2024-01-15

Narzędzia cyfrowe mają coraz szersze zastosowanie w medycynie – często wspierają lekarzy w podejmowaniu decyzji terapeutycznych, uzupełniają ich pracę, dzięki czemu może znacząco poprawić się jakość diagnozy i szybkość leczenia. Pierwsza polska aplikacja „OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii” pomaga lekarzom w zarządzaniu działaniami niepożądanymi oraz właściwym ich leczeniu.

–  Polska staje się jednym z liderów w dziedzinie digitalizacji medycyny, a samo wykorzystanie nowych technologii pozwala na szybszy dostęp do danych, ich analizę oraz możliwość dostosowania terapii do potrzeb konkretnego pacjenta. Aplikacja „OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii” to narzędzie przynoszące podwójne korzyści w postaci optymalizacji pracy lekarza jak i skrócenia czasu leczenia oraz poprawy bezpieczeństwa pacjentów. kKuczowym aspektem dalszej poprawy opieki medycznej jest dotarcie do wszystkich onkologów klinicznych oraz lekarzy innych specjalności, m. in. pulmonologów, ginekologów, lekarzy internistów również prowadzących opiekę nad pacjentami z chorobami onkologicznymi – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

 

2024-01-09

Ciśnienie pod kontrolą

Podsumowanie kampanii Servier dla Serca

Tegoroczna edycja kampanii Servier dla Serca zaczęła się oficjalnym ustanowieniem Światowego Rekordu Guinnessa w największej liczbie jednoczesnych pomiarów ciśnienia tętniczego wykonywanych samodzielnie. Kolejnym krokiem było stworzenie wspólnej deklaracji „W trosce o zdrowe serca Polaków”, podpisanej przez przedstawicieli środowiska lekarskiego, ekspertów, reprezentantów organizacji pacjenckich, decydentów oraz przedstawicieli mediów, połączonych we wspólnej idei podniesienia świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z chorób kardiologicznych poprzez powszechną edukację i promocję zdrowego stylu życia.

Jak wynika z podsumowania tegorocznej edycji, podczas której Mobilna Poradnia Kardiologiczna odwiedziła polskie miasta (Tarnowskie Góry, Przemyśl, Zawiercie i Poznań), umożliwiając ich mieszkańcom bezpłatne badania profilaktyczne, co trzecia osoba ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, choć tylko 5% deklarowało w wywiadzie, że ma zdiagnozowane nadciśnienie.

2024-01-05
Jednym z prekursorów raka trzustki jest łatwy do rozpoznania i obserwacji wewnątrzprzewodowy brodawkowaty nowotwór śluzowy (intraductal papillary mucinous neoplasm – IPMN). Ze względu na ryzyko złośliwej transformacji u chorych z tym rozpoznaniem zaleca się wykonywanie kontrolnych badań obrazowych.
Według retrospektywnej analizy opublikowanej w JAMA Network Open IPMN bez niepokojących cech nie zwiększa jednak ryzyko zachorowania na raka trzustki w porównaniu z normalną populacją. Analizie poddano dane z Rochester Epidemiology Project. Pierwsza grupa obejmowała 2 114 osób powyżej 50. roku życia, u których w latach 2000-2015 wykonano tomografię komputerową jamy brzusznej. U 231 z nich (10,9%) rozpoznano IPMN. Drugą grupę stanowiło 320 chorych, u których rozpoznano raka trzustki w latach 2000-2019, w tym 31 (9,8%) z IPMN. W pierwszej grupie 81% pacjentów z IPMN nie miało cech wysokiego ryzyka lub niepokojących cech wg klasyfikacji Fukuoka. Zachorowalność na raka trzustki w tej grupie była podobna do tej u osób bez IPMN. Wśród chorych na raka trzustki osoby z IPMN miały, w porównaniu do osób bez IPMN, dłuższy czas przeżycia całkowitego oraz niższy udział nowotworów rozpoznanych w stadium rozsiewu.
Jeśli te obserwacje się potwierdzą, mogą zmienić obecne wytyczne nadzoru nad osobami z IPMN.
 
