenia dotyczące żywienia niemowląt wydawane przez polskie i europejskie organizacje oparte są na ostatnio przeprowadzonych badaniach naukowych. Istotnym wydaje się położenie nacisku na promocję wyłącznego (tzn. bez pokarmów stałych i płynów innych niż leki i witaminy) karmienia piersią przez pierwsze 4-6 miesięcy życia dziecka, a następnie informowanie rodziców o właściwym czasie wprowadzenia do diety pokarmów uzupełniających, ich rodzaju oraz dostępnych metodach karmienia. W pracy przedstawiono podsumowanie zaleceń dotyczących powyższych zagadnień, jak również skupiono się na składnikach, których zawartość w diecie jest kluczowa dla dalszego prawidłowego rozwoju dziecka oraz na tym, jak praktyki żywieniowe mogą wpływać na rozwój chorób alergicznych.

Copyright © Medyk sp. z o.o