Szaliki i przyłbice nie chronią przed zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje noszenie masek, które są najskuteczniejsze. Porównanie dostępnych na rynku masek ochronnych przygotowali specjaliści Batist Medical w ramach kampanii społecznej „Chrońmy się”. Wybór właściwej maski zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywana.
Do powszechnego użytku, do codziennej ochrony, zdecydowanie najlepsze będą maski chirurgiczne typu IIR lub półmaski filtrujące FFP2 lub FFP3 bez zaworu. Dla profesjonalnego użytkownika, w warunkach np. szpitalnych, rekomendowałbym maski chirurgiczne typu IIR lub półmaski filtrujące FFP3 bez zaworu lub z zaworem – powiedział Leszek Garbacz, specjalista ds. ochrony osobistej Batist Medical.
Maski chirurgiczne
Wykonane z minimum 3 warstw włókniny, będące wyrobami medycznymi jednorazowego użytku, podlegają testowaniu i wymaganiom zgodnie z normą EN 14683:2019+AC:2019. Norma ta wyróżnia 3 typy masek: Typ I, II oraz IIR. Maski typu IIR są wyrobami o najwyższych wymaganiach w zakresie filtracji i barierowości, czyli chronią zarówno użytkownika, jak i osoby wokół.
Wymagania normy EN 14683 są następujące co do stopnia filtracji bakteryjnej (BFE):
Ta sama norma określa też opory oddechowe (DP):
Półmaski filtrujące – środki ochrony indywidualne
Nie są to wyroby medyczne, są to środki ochrony indywidualne, zgodnie z Dyrektywą EU 2016/425. Podstawową normą kwalifikująco-badawczą dla nich jest norma EN 149:2001+A1:2009. Zgodnie z nią półmaski filtrujące można podzielić na 3 główne kategorie: FFP1, FFP2, FFP3.
W zakresie wymagań penetracji materiału filtracyjnego norma określa następujące wymagania:
Półmaski filtrujące (głównie FFP3) mogą również występować z dodatkowym zaworem wydechowym. Są one przeznaczone głównie jako środek ochrony dla personelu medycznego pracującego w oddziałach zakaźnych, ze względu na fakt, że wydychane powietrze nie jest w żaden sposób filtrowane – nie chroni więc otoczenia przed potencjalną infekcją, zapewnia jednak ochronę użytkownika.
Maski filtrujące – środki ochrony indywidualne
Wyroby te, będące połączeniem pełnej maski twarzowej z ochroną oczu oraz maski oddechowej z wymiennymi filtrami, to również środki ochrony indywidualnej, zgodnie z Dyrektywą EU 2016/425. Podstawową normą kwalifikująco-badawczą dla tych wyrobów jest norma EN 149:2001+A1:2009.
Są to wyroby wielokrotnego użytku, przeznaczone wyłączenie dla profesjonalnego użytkownika.
Maski wykonane z tkaniny
Są to najprostsze produkty ochronne, niestety niebędące przedmiotem badań i testów na zgodność z którąkolwiek z obowiązujących norm europejskich.Trudno jednoznacznie określić poziom ochrony dla tych produktów.
Więcej informacji na temat ochrony osobistej znajduje się na stronie internetowej https://chronmysie.batist.pl.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o