2023-12-27
Specjaliści z zakresu onkologii podczas konferencji "Onkologia 2023. Podsumowanie roku" (19 grudnia, Warszawa) omawiali najnowsze trendy w światowej onkologii 2023/2024. Jak podkreślił dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, Narodowy Instytut Onkologii-Państwowy Instytut Badawczy: Decyzje dotyczące systemu ochrony zdrowia, w tym i onkologii, nie zapadają w próżni, ale są pochodną uwarunkowań politycznych i gospodarczych, od których zależą m.in. środki finansowe. Warto jednak pamiętać, że zawsze profilaktyka, a w niej edukacja, promocja zdrowia, szczepienia oraz czujność onkologiczna lekarzy pierwszego kontaktu pozwala te środki zaoszczędzić. Uniknięcie zachorowania lub wykrycie go na wczesnym etapie zawsze jest tańsze niż leczenie. Ciągle jeszcze Polska pozostaje w tyle za wieloma krajami europejskimi pod względem odsetka wyleczeń chorych na nowotwory. Czy wdrażana właśnie Krajowa Sieć Onkologiczna pomoże odwrócić ten trend? Wiele nadziei można też pokładać w postępie medycyny, poszukiwaniu nowych szczepionek, zapobiegających przyczynom nowotworów, oraz doskonalszych niż obecne zasad skriningu.
2023-12-21

Zaktualizowana szczepionka przeciw Covid-19 Novavax jest jedyną dostępną obecnie szczepionką zawierającą wariant XBB.1.5. koronawirusa.

Dane niekliniczne wykazały, że zaktualizowana szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Novavax indukuje funkcjonalną odpowiedź immunologiczną przeciwko wariantom XBB.1.5, XBB.1.16 i XBB.2.3. Dodatkowe dane niekliniczne wykazały, że szczepionka Novavax indukowała odpowiedź przeciwciał neutralizujących na podwarianty BA.2.86, EG.5.1, FL.1.5.1 i XBB.1.16.6, jak również wielofunkcyjną odpowiedź komórkową CD4+ (komórki T) przeciwko EG.5.1 i XBB.1.16.6. Dane te wskazują, że szczepionka Novavax może stymulować oba ramiona układu odpornościowego i może wywołać szeroką odpowiedź przeciwko obecnie krążącym wariantom.

Szczepionka jest dostępna w Polsce do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023-12-20

Przeciwciała monoklonalne, terapie genowe, pobudzanie neuroregeneracji, czy szukanie nowych wskazań dla istniejących już leków – to tylko kilka z bardzo obiecujących kierunków rozwoju współczesnej neurologii. W ciągu ostatnich kilkunastu lat neurologia zmieniła się ze specjalizacji głównie diagnostycznej w dziedzinę, w której możliwe jest nowoczesne, wysoce innowacyjne, skuteczne leczenie pacjentów. Aby móc w pełni korzystać z najnowszych zdobyczy medycyny w zakresie leczenia chorób układu nerwowego, konieczne są pilne zmiany systemowe dotyczące organizacji opieki neurologicznej w Polsce. W kończącym się roku jubileuszu 90-lecia powołania Polskiego Towarzystwa Neurologicznego apel ten powtarzany był wielokrotnie – podkreśla prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN).

– Mówiąc o kierunkach rozwoju terapii w neurologii, warto zauważyć, że rozwijane są zarówno terapie farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne, czyli wciąż poszukiwane są takie czynniki i działania, które mogłyby poprawić efekty farmakoterapii, np. specjalistyczna dieta. Jeśli chodzi natomiast o terapie farmakologiczne, to istnieją generalnie trzy drogi rozwoju: tworzone są zupełnie nowe leki, modyfikowane są leki już istniejące i tworzone są ich pochodne, a także dochodzi do tzw. repozycjonowania substancji (leki utworzone z myślą o innych chorobach po pewnym czasie okazują się skuteczne w leczeniu chorób neurologicznych i uzyskują rejestrację w tym nowym wskazaniu). W przypadku wszystkich terapii farmakologicznych, stosowanych w neurologii, wciąż dużym wyzwaniem pozostaje pokonanie bariery krew-mózg i dostarczenie leku do ośrodkowego układu nerwowego, czyli miejsca, gdzie toczy się proces chorobowy, a zatem tam, gdzie lek powinien działać. W tym celu stosowane są różne strategie, jak np. wykorzystanie cząsteczek wirusów w roli nośników leku – mówi prof. Rejdak.

2023-12-19

Dr hab. n. med. Piotr Futyma, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, został laureatem tegorocznej nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – uznawanej za najważniejsze polskie wyróżnienie w tej dziedzinie. Nagrodę przyznano za cykl prac pt. „Zastosowanie ablacji bipolarnej w leczeniu arytmii opornych na ablację klasyczną wraz z wdrożeniem dedykowanego przyrządu”. Laureat kompleksowo scharakteryzował w nich innowacyjne metody ablacji bipolarnej – techniki stosowanej w leczeniu arytmii opornych wobec klasycznych metod. Prof. Futyma był jednym z pionierów stosowania tej metody, a elementem jego autorskiego rozwiązania jest urządzenie o nazwie "Dr. Futyma Bipolar Ablation Adapter". Metodę opracowaną przez laureata wdrożono w Polsce i wiodących ośrodkach na świecie, m.in. w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Malezji, Niemczech, Rumunii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.

