2025-02-25 Aktualności

Obecnie każda osoba, u której zostało zdiagnozowane stwardnienie rozsiane, ma możliwość otrzymania wysoce skutecznego leczenia w ramach programu lekowego. Leczenie wysoko skuteczne umożliwia kontrolowanie choroby i chroni przed jej postępem. Niezwykle ważne jest, żeby leczenie takie rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów choroby i diagnozie. Obecnie dostępne są terapie, które pozwalają na całkowitą kontrolę nad chorobą, a jednocześnie zapewniają komfort i wysoką jakość życia. Dla wielu aktywnych zawodowo i społecznie osób ze stwardnieniem rozsianym ważny jest brak konieczności częstych podań leku. Podanie leku raz na pół roku w szpitalu daje długotrwały spokój i wolność od konieczności pamiętania o podaniu czy przechowywaniu leku. Dla nas, osób z SM, cenna jest każda nowa terapia i każda nowocześniejsza postać leków. Dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych opcji terapeutycznych leczenie może być idealnie dobrane dla każdego chorego – w zależności od jego indywidualnych potrzeb, preferencji i stylu życia. A im lepiej jest dopasowane leczenie, tym większa jest szansa na to, że pacjent będzie przestrzegał zaleceń dotyczących terapii. Z tych względów cieszymy się z tego, że na rynku pojawiła się nowa, podskórna postać wysoko skutecznego leku na SM. Leczenie podskórne pozwala nie tylko efektywnie zapanować nad chorobą, ale też znacząco skraca czas pobytu w szpitalu – co dla osób z SM, najczęściej młodych, mających dużo planów, realizujących się w pracy lub w macierzyństwie, ma niebagatelne znaczenie. Cieszy nas stały postęp w terapii stwardnienia rozsianego i rozszerzanie arsenału leków o coraz nowocześniejsze i wygodniejsze dla nas formy. Chcemy iść z duchem czasu, podobnie jak pacjenci w innych krajach UE.

reklama GP_bezplatna
2025-02-21 Aktualności

Osoby, które przeszły udar mózgu, oraz ich rodziny potrzebują wsparcia. Potrzebne jest stworzenie kompleksowego modelu opieki nad osobami po udarze. – Największym problemem pozostaje brak kompleksowego systemu wsparcia dla pacjentów po udarze. Chorzy często są pozostawieni sami sobie, a ich bliscy nie mają dostatecznego dostępu do informacji ani pomocy w organizacji dalszego leczenia – mówi dr Włodzimierz  Dłużyński, prezes Fundacji Udaru Mózgu.

Jednym z kluczowych wyzwań jest ograniczony dostęp do refundowanej rehabilitacji oraz nowoczesnych terapii, takich jak leczenie toksyną botulinową, które mogłoby znacząco poprawić komfort życia pacjentów ze spastycznością poudarową. To jedno z najczęstszych powikłań po udarze, które powoduje nadmierne napięcie mięśniowe i ogranicza sprawność ruchową pacjenta. Leczenie toksyną botulinową należy do najskuteczniejszych metod terapii, jednak ze względu na dotychczasowe ograniczenia programu lekowego B.57 wielu pacjentów nie mogło skorzystać z tej formy leczenia.

2025-02-20 Aktualności

Badania dotyczące wpływu antykoncepcji awaryjnej na zdrowie psychiczne są ograniczone, jednak dostępne dane nie wskazują na jej bezpośrednie negatywne oddziaływanie na samopoczucie czy zdrowie psychiczne kobiet. Niektóre kobiety mogą jednak doświadczać chwilowego niepokoju lub stresu związanego z koniecznością sięgnięcia po antykoncepcję awaryjną, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy na temat jej działania, obaw przed skutkami ubocznymi lub społecznymi stygmatami dotyczącymi jej stosowania.

Badanie przeprowadzone przez pracowników Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum wykazało, że kobiety, którym odmówiono dostępu do antykoncepcji w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, wykazywały istotnie wyższe wyniki w skali depresji. Ponadto kobiety, które oceniły przyszły dostęp do antykoncepcji jako bardzo łatwy, miały najniższy poziom stresu, lęku i depresji.

