Pacjenci z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego to ostatnia grupa chorych z SM, która na chwilę obecną nie ma dostępu do leczenia, mimo że istnieje terapia o udowodnionej klinicznie wysokiej skuteczności, dedykowana właśnie tym pacjentom. Obecnie refundowane w ramach programów lekowych terapie modyfikujące przebieg choroby w postaci rzutowo-remisyjnej nie wykazują skuteczności u pacjentów z SPMS. Dlatego zarówno chorzy, jak i środowisko medyczne postulują o jak najszybszą refundację siponimodu – terapii o udowodnionej i powszechnie uznanej skuteczności w postaci SPMS.
Dostęp do skutecznej nowoczesnej terapii pozwoli nie tylko na zahamowanie progresji choroby, utrzymanie jak najdłuższej sprawności pacjenta, zachowanie jego samodzielności i aktywności zawodowej, ale również znacznie poprawi jego jakość życia i przełoży się na mniejsze koszty dla systemu ubezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia w Polsce. Siponimod to, jak pokazują liczne badania i opinie ekspertów, przełom w leczeniu pacjentów z SPMS, który istotnie zmniejsza postęp niepełnosprawności u pacjentów z SPMS (opóźnienie o 4-5 lat wystąpienia pogorszenia deficytu neurologicznego), spowalnia progresję choroby i zapobiega pogorszeniu funkcji poznawczych. Na ten przełom pacjenci z wtórnie postępującą postacią SM czekali od lat. Lek ten jest obecnie jest refundowany w 11 krajach europejskich, m.in. w Czechach czy Chorwacji.
Zdaniem ekspertów, rozszerzenie programów lekowych o wskazanie SPMS przy użyciu leku stosowanego od wielu lat w pierwszej linii RRMS nie zaspokoi potrzeb terapeutycznych pacjentów z SPMS, gdyż większość z nich (77,6%) już była już tym lekiem leczona. Dziś chorzy z postacią wtórnie postępujące SM wykazują najwyższy odsetek niepełnosprawności (64%), a także odsetek niepracujących z powodu SM (83%).
Zgodnie z wynikami najnowszego raportu poświęconego neurologii „Rozwój terapii lekowych w leczeniu chorób neurologicznych” korzystny trend refundacyjny w neurologii zatrzymał się całkowicie w 2020 r. Zdaniem autorów raportu, jeszcze w latach 2016-2019 liczba nowych leków refundowanych w Polsce była identyczna z liczbą nowych rejestracji EMA w neurologii. W zeszłym roku nie objęto refundacją żadnej nowej cząsteczki, podczas gdy EMA i FDA podtrzymały szybki trend rejestracji nowych leków neurologicznych (było ich odpowiednio 3 i 7), w tym leku na postać wtórnie postępującą SM.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o