W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4 mln osób. Pandemia SARS-CoV-2 w znaczący sposób pogorszyła rokowania tej grupy pacjentów. Najwyższy czas położyć nacisk na poprawę prewencji pierwotnej i wtórnej oraz wczesnej diagnostyki i optymalnej terapii przewlekłej choroby nerek – mówi prof. Andrzej Oko, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Zdaniem ekspertów najpowszechniej występujące schorzenia to system naczyń połączonych. Cukrzyca skutkuje zmianami w układzie krążenia, ale także w nerkach, jako tzw. cukrzycowa choroba nerek. Nadciśnienie tętnicze może być zarówno przyczyną choroby nerek (PChN), jak i jej powikłaniem. Otyłość sprzyja rozwojowi przewlekłej choroby nerek, a jeśli pacjent ma PChN, to jest narażony na powikłania sercowo-naczyniowe.
Ultrasonografia to szybka, bezpieczna i nieinwazyjna metoda obrazowania, która jest coraz częściej stosowana przez lekarzy rodzinnych jako poszerzenie zakresu badania przedmiotowego i uzupełnienie badania podmiotowego. W pracy przedstawiono zalety ultrasonografii jako metody dającej szybką możliwość weryfikacji wątpliwości klinicznych oraz inne przydatne zastosowania. Autorzy zwracają także uwagę na wady i trudności związane z obrazowaniem ultrasonograficznym przez lekarza pierwszego kontaktu.
Mastocytoza to grupa rzadkich chorób wynikających z nadmiernego wytwarzania mastocytów, znanych też jako komórki tuczne. Niespecyficzne symptomy sprawiają, że mastocytoza wciąż stanowi wyzwanie diagnostyczne. W celu postawienia prawidłowego rozpoznania – często niezbędna jest ścisła współpraca lekarzy różnych specjalności: hematologów, alergologów, gastroenterologów i dermatologów. Rozpoznanie mastocytozy układowej nie jest łatwe, gdyż pacjent może mieć dominujące objawy ze strony przewodu pokarmowego, układu kostnego czy zaburzenia hematologiczne. Dosyć charakterystyczna jest wysypka barwnikowa, która występuje u 80% dorosłych i często jest wskazówką do dalszego działania. U każdego pacjenta z podejrzeniem mastocytozy układowej należy wykonać badanie histologiczne szpiku oraz szereg specjalistycznych badań dodatkowych. Wyróżnia się postać indolentną (tlącą się) mastocytozy, która może wymagać leczenia objawów zespołu aktywacji komórek tucznych (jeśli występują) oraz postać zaawansowaną, gdzie konieczne jest leczenie hematologiczne ze względu na uszkodzenie narządów przez naciek komórkami tucznymi. W tym ostatnim przypadku stosuje się chemioterapię lub leczenie celowane – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, z Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, Szpitala im. A. Mielęckiego w Katowicach.
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania będzie można bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku jaskry. Z badań skorzystać mogą te osoby, które nie odwiedziły okulisty przez ostatni rok i nie mają tej choroby zdiagnozowanej. Akcja „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” to projekt zainicjowany i realizowany od 2017 r. przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. W akcję zaangażowały się 74 placówki z 15 województw.
Nowatorski cykl konferencji online „Z sercem do…” przeznaczony jest dla lekarzy POZ oraz specjalistów medycyny rodzinnej. Pomysłodawcą i Kierownikiem Naukowym cyklu jest prof. Krzysztof J. Filipiak z I Kliniki i Katedry Kardiologii WUM, kardiolog, hipertensjolog, internista i farmakolog kliniczny. W ramach dziesięciu spotkań swoje prelekcje wygłoszą wybitni specjaliści repezentujący najbardziej cenione ośrodki z całego kraju. Webinaria „Z sercem do…” mają charakter interdyscyplinarny. W ramach programów spotkań zaplanowane zostały tematy z pogranicza kardiologii oraz dziesięciu wybranych obszarów medycyny. Szkolenia mają zapewnić lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej dostęp do aktualnej wiedzy niezbędnej w codziennej pracy z pacjentami.