2025-02-19 Aktualności

Brak jednolitych standardów leczenia ran trudno gojących się to poważne wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i dla systemu ochrony zdrowia. W Polsce nawet milion osób rocznie zmaga się z tym problemem, który często prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zakażenia, długotrwałe hospitalizacje, a w skrajnych przypadkach – amputacje kończyn. Każdego roku w Polsce wykonuje się ponad 11,6 tys. amputacji, z których wiele można  uniknąć dzięki odpowiedniej terapii. Obecny model leczenia ran w Polsce jest rozproszony, co prowadzi do braku koordynacji między placówkami medycznymi i sprawia, że pacjenci z ranami przewlekłymi często pozostają bez odpowiedniej pomocy przez dłuższy czas. Konieczność odwiedzania wielu różnych specjalistów wydłuża czas leczenia, zwiększa ryzyko komplikacji oraz cierpienie pacjentów. Wprowadzenie zintegrowanego systemu leczenia, obejmującego nowoczesne technologie i skoordynowaną opiekę, mogłoby poprawić wyniki leczenia, zmniejszyć potrzebę interwencji chirurgicznych w bardziej zaawansowanych przypadkach, a także efektywnie wykorzystać zasoby medyczne, zmniejszając obciążenie systemu ochrony zdrowia.

– (..) Poprawa jakości leczenia może zmniejszyć liczbę amputacji nawet o 30%, co przyniesie nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim poprawi jakość życia pacjentów. Zintegrowane podejście do leczenia ran to szansa na zmniejszenie liczby hospitalizacji i ograniczenie stosowania antybiotyków. To również szansa na zmniejszenie liczby powikłań, które często wynikają z niewłaściwego zarządzania opieką nad pacjentami z przewlekłymi ranami – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, Przewodniczący Rady Ekspertów kampanii „Rany pod kontrolą”.

2025-02-17 Aktualności

Osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy dla nerandomilastu

Badaniu III fazy FIBRONEERTM-ILD nad postępującym włóknieniem płuc

Podstawowe dane z badania FIBRONEER™-ILD pokazują, że nerandomilast zapewnił osiągnięcie pierwszorzędowego punktu końcowego badania, którym była bezwzględna zmiana natężonej pojemności życiowej [ml] w tygodniu 52. w stosunku do stanu wyjściowego w porównaniu do placebo. Wstępne wyniki dotyczące bezpieczeństwa stosowania i tolerancji uzyskane w badaniach FIBRONEER™ są ogólnie zgodne z wynikami badań fazy II dotyczących idiopatycznego włóknienia płuc. Pełne dane z badania FIBRONEER™-ILD dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa zostaną przedstawione w drugim kwartale 2025 r. Firma Boehringer Ingelheim złoży wniosek o rejestrację nowego leku – nerandomilastu we wskazaniu: leczenie postępującego włóknienia płuc do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) i innych organów ds. zdrowia na całym świecie.

2025-02-10 Aktualności

Współczesna medycyna coraz częściej wykorzystuje narzędzia cyfrowe wspierające diagnostykę i leczenie. Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO), kierując się misją poprawy jakości opieki onkologicznej, stworzyło innowacyjną aplikację mobilną, która ułatwia lekarzom diagnostykę molekularną nowotworów. Diagnostyka ta odgrywa kluczową rolę w nowoczesnej onkologii – analiza zmian genetycznych w komórkach nowotworowych umożliwia dobór terapii minimalizującej skutki uboczne i zwiększającej skuteczność leczenia. Nowa aplikacja PTO wspiera lekarzy w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru rekomendowanych badań genetycznych u pacjentów z danym rozpoznaniem, tym samym skracając czas diagnostyki i przyspieszając wdrożenie leczenia.

