Zmiany w programie lekowym „Leczenie chorych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej" obowiązują od początku marca. Poza substancjami, którymi leczono wcześniej (adalimumab, etanercept, infliksymab, iksekizumab, sekukinumab, ustekinumab, ryzankizumab, guselkumab, certolizumab pegol, tyldrakizumab), w programie pojawiła się nowość – bimekizumab. Bardzo ważne jest zniesienie tzw. przerwy administracyjnej, co oznacza, że leczenie trwa do czasu podjęcia przez lekarza prowadzącego decyzji o wyłączeniu pacjenta z programu.
– Mamy już leczenie na europejskim poziomie – skomentował aktualny stan rzeczy prof. Witold Owczarek, przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej, który od 10 lat zabiegał o to, by programy lekowe oparte na najnowszych substancjach leczniczych objęły jak największą liczbę chorych.
Sztuczna inteligencja (AI) to nie tylko Chat GPT. Algorytmy AI coraz częściej służą lekarzom, wspomagając bardziej dokładne i skuteczne diagnozowanie pacjentów. Sztuczna inteligencja (AI) ma zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym również w diagnostyce laboratoryjnej. AI jest już wykorzystywana do analizowania wyników testów laboratoryjnych oraz do pomocy w interpretacji wyników, a także do wskazywania potencjalnych chorób na podstawie danych medycznych. Może być również stosowana do rozpoznawania schorzeń na podstawie obrazów, takich jak zdjęcia rentgenowskie, wyniki tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.
Jednym z największych wyzwań dla laboratoriów medycznych jest przetwarzanie ogromnej ilości danych. Dzięki AI możliwe jest automatyczne analizowanie informacji znacznie szybciej i bardziej precyzyjnie niż w przypadku tradycyjnych metod. Algorytmy AI pozwalają na wykrywanie wzorców i zależności między różnymi wynikami badań, co umożliwia dokładniejszą diagnozę i lepsze dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Zakończyła się pierwsza edycja I Polskiego Kongresu Neurologii i Psychiatrii. Zgromadzeni w Hotelu Sheraton w Warszawie (31 marca - 1 kwietnia 2023 r.) neurolodzy i psychiatrzy wysłuchali ponad 34 wykładów, stanowiących szeroką, multidyscyplinarną platformę wymiany najnowszych doniesień naukowych dotyczących chorób mózgu i nowych strategii farmakologicznych. Kongres odbył się pod patronatem prof. Agnieszki Słowik, krajowego konsultanta ds. neurologii oraz prof. Piotra Gałeckiego, krajowego konsultanta ds. psychiatrii.
W pierwszym dniu Kongresu wybitnym postaciom polskiej neurologii, psychiatrii, ale także mediów zaangażowanych w rozwój i zmianę postrzegania chorób mózgu, wręczono nagrody Beautiful Brain Award.
Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali przedłuża program certyfikacji bezpieczeństwa i jakości szpitali z 31 marca do 14 kwietnia br., dając tym samym placówkom medycznym więcej czasu na zapoznanie się i wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje, m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót do zdrowia chorych. W trosce o bezpieczeństwo polskiego personelu medycznego w 2021 r. powołana została Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, w ramach której prowadzony jest program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. II edycja programu właśnie trwa – eksperci zdecydowali o wydłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń.
268 lat temu, 11 kwietnia w Londynie urodził się James Parkinson – angielski chirurg, farmaceuta i paleontolog, który jako pierwszy opisał objawy choroby, nazwanej później chorobą Parkinsona. Od 1997 roku obchodzimy ten dzień jako Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby, wsparcie pacjentów i ich rodzin oraz zmniejszenie dyskryminacji osób chorych w miejscach pracy. Symbolem tej choroby jest czerwony tulipan – dający nadzieję chorym na lepsze życie.
Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne, u któregp podłoża leży obumieranie komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu, produkujących dopaminę. Dopamina to neuroprzekaźnik, który odpowiada za przesyłanie impulsów nerwowych, warunkujących prawidłową pracę mięśni, postawę i ruch. – W chorobie Parkinsona stężenie dopaminy zmniejsza się, a w konsekwencji tego impulsy w mózgu nie są odpowiednio przekazywane. Pojawiają się takie objawy, jak: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, niezgrabność ruchów, zubożona mimika, czy drżenie rąk. Objawy te często są mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu czy depresją – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, kierownik oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, GUMed, były prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Mimo że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i co roku zabijają ponad 90 tys. osób, wciąż społeczna wiedza na temat profilaktyki chorób serca, jak i konieczności poddania się rehabilitacji po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego jest za mała. Z najnowszego raportu pt. Co Polacy wiedzą o kardioprotekcji i rehabilitacji kardiologicznej? wynika, że z pojęciem rehabilitacji kardiologicznej nigdy nie zetknęło się aż 2/3 Polaków, a 92% badanych nigdy nie otrzymało zaleceń z tego zakresu. Ponad 85% Polaków przyznało, że jak dotąd nie miało przeprowadzonej oceny ryzyka sercowo-naczyniowego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. A powinna być ona standardowo i niezwłocznie zlecana pacjentom po przebytych zawałach serca i udarach.
BIMERVAX to o pierwsza szczepionka biwalentna z rekombinowanym białkiem przeciwko COVID-19, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Zapobiega chorobie koronawirusowej (COVID-19) u osób w wieku 16 lat i starszych. Może być stosowana jako dawka przypominająca u osób, które wcześniej otrzymały szczepionkę mRNA przeciw COVID-19.
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) stwierdził, że obecnie dostępne są wystarczająco solidne dane dotyczące jakości, bezpieczeństwa i immunogenności szczepionki, aby zalecić jej dopuszczenie do obrotu w UE. Głównym badaniem przeprowadzonym z użyciem BIMERVAX jest próba pomostowania immunologicznego, w której porównano odpowiedź immunologiczną wywołaną przez nową szczepionkę z odpowiedzią wywołaną przez zatwierdzoną szczepionkę mRNA Comirnaty, która jest ukierunkowana na oryginalne białko kolczaste SARS-CoV-2.
Poronienie dotyka w naszym kraju rocznie ok 40 tys. kobiet. Jak wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez Fundację Czułość wśród Polek z doświadczaniem poronienia, w polskich szpitalach nie są przestrzegane standardy opieki nad roniącymi. Pacjentki nie tylko spotykają się z brakiem empatii, ale również z brakiem szacunku ze strony personelu. Często nie są informowane o swoich prawach, w tym o prawie do pochówku dziecka, czy prawie do opieki psychologicznej.
W 2020 r. zwracała na to uwagę w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Obecnie ten niepokojący fakt potwierdza badanie przeprowadzone na próbie blisko 1500 osób przez Fundację Czułość w ramach projektu #poroniłam.
30 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem. Rozwój medycyny i dostępności do nowoczesnych terapii powoduje, że szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą, choć wciąż pozostaje schorzeniem nieuleczalnym i niejednorodnym.
– Sam zacząłem tę walkę albo raczej maraton w 2015 r. Przyglądałem się osobiście temu, jak z biegiem lat, dzięki rozwojowi medycyny, zmieniają się efekty leczenia szpiczaka plazmocytowego. Aktualnie możemy mówić o nim jako o chorobie przewlekłej, w której występują nawroty i oporność na leki, a to powoduje, że kluczem do efektywnego leczenia jest dostęp do wachlarza różnych terapii. Nie ma szpiczaka – są szpiczaki. A pacjenci dobrze leczeni bardzo często funkcjonują lepiej niż przed chorobą – podkreśla Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita im. Wiesławy Adamiec.
Podczas dorocznej konferencji Pharma Media Day 2023 firma Bayer przedstawiła postępy w transformacji działalności farmaceutycznej. Firma zaprezentowała, w jaki sposób jej inwestycje w strategiczne platformy technologiczne przyspieszają wprowadzanie przez nią innowacji medycznych i cyfrowych, co przyczyni się do realizacji ambicji firmy w obszarach kardiologii, onkologii i radiologii.
– Potrzeby pacjentów, terapie precyzyjne mające na celu zaradzenie złożoności chorób, a także postęp naukowy i techniczny, szybko ewoluują. Dlatego adaptujemy strategię badawczo-rozwojową i model operacyjny, koncentrując się na zróżnicowanych, wysokowartościowych, przełomowych lekach – powiedział Christian Rommel, członek zarządu Bayer Pharmaceuticals i szef działu badań i rozwoju.
Silny ból, sącząca się wydzielina, brudząca ubranie i podrażniająca skórę na pośladkach oraz zaburzenia funkcji zwieraczy. To objawy towarzyszące przetokom okołoodbytniczym, które są jednym z powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna, a niekiedy pierwszą jej manifestacją. Przetoki dotyczą zazwyczaj osób młodych, ale mówi się niewiele. Tymczasem współczesna medycyna oferuje skuteczną pomoc dla tych pacjentów – to połączenie zabiegu chirurgicznego z podaniem w jego trakcie komórek macierzystych.
Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ, NZJ). NZJ mogą występować u osób w każdym wieku, jednak najczęściej początek choroby ma miejsce w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. W Polsce liczba chorych jest szacowana na 100 tys. osób, w tym 25 tys. pacjentów cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Organizatorzy bezpłatnej, interdyscyplinarnej konferencji dla lekarzy rodzinnych i POZ – PLAGI POLSKIE 2023, której pomysłodawcą i Kierownikiem Naukowym jest prof. Krzysztof J. Filipiak, zapraszają na pierwsze spotkanie: 18 kwietnia 2023 r. w Warszawie.
Podczas warszawskiego spotkania poruszone zostaną zagadnienia obejmujące jedne z największych plag zdrowotnych Polaków. Zaplanowano wykłady z takich dziedzin jak: kardiologia, nefrologia, pulmonologia, diabetologia czy choroby metaboliczne. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi.
Czasopismo "Gabinet Prywatny" jest patronem medialnym konferencji.
Szczegóły i rejestracja dostępne na stronie: www.plagi.edu.pl
Endometrioza dotyka jedną na 10 kobiet, a diagnoza trwa średnio ok. 9 lat. W marcu, miesiącu świadomości endometriozy, Minister Zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół do spraw opracowania propozycji rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy. W jego skład wchodzą najlepsi w kraju specjaliści z tej dziedziny. Przewodniczącym został prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Gremium zakończy swoją działalność po zaakceptowaniu przez ministra zdrowia propozycji rozwiązań, nie później niż do 29 lutego 2024 r. Zespół doradczy zamierza ustandaryzować protokół postępowania podczas diagnostyki i leczenia endometriozy.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Organon na grupie Polek w wieku 18-60 lat, pokazuje, że 35% Polek nie bada się regularnie, tłumacząc to brakiem objawów świadczących o ewentualnej chorobie oraz brakiem czasu. Dla 2 na 10 kobiet badania profilaktyczne wciąż są za drogie. Jakie konsekwencje społeczne i ekonomiczne może mieć zaniedbanie zdrowia kobiet? Ponad 40% kobiet swoje podejście do zdrowia opisuje jako „staram się dbać o swój stan zdrowia, ale nie jest to w moim centrum uwagi". Polki, które przyznały, że nie interesują się swoim zdrowiem, stanowiły 13% badanych, z czego 9% przyznało, że reakcja następuje u nich dopiero wtedy, kiedy coś im dolega. Do najmniej powszechnych badań wykonywanych przez kobiety w Polsce należy USG piersi – aż 29% ankietowanych Polek nigdy nie poddało się temu badaniu, z kolei 1/4 z nich ani razu nie robiła badań hormonalnych.
Układ odpornościowy jest odpowiedzialny za zwalczanie chorobotwórczych bakterii i wirusów, a także za niszczenie komórek nowotworowych. Współczesne badania nad lekami pochodzenia naturalnego wykazały, że wiele ziół ma złożone działanie na funkcje odpornościowe i może działać jako silne stymulatory odporności. Rośliny te są bogate we flawonoidy, witaminę C lub karotenoidy, dzięki czemu mogą wzmacniać funkcje układu odpornościowego (stymulują aktywność limfocytów, zwiększają fagocytozę i indukują produkcję interferonu). Zioła bogate we flawonoidy mogą również wykazywać łagodne działanie przeciwzapalne.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o