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) rozpoczął przegląd etapowy (rolling review) szczepionki Sputnik V (Gam-COVID-Vac), opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleya. Decyzja Komitetu dotycząca rozpoczęcia przeglądu etapowego oparta jest na wynikach badań laboratoryjnych oraz klinicznych z udziałem osób dorosłych. Badania te potwierdziły skuteczność szczepionki w zakresie wyzwalania produkcji przeciwciał oraz komórek odpornościowych przez organizm osoby zaszczepionej.
3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu, który zainicjowany został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Ochrona słuchu dla wszystkich! Badania. Rehabilitacja. Komunikacja.” Według szacunków WHO 466 mln ludzi na świecie ma bardzo poważne wady słuchu, zaś różne inne zaburzenia słyszenia dotykają około miliarda osób. Prognozy przewidują, że w najbliższych latach liczba ta znacznie wzrośnie wraz ze starzejącymi się społeczeństwami zachodnimi.
W Polsce każdego roku wszczepia się kilkadziesiąt tysięcy stymulatorów serca. W 2020 r. w Polsce wszczepiono około 45 tys. stymulatorów serca. Kontrole urządzeń i stanu pacjentów w normalnych warunkach odbywają się cyklicznie, ale w czasie pandemii COVID-19 wielu chorych obawiało się o prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo wizyt. Zdaniem ekspertów pacjenci objęci telemonitoringiem urządzeń wszczepialnych mogli czuć się bezpieczniej, ponieważ ta forma opieki chroniła ich przed przeoczeniem zagrażającego życiu pogorszenia stanu zdrowia.
Ostatniego dnia lutego przypada Dzień Chorób Rzadkich. Zalicza się do nich blisko 8 tys. schorzeń. Większość z nich trudno się diagnozuje, leki wynaleziono na zaledwie około 200 z nich. Dostęp do leczenia jest bardzo ograniczony. W Polsce na choroby rzadkie cierpi ok. 2 do 3 mln osób. W Polsce refundowanych jest ok. 20 terapii, a pozostali pacjenci, mogą liczyć jedynie na tzw. leczenie objawowe. Nie bez powodu zatem leki stosowane w leczeniu chorób rzadkich nazywa się sierocymi.
Szaliki i przyłbice nie chronią przed zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje noszenie masek, które są najskuteczniejsze. Porównanie dostępnych na rynku masek ochronnych przygotowali specjaliści Batist Medical w ramach kampanii społecznej „Chrońmy się”. Wybór właściwej maski zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywana.
Statystyki występowania depresji niepokojąco wzrosły w czasie pandemii i okazuje się, że może na nią cierpieć już co 4 osoba średnio na świecie. W Polsce od kilku lat odnotowuje się wzrost przypadków; w 2020 r. problem dotyczył 3,8 mln osób. Depresję mogą wywoływać różne czynniki, w tym psychologiczne, jak przedłużający się stres, presja społeczna czy środowiskowa. Częściej dotyczy ona kobiet niż mężczyzn; w ostatnim czasie często także młodych osób. Według ekspertów-psychologów zawsze jest to ucieczka przed presją. Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne jest niezaprzeczalny. O stanie zagrożenia informowali już eksperci w marcu 2020 r., odnotowując wzrost objawów depresji i lęku w różnych krajach.
Pacjenci z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego to ostatnia grupa chorych z SM, która na chwilę obecną nie ma dostępu do leczenia, mimo że istnieje terapia o udowodnionej klinicznie wysokiej skuteczności, dedykowana właśnie tym pacjentom. Obecnie refundowane w ramach programów lekowych terapie modyfikujące przebieg choroby w postaci rzutowo-remisyjnej nie wykazują skuteczności u pacjentów z SPMS. Dlatego zarówno chorzy, jak i środowisko medyczne postulują o jak najszybszą refundację siponimodu – terapii o udowodnionej i powszechnie uznanej skuteczności w postaci SPMS.
Ukazał się projekt Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2021 r. Wycofane zostały 34 opakowania leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, natomiast do listy włączono do 19. Nowymi substancjami dodanymi do wykazu są: silodosinum i tafluprostum. Obniżenie cen dotyczy 478 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, natomiast zwiększenie – 153.
W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry (7-13 marca), Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych już po raz piąty zapraszają gabinety okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Problem jaskry może dotyczyć w Polsce 800 tys. osób, z czego tylko połowa została zdiagnozowana. W 90% przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o