 Z myślą o lekarzach onkologach, którzy w swojej codziennej pracy muszą podejmować szybkie i trafne decyzje, stworzyliśmy aplikację zawierającą rekomendacje w zakresie badań genetycznych dostosowanych do konkretnego rozpoznania nowotworowego. Dzięki temu specjaliści mogą w prosty sposób uzyskać wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich testów, co znacząco usprawnia proces diagnostyczny i pozwala na wdrożenie precyzyjnej terapii – mów prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Pełnomocnik Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. – To pierwsze w Polsce narzędzie mobilne, które w jednym miejscu w tak kompleksowy sposób wspiera onkologów w diagnostyce molekularnej. Aplikacja bazuje na wykazie badań genetycznych, który został opracowany przez PTO. Eliminuje to konieczność przeszukiwania licznych publikacji naukowych i pozwala na bardziej świadome, bazujące na najnowszych wytycznych i rekomendacjach, podejście do diagnostyki nowotworów.

2025-02-07 Aktualności

Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza gabinety i kliniki okulistyczne z całej Polski do udziału w akcji "Polscy Okuliści Kontra Jaskra". Rejestracja placówek trwa do 3 marca. Celem tej akcji  jest edukacja społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie wykrywalności tej choroby. Polskie Towarzystwo Okulistyczne wraz z Sekcją Jaskry PTO i Polskim Związkiem Niewidomych zachęca do włączenia się w akcję bezpłatnych badań przesiewowych, które odbędą się 9-15 marca, w trakcie Światowego Tygodnia Jaskry.

– To już dziewiąta edycja tej akcji. Nasza misja to edukowanie Polaków o jaskrze i zachęcanie do badań, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby. W ciągu poprzednich edycji przebadaliśmy ponad 18 tysięcy osób, z czego 30% skierowaliśmy do dalszej diagnostyki i leczenia. Dzięki tym działaniom udało się uratować wzrok wielu pacjentom – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Gabinety okulistyczne, które wezmą udział w tegorocznej edycji, otrzymają bezpłatne materiały: projekt plakatu i kwestionariusze badania przesiewowego. Podczas akcji każdy gabinet wybiera dogodny dla siebie termin, w którym będą odbywać się badania.

2025-02-05 Aktualności

Problem nieodwoływania wizyt lekarskich występuje w całej UE oraz w krajach anglosaskich. Wiele krajów europejskich wprowadziło kary finansowe za nieodwołanie wizyty. Na przykład w Norwegii opłaty za nieodwołane wizyty są obowiązkowe od 2001 r., a w 2009 r. objęły wszystkie publiczne przychodnie. We Włoszech wysokość sankcji finansowych określają regionalne regulacje, przy czym sankcje te dotyczą wyłącznie wizyt odpłatnych. 

Jak wynika z opinii prawnej dra hab. prof. UW Krzysztofa Koźmińskiego, przygotowanej na zlecenie inicjatora kampanii #odwoluje #nieblokuje – Centrum  Medycznego CMP, problem ten jest powszechny we wszystkich państwach Unii Europejskiej, wszędzie generując dotkliwe dla systemów ochrony zdrowia negatywne skutki. W Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, nie obowiązują żadne sankcje dla pacjentów za niestawianie się na wizytach lekarskich. Nad pytaniem, czy takie dyscyplinowanie pacjentów to dobry kierunek, pochyla się szereg specjalistów rynku zdrowia.

2025-02-03 Aktualności

Obecnie z przewlekłą chorobą nerek (PChN) zmaga się już ponad 4,7 mln Polaków, a każdego roku choroba przyczynia się do ponad 80 tys. zgonów. Terapia ketoanalogami aminokwasów odgrywa ważną rolę w spowalnianiu postępu choroby, a co za tym idzie – zmniejszaniu konieczności dializoterapii. Właściwa dietoterapia pacjentów wspierana ketoanalogami jest punktem bazowym nefroprotekcji, co znajduje odzwierciedlenie w stanowiskach międzynarodowych instytucji KDOQI i KDIGO.

Program lekowy B.113 „Leczenie pacjentów z chorobami nerek” nie tylko poprawia stan zdrowia pacjentów, ale także odciąża budżet państwa w perspektywie najbliższych lat. Jednak jego dalsze losy są niepewne. Eksperci Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego apelują o jego przedłużenie oraz rozszerzenie dostępności w celu zapewnienia pacjentom skutecznej terapii.

