Temat bezpieczeństwa personelu medycznego wciąż pozostaje marginalizowany, choć opracowano ponad 60 wskaźników jakości w ochronie zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku ok. 3 mln pracowników służby zdrowia jest narażonych na kontakt z mikroorganizmami patogennymi, wirusami krwiopochodnymi i innymi czynnikami infekcyjnymi.
Jakość w opiece zdrowotnej zgodnie z Ustawą z 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest mierzona z wykorzystaniem wskaźników jakości opieki zdrowotnej mieszczących się w zakresie obszarów: klinicznego, konsumenckiego oraz zarządczego. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 września 2024 r. w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej obecnie określa ponad 60 wskaźników jakości.
– Jakość opieki zdrowotnej nie może być mierzona jedynie liczbą procedur czy długością hospitalizacji – kluczowe jest uwzględnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. To fundament, na którym buduje się zaufanie i efektywność systemu ochrony zdrowia. Bez odpowiednich standardów i wskaźników jakości nie tylko tracimy możliwość realnej oceny funkcjonowania placówek medycznych, ale również narażamy na utratę zdrowia tych, którzy codziennie stoją na pierwszej linii pomocy w placówkach medycznych – podkreśla mgr Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Wskaźniki jakości, które mają na celu poprawę standardów w szpitalach i placówkach medycznych, koncentrują się głównie na aspektach klinicznych i administracyjnych. Brakuje jednak kompleksowych rozwiązań, które uwzględniałyby kwestie takie jak przeciwdziałanie przemocy wobec personelu, odpowiednie wyposażenie w środki ochrony osobistej czy minimalizowanie ryzyka wynikającego z obciążenia pracą.
Apel o uwzględnienie bezpieczeństwa pracowników medycznych w rozporządzeniu
Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali apelują o pilne uwzględnienie wskaźnika bezpieczeństwa personelu medycznego. Jak podkreślają, zdrowy i bezpieczny pracownik medyczny to klucz do zapobiegania absencji personelu medycznego oraz zapewnienia najwyższej jakości opieki zdrowotnej pacjentom.
– Nie możemy dłużej ignorować faktu, że osoby stojące na pierwszej linii opieki zdrowotnej są narażone na ryzyko zdrowotne i psychiczne. To, w jaki sposób dbamy o własne bezpieczeństwo, przekłada się bezpośrednio na jakość leczenia pacjentów. Apelujemy do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz do decydentów o podjęcia działań, które wprowadzą standardy chroniące personel medyczny. Uwzględnienie tej kwestii w procesie certyfikacji placówek medycznych może realnie poprawić warunki pracy w sektorze medycznym – podkreśla Paweł Witt, przewodniczący Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
Rada Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali rekomenduje uwzględnienie następujących wskaźników jakości, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo personelu medycznego: zakłucia i zranienia, szkolenia personelu medycznego, bezpieczeństwo personelu medycznego oraz wskaźnik monitorujący wykorzystanie bezpiecznego sprzętu.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o