2023-12-18

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie ważne zmiany w programie lekowym B.113 dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Dotyczą one możliwości zastosowania ketoanalogów aminokwasów u pacjentów również z BMI poza normą (BMI do 30 kg/m2) oraz z wyższym niż dotychczas poziomem białkomoczu (< 2,0 g/g kreatyniny/dobę) i udziału w programie lekowym pacjentom z kontrolowaną cukrzycą.

Program lekowy ketoanalogami aminokwasów dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek jest realizowany w Polsce od marca 2021 r. Jednakże ze względów na wąskie kryteria dostępu leczenie nie obejmowało znacznej grupy pacjentów. Zmiana kryteriów kwalifikacji, a co za tym idzie poszerzenie dostępu do programu lekowego dla chorych na przewlekłą chorobą nerek, to jedne z wielu postulatów skierowanych do Ministerstwa Zdrowia przez konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii prof. Ryszarda Gellerta, Stowarzyszenia Pacjentów „Moje Nerki” oraz ekspertów zrzeszonych podczas Konferencji NEFRO 2023 „Razem dla Nerek”.

2023-12-15

Okres świąt to dla wielu osób czas spotkań rodzinnych oraz odpoczynku. To także moment, kiedy przypada szczyt wirusowych zakażeń dróg oddechowych, m.in. spowodowanych przez wirus RSV, który może zaatakować górne oraz dolne drogi oddechowe i jest szczególnie groźny dla osób po 60. r.ż., w tym zmagających się z chorobami współistniejącym, np. astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), niewydolnośią serca, cukrzycą.

Jak pokazują wstępne wyniki badania dotyczących szczepień osób dorosłych (listopad-grudzień br., Fundacja My Pacjenci we współpracy z innymi organizacjami pacjentów), niespełna 30% respondentów wskazuje na konieczność szczepień w wieku dorosłym oraz na to, że szczepienia zabezpieczają przed chorobami zakaźnymi. Respondenci wykazali się pewnym zrozumieniem względem szczepień na COVID-19 czy grypę, natomiast w przypadku wirusa RSV poziom świadomości i wiedzy o chorobie oraz jej możliwych konsekwencjach u dorosłych pozostaje na niskim poziomie. Szczepienie przeciwko RSV jest nowością zalecaną w polskim Programie Szczepień Ochronnych.

2023-12-14

Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest ok. 5  tys. przypadków raka żołądka, częściej u mężczyzn i w większości przypadków w stadium zaawansowanym. 90-99% diagnoz stanowią tzw. gruczolaki, trudne do leczenia w późniejszych stadiach choroby. Przyczyną powstawania większości z nich jest bakteria Helicobacter pylori, którą można zakazić się drogą pokarmową, najczęściej jeszcze w dzieciństwie. Choć w ostatnich dekadach poprawiły się ogólne warunki sanitarno-higieniczne i możliwości skutecznego leczenia, zakażona tym patogenem jest nadal znaczna część społeczeństwa. Tak ważna więc profilaktyki raka żołądka. Wiedza w tym zakresie nie jest wystarczająco powszechna. Nieprawdziwe informacje dotyczące raka żołądka oraz odpowiedzialnej za ok. 80% zachorowań bakterii Helicobacter pylori postanowili zdemaskować twórcy kolejnej już odsłony kampanii „Servier – Wyłącz Raka”.

2023-12-13

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, problem z dodzwonieniem się do przychodni, konieczność rezygnacji z leczenia z powodów finansowych, problemy w komunikacji z lekarzem. Z badania By Pacjent nie był wykluczony, przeprowadzonego przez Fundację Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, sa to główne czynniki wpływające na poczucie wykluczenia pacjenta przez system ochrony zdrowia. Podczas Zimowej Akademii Dobrych Praktyk PKPO zaprezentowała wyniki analiz dotyczących głównych obszarów wykluczeń osób chorujących na nowotwory, podsumowała zmiany w polskiej onkologii w 2023 r. i wskazała najważniejsze, niezaspokojone potrzeby pacjentów onkologicznych.

 Realizując przez ostatnie dziesięć lat kampanię społeczną "Pacjent Wykluczony" mieliśmy szansę obserwować wiele pozytywnych zmian w opiece nad pacjentem onkologicznym, zarówno w obszarze nowoczesnej diagnostyki, jak i terapii. Niestety wyniki przeprowadzonej ankiety wyraźnie pokazują, że połowa osób chorujących na nowotwory wciąż czuje, że system ochrony zdrowia nie w pełni zaspokaja ich potrzeby i nadzieje, rodząc poczucie wykluczenia. Część przedstawionych problemów można rozwiązać niekiedy w prosty sposób, m.in. poprzez edukację i dostarczenie pacjentowi informacji o już istniejących możliwościach, inne wymagają zmian systemowych – mówi Krystyna Wechmann, prezes Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

2023-12-13

Od 1 stycznia 2024 r. jedna z flozyn – dapagliflozyna, która jest stosowana u pacjentów z niewydolnością serca, przewlekłą chorobą nerek i cukrzycą typu 2, ponownie znajdzie się na liście leków refundowanych po dwumiesięcznej przerwie. Wprowadzone w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia br. modyfikacje uwzględniają też poszerzenie wskazań do jej stosowania u pacjentów kardiologicznych i nefrologicznych, a także ponowne, bezpłatne udostępnienie leku dla chorych od 65. r.ż.

Choć proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany kryteriów refundacyjnych w przypadku przewlekłej choroby nerek z pozoru mogą wydawać się kosmetyczne, to w praktyce zmieniają możliwości leczenia nefroprotekcyjnego w bardzo dużym zakresie. Specjaliści od dłuższego czasu alarmowali, że pierwotne zapisy refundacyjne nijak miały się do dostępności koniecznych do przeprowadzenia badań diagnostycznych i znacznie zawężały populację, która mogłaby odnieść korzyść z ich stosowania. Zmiana z uprzednio obowiązującego kryterium „albuminuria ≥ 200 mg/g” na „albuminuria lub białkomocz” realnie wpłynie na praktykę kliniczną i możliwość szerszego stosowania flozyn u osób, u których rozwija się przewlekła choroba nerek.

2023-12-12

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). – Jednym z dominujących powodów NZK są przyczyny kardiologiczne. Do najczęstszych należy: zawał mięśnia sercowego, zatorowość płucna i niewydolność serca. Jednakże NZK może również wystąpić u osób pozornie zdrowych. Do tej grupy zaliczają się sportowcy, ponieważ intensywny wysiłek podczas zawodów, szczególnie w sytuacjach, kiedy motywacja jest wysoka, może spowodować nagłe zatrzymanie krążenia. Warto zaznaczyć, że te zagrożenia nie wystąpiłyby, gdyby osoba unikała sportów o wyjątkowo intensywnym wysiłku. Do grupy ryzyka należą również osoby z nierozpoznanymi chorobami, takimi jak: zespoły długiego odcinka QT – mało powszechna choroba serca o podłożu genetycznym, czy wrodzone kardiomiopatie, które związane są z zaburzeniami w budowie mięśnia sercowego oraz jego nieprawidłowym funkcjonowaniem – wyjaśnia dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog z Grupy American Heart of Poland.

2023-12-08

Rak dróg żółciowych powstaje w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych, które służą do odprowadzania żółci z wątroby do dwunastnicy. Większość zachorowań występuje po 40. r.ż., z czego ponad 85% dotyczy osób, które ukończyły 60 lat. Szacuje się, że rak dróg żółciowych stanowi ok 1% wszystkich nowotworów – jest więc mało znaną i rzadką chorobą, której objawy nie są oczywiste. Dodatkowych trudności przysparza fakt, że objawy, nawet jeśli się pojawią, nie są na tyle niepokojące, aby iść z problemem do lekarza (brak apetytu i nudności, ogólne osłabienie czy bóle brzucha). Pojawienie się wyraźnych symptomów: ciemny mocz, jasny stolec, a także żółtaczka mechaniczna, której mogą towarzyszyć gorączka oraz swędzenie, wskazuje już na zaawansowane stadium nowotworu.

2023-12-07
W ostatnich latach rośnie świadomość zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem powietrza, w tym cząstkami mikroplastiku. W badaniu XENAIR oceniono związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a ryzykiem zachorowania na raka piersi. Ubiegłoroczna analiza wykazała wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór pod wpływem pięciu substancji, w tym dwóch endokrynnie czynnych – BaP i PCB153. Podczas tegorocznego kongresu European Society of Medcical Oncology (ESMO) przedstawiono wyniki analizy oceniającej wpływ narażenia na zanieczyszczenie atmosfery drobnym pyłem zawieszonym (PM2.5, PM10 i NO2) u 2,4 tys. chorych na raka piersi oraz 3 tys. zdrowych kobiet.

Copyright © Medyk sp. z o.o