2025-01-31 Aktualności

Według raportu enel-med „Łączy nas zdrowie” 19% Polaków przyznaje się, że zdarzyło im się wziąć zwolnienie lekarskie, choć byli zdrowi. Najczęstsze powody to: złe samopoczucie (6% wskazań), załatwianie pilnych spraw (4%) i problemy w pracy (3%). Takie praktyki są bardziej powszechne wśród młodszych pracowników – 27% przedstawicieli pokolenia Z korzystało z „lewego” L4, podczas gdy wśród silversów ten odsetek wynosi 15%. W ostatnich latach ZUS coraz dokładniej przygląda się zwolnieniom lekarskim. Liczba przeprowadzanych kontroli stale rośnie i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić – w pierwszej połowie ubiegłego roku skontrolowano ponad 260 tys. przypadków, wstrzymując wypłaty zasiłków na łączną kwotę ok. 24 mln zł.

Z drugiej strony medalu są sytuacje, w których Polacy nie decydują się na zwolnienie lekarskie, nawet kiedy go potrzebują. Aż 62% Polaków przyznaje, że mimo choroby zdarzyło im się wybrać pracę. Częściej dotyczy to generacji Z (64%) niż silversów (55%). Powodów jest wiele, a na największy wyrasta  nadmiar obowiązków – wskazuje na to 31 proc. pracowników (32% zetek i 28% silversów). 15% pracowników nie decyduje się pójść na L4, bo nie jest to mile widziane przez ich pracodawcę. Kolejnym powodem pracy w niepełnym zdrowiu jest brak zastępstwa w pracy (14%), a co dziesiąty Polak boi się utraty pracy.

2025-01-29 Aktualności

25% wszystkich użytkowników teleporad pochodzi ze wsi, a kolejne 16% zamieszkuje miasta liczące do 20 tys. mieszkańców. Tak wynika z danych Rapiomed Group, firmy członkowskiej e-Koalicji dla telemedycyny. To oznacza, że prawie połowa pacjentów korzystających z tych usług mieszka w małych miejscowościach i ma realnie ograniczony dostęp do innych usług, m.in. wizyt lekarskich czy porad farmaceutycznych. Informacje o demografii użytkowników pokazują, że teleporady odpowiadają na potrzeby grup, które dotychczas borykały się z trudnościami w dostępie do usług medycznych, w tym wizyt stacjonarnych. Najwięcej użytkowników teleporad stanowią osoby w wieku od 25 do 34 lat (32,5% ) oraz od 35 do 44 lat (25,4%). Osoby powyżej 45. r.ż. również korzystają z tej formy kontaktu z lekarzem, jednak ich udział jest nieco mniejszy i wynosi 11%.

2025-01-28 Aktualności

Kluczowe znaczenie adherence dla skuteczności opieki zdrowotnej

Stanowisko PTN i Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTN) oraz Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) ogłosili podczas styczniowej konferencji prasowej w Warszawie nowe stanowisko, które podkreśla kluczowe znaczenie przestrzegania zaleceń terapeutycznych (adherence) dla skuteczności opieki zdrowotnej. Jak zaznaczono w dokumencie, poprawa przestrzegania zaleceń terapeutycznych może uratować życie 200 tys. Europejczyków rocznie oraz przynieść oszczędności w wysokości 125 mld euro. Podczas spotkania klinicyści przedstawili rekomendacje, które mogą znacznie poprawić sytuację zdrowotną Polaków i obniżyć koszty opieki zdrowotnej. Zwieńczeniem wydarzenia było złożenie podpisów pod "Apelem o poparcie działań na rzecz poprawy przestrzegania zaleceń terapeutycznych w Polsce".

– Analiza danych z Polski pokazuje, że aż 58% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym nie przestrzega zaleceń terapeutycznych po upływie jednego roku od momentu zdiagnozowania. Nie lepiej jest w przypadku chorych po zawale serca: co drugi pacjent nie przestrzega zaleceń, a po roku odsetek pacjentów stosujących leki z trzech głównych klas terapeutycznych spada aż o 70%. To bardzo niepokojące dane, gdyż w dłuższej perspektywie nieprzestrzeganie zaleceń (non-adherence) stanowi barierę w osiąganiu celów terapeutycznych i prowadzi do skrócenia oczekiwanej długości życia oraz istotnego obniżenia jego jakości – mówi prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz, z Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia, Narodowego Instytutu Kardiologii.

2025-01-24 Aktualności

Rak szyjki macicy jest w Polsce często diagnozowany w zaawansowanym stadium. Może się zmienić tylko wówczas, gdy więcej kobiet będzie korzystało z bezpłatnych badań przesiewowych oraz społeczeństwo będzie zaszczepione przeciw wirusowi HPV. Prawie ¾ chorych w Polsce ciągle umiera z powodu raka szyjki macicy. To ponad 1500 osób rocznie.

Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy:

  • infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego o wysokim potencjale onkogennym (HR HPV), 
  • wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem),
  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
  • duża liczba porodów,
  • palenie papierosów,
  • stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym,
  • partnerzy seksualnie niemonogamiczni – w przypadku infekcji HPV ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie.
2025-01-22 Aktualności

Tak zwane alternatywne metody leczenia nowotworów

Stanowisko Zarządu Polskiej Ligii Walki z Rakiem

Poniżej przedstawiamy stanowisko Zarządu Polskiej Ligii Walki z Rakiem:

Z niepokojem obserwujemy rosnącą popularność w Polsce tzw. alternatywnych metod leczenia nowotworów. Pacjenci coraz częściej decydują się na korzystanie z porad naturopatów oraz innych osób nieposiadających wykształcenia medycznego, którzy oferują terapie niezgodne z wiedzą medyczną, często bardzo kosztowne. Metody takie jak: szczególne diety, dożylne wlewy witamin, suplementy czy „terapie energetyczne", są zupełnie nieskuteczne i mogą prowadzić do niekorzystnych, często nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych.

Zdajemy sobie sprawę, że pacjenci i ich bliscy szukają i sięgają po wszelkie możliwości, które ich zdaniem mogą pomóc w walce z chorobą. Przestrzegamy jednak przed stosowaniem preparatów niebędących lekami, a przede wszystkim przed rezygnacją lub odraczaniem rozpoczęcia leczenia onkologicznego. Trzeba pamiętać, że główną motywacją tych, którzy propagują „cudowne” sposoby leczenia raka jest chęć zarobku, a nie udzielenie pomocy. Cynicznie wykorzystują strach, niepewność i brak wiedzy pacjentów.    

Naszym priorytetem jest zdrowie i dobro pacjentów, zachęcamy zatem do opierania się na rzetelnych i sprawdzonych źródłach informacji oraz korzystania z profesjonalnej opieki medycznej.

2025-01-20 Aktualności

XVIII Ogólnopolska Konferencja „Kontrowersje w pediatrii” odbędzie się 13 i 14 marca 2025 r. w Auditorium Maximum UJ w Krakowie. Organizatorzy konferencji zapraszają do udziału w tym spotkaniu w formie hybrydowej, umożliwiając udział osobisty lub online. Tematyka konferencji kierowana jest przede wszystkim do pediatrów, neonatologów, specjalistów medycyny rodzinnej oraz wszystkich lekarzy zainteresowanych omawianymi tematami.

Eksperci z różnych dziedzin medycyny podzielą się swoją wiedzą na temat najnowszych trendów, badań oraz praktycznych zagadnień związanych z leczeniem dzieci. Tematyka spotkania obejmie m.in.: stosowanie antybiotyków i probiotyków, psychiatrię dziecięcą, zagadnienia prawne w pracy lekarza, choroby gastrologiczne i choroby oczu. Jak co roku częścią spotkania będą praktyczne warsztaty z zakresu badań otoskopowych i oceny rozwoju dzieci. W programie przewidziano również panele dyskusyjne, które umożliwią uczestnikom bezpośrednią wymianę zdań z ekspertami oraz uzyskanie odpowiedzi na ważne pytania.

Copyright © Medyk sp